AİLEYİ AYAKTA TUTAN DEĞERLER  

Vaiz Akif AYKANAT'ın yazısı...

30 Temmuz 2021 00:27
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Aile; Hz. Âdem ile Hz. Havva’nın cennetten dünyaya getirdikleri en büyük nimetlerden biri, hiçbir eğitim ve bakım kurumu tarafından yeri doldurulamayan dünyanın en köklü kurumudur.
Devletin ve milletin devamlılığı, huzurlu ve sağlıklı toplumların oluşması için ailenin kurulması, korunması ve kuvvetlendirilmesi büyük önem arz etmektedir. Bizi yarınlara taşıyacak en muhkem kalemiz aile olduğu için onu ayakta tutan, ona hayat veren değerlerin canlı tutulması gerekmektedir.

Aileyi ayakta tutan en önemli değerlerden biri duadır. Anne babanın evladı için yaptığı dua Allah katındaki makbul dualardandır. Hz. İbrahima.s: “Ey Rabbim! Bana salihlerden olacak bir çocuk bağışla.” (Saffat, 37/100.), Hz. Zekeriya: “…Rabbim! Bana katından temiz bir nesil bahşet. Şüphesiz sen duayı hakkıyla işitensin.” (Âl-i İmran, 3/38.) ve İmran’ın hanımı (Hanne): “…Rabbim! Karnımdaki çocuğu sırf sana hizmet etmek üzere adadım. Benden kabul et. Şüphesiz sen hakkıyla işitensin, hakkıyla bilensin” (Âl-i İmran, 3/35). diyerek evlatları hakkında Allah’a niyazda bulunmuşlardır.

Sevgi ve merhamet ekseninde kurulan aile, emanet ve güvenle daha da sağlam bir yapıya dönüşür. Ailede sevginin oluşması ve gelişmesi, beraberinde saygıyı da getirecektir. Eşlerin karşılıklı saygı ve hürmet ile birbirlerinin değerlerinin farkına varmaları, sadakat ve güven ortamının kendiliğinden oluşmasını sağlayacaktır.Ailede sağlıklı bir iletişimin başlangıç ve devamı için eşlerin birbirlerinezaman ayırması gerekmektedir. Bunun en güzel vasıtası ise sohbet (hasbihâl) etmek, birlikte nitelikli vakit geçirmektir.

Aileyi ayakta tutacak olan sevgi, saygı, sadakat, samimiyet, sabır ve ilgi gibi manevi değerler, yaşatılıp hayat bulduğunda umulur ki o yuvaya selamet ve esenlik ulaşır.
Hz. Peygamber’in (s.a.s.) hanesinde manevi değerleri yaşatan, yuvasını cennet bahçesine çeviren, Hz. Hatice’ye Allah cc, Cebrail a.s. ile özel olarak selam göndermiştir. (Buhari, Menâkıbü’l-Ensar 20). Günümüzde de ailelerde millî ve manevi değerler yaşanır ve yaşatılırsa, Resulüllah (s.a.s.) ve onun Ehlibeyti örnek alınırsa, Yüce Allah’ın “Selam” ismi bu hanelerde de tecelli edecektir (Bünyamin ALBAYRAK,“Aileyi Ayakta Tutan Değerler”, Diyanet Aylık Dergi, Kasım 2019, s.32)
 
Aileyi ayakta tutan değerlerin temeli ancak karşılıklı hak ve sorumlulukların bilinip korunması ile sağlamlaştırılabilir. Temelde bir sıkıntı olduğunda binanın ayakta kalabilmesi çoğu zaman mümkün olamamakta ve basit bir takım bilgi eksikliklerinden dolayı nice sıcak yuvalar yıkılabilmektedir. Karşılıklı hak ve sorumluluklardan kısaca bahsedecek olursak şunları söyleyebiliriz. Koca evlenirken vermeyi vadettiği mehri tam olarak vermeli. RabimizKur’an-ı Kerimde erkeklere hitaben: “Kadınlara mehirlerini gönül rızası ile (cömertçe) verin…” (Nisa, 4/4). Buyuruyor. Koca eşini Allah’ın bir emaneti olarak görmeli ve haklarını korumalı, nafaka görevini de hakkıyla yerine getirmeli.Kur’an-ı Kerîm’de “Annelerin beslenmesi ve giyimi, uygun bir şekilde çocuk babasına aittir.”(Bakara, 2/ 233)buyurulmaktadır.
 
Aileyi ayakta tutan değerlerden biri de karı kocanın birbirlerine ve evlatlarına ait iyi yönleri ve güzel ahlakı için Allah’a(cc)şükretmeleridir. Çünkü şükür nimeti artırır. Kişi şükrederse eşinin güzel yönleri artacaktır. Hz. Câbir (r.a) anlatıyor: Rasulullah (a.s) buyurdular ki: "Bir mü'min erkek, hanımına buğzetmesin. Çünkü onun beğenmediği huyları olsa da beğendiği huyları da vardır" (Müslim, Radâ 61, 1469).Bireyler aile kurumunun tehlikeye düşmesine meydan verecek söz ve davranışlardan sakınmalıdır.Mükemmeliyetçilik sosyal hayatta olduğu gibi aile hayatında da birçok soruna neden olmaktadır. Sonuçta Allah-ü Teâlâ’nın dışındaki hiçbir varlık kusursuz ve mükemmel değildir.Ayrıca eşler birbirlerine nankörlük etmemeliler, birbirlerine bir teşekkürüde çok görmemeliler. “Bu güne kadar senden iyilik görmedim, bana gün yüzü göstermedin, seni beğenmiyorum” gibi şahsı hedef alan yargılayıcı sözler kırıcı olmaktadır.Bu sözler yerine davranışa yönelik eleştirilerbir iletişim kazasına neden olmadan sorunun çözümüne katkı sağlayacaktır.Allah-ü Teâla evlenecek olan kardeşlerimize kendileri için hayırlı, uyum sağlayabilecekleri kimselerle şefkat dolu sıcacık yuvalar kurmayı, evli olanlarımızın hanelerine de Rasülüllah’ın hane-i saadetlerindeki huzur ve mutluluğu nasib eylesin. Amîn.
Günün Duası: "Rabbimiz! Bize eslerimizden ve çocuklarımızdan gözümüzün aydınlığı olacak insanlar ihsan et ve bizi, Allah'a karşı gelmekten sakınanlara önder yap" (Furkan, 25/74-75)

 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat