AK PARTİ İÇİNDEKİ GÜÇ ODAKLARI ÇOĞALMAYA BAŞLADI

7 Aralık 2021 00:30
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Herkes kendini güç odağı olarak konumlandırmaya başlamış bile. Klikler bu yüzden oluşuyor. Bazen, gurup değişikleri de oluyor.
Yani ben şunu biliyorum, partinin bu hizipleşmeleri sonunda partinin kurumsal kimliğine zarar veriyor.
Bazıları da yeter artık, hep genel merkezin dediğimi olacak yıllarca partiyi omuzlarımızda taşıdık, artık çöktük. Partiye bir gram hizmeti olmayanlara makam verdik, unvan verdik, saltanat verdik. Onlar ne yaptı?
Zenginleştiler. Biz genel merkezlerin taşeron firması değiliz. Diye sert çıkanlarda yok değil.
Zihni Çalışkan’ı ekip olarak adlandırmak ne kadar doğru bilmiyorum ama sonuçta, taban ile ilişkilerinin hiç iyi olmadığını biliyoruz.
Görünen şu, AK Parti'nin içinde ciddi bir rahatsızlık var. Ve bu rahatsızlık ortaya çıkan tablodan da cesaret alarak artık yüksek sesle dile getiriyor.
 
BUNUN SİYASİ SONUCU OLUR!
Şu tavır net.
Konuştuklarımın hiç biri milletvekillerinde memnun değil. Onlarda kendilerini toplumdan soyutlamışlar. Nasıl olsa işi Ankara’dan bitiririz diyorlar. Bundan sonra sonuç alırlar mı bilmiyorum. AK Parti’nin içindeki güç çatışması bana bir zamanlar CHP’nin durumunu hatırlatıyor.
AK Partinin içinde önce adınızı dolaşıma sokarlar, sonra biraz aşındırırlar, birazcık da itibarsızlaştırır, ondan sonra kapının dışına koyarlar. Maalesef durum böyle.
Kapı dışı dediğim liste dışı.
AK Parti Normalini, makuliyetini, itibarını toplum nezdinde kaybetmiş durumda. Teşkilatlarsa, fayhatları her an tetiklenebilir. Taban bunu görüyor.
Tepebaşı İlçe Başkanı Hakan Çizmelioğlu’nu Tepebaşında çok daha aktif görmeye başladım.
Politikanın nabzını en iyi tutanlardan biri.
Odunpazarı ilçe başkanı Ali Acar’ın da gayretleri var ama, yeterli olduğu söylenemez. Zihni Çalışkan’ın tabanda çalıştığı pek göremedim. Zira çok ciddi tepkilerle karşılaştım...
Ama bu yönetimle seçime gidilmesi halinde, yükü daha fazla taşıyamazlar diyenlerde var. AKPartinin teşkilat sorunu varlığını sürdürüyor. Bu sorun, milletvekillerinin çözebilmesi mümkün değil. İş kronikleşmiş durumda..
AK Partide adaylıklar konusunda konuşulanlara bakılırsa kimler gönlünden ne geçiyor? Ama birazda gerçekler var. Siyaset çok pahalı bir uğraş.
Paran çok olacak, zamanın çok olacak.
Herkesin gönlünde bir aslan yatar. Ancak AK Partililer artık reel politikayı öğrenmişler. Parti içinde, kanaat önderleri partinin dışında da olsalar etkin bir biçimde kamuoyu oluşturabiliyorlar.
Tabanda bazı isimler seviliyor, toplumda karşılıkları var.
Burhan Sakallı’nın MKYK üyesi olduktan sonra gözler ona çevrildi..
AK Partinin en kötü döneminde alınan bu oylar dikkat çekici.
31 Mart seçimlerinde AK Partinin rekor oyunu almıştı. 246.579...% 45..Halkta karşılığı olan bir oy. Bu oyu hiç kimse göz ardı edilemez.
Tepebaşı Belediye Başkan adayı HasanTUÇ. 90.783. % 41.13..
Odunpazarı belediye başkan adayı Volkan Doğan113.207 % 45.55.
Gelelim Eskişehir 2014 yerel seçim sonuçlarına
Büyükşehir belediye başkan adayı Harun Karacan 204.880.% 39.
Tepebaşı belediye başkan adayı OrhanSoydaş..76.362..% 37.85..
Odunpazarı belediye başkan adayı Nevzat Önder 82.949 % 39.9 oy alıyor..
Çıkartılması gereken ders 2019 seçimlerini, 2014 mukayese edildiğinde,2019 belediye başkanlık seçimleri çok daha başarılı gözükmektedir.

GENEL SEÇİMLERDE İSE ODUNPAZARI CUMHUR İTTİFAK OYU % 45.85
TEPEBAŞI CUMHUR İTTİFAK OYU 47 68
GENEL SEÇİM OY OARANI % 48.37.

Şimdi,kartlar masada yeniden dağıtılacak.

Toplumda karşılığı olan isimlerin en başında Burhan Sakallı, Hasan TUÇ, Volkan Doğan geliyor. Elbette, gönlünden vekillik geçirenler olabilir ve doğaldır da. Mustafa Dündür Ünlü’ ün tabanda, sosyal-politik kredisi yüksek. Murat Özcan kendisine göre bir yol çizmiş o noktadan yürüyor. İl başkanı Zihni Çalışkanı’ da bir kenara not edin. Eğer kendine genel merkez tarafından dur bakalım denmezse aday listesinde.
Mevcut milletvekillerinin bana göre hiçbirinin şansı yok. Nedeni çok basit. Taban bir daha onların aday olarak gösterilmesini istemiyor.
Mustafa Birsen sosyal ve siyasal çerçevesi çok geniş olan potansiyel aday.
Pınar Turhanoğluları kadın potansiyel aday olarak her zaman gündemde. Gülay Güneş, Ayşe Fert Dökmeci hemen akla gelen kadın potansiyel adaylardan.
****
AK PARTİ’ de, siyasal paradigmanın kırılması...
AK Partinin başarısının altında geçmiş hükümetlerinin başarısızlıkları yatıyor. Nedeni de koalisyon hükümetlerinin olması gerekçesine dayatılıyor. Parçalı olan hükümetler yürütme konusunda iç çatışmalara neden oluyor.
Güç gösterisi.
Her kes kendi kompartımanından ideolojik çerçevelerle bakıyor. İşte bu anlayış sonunda politik fay hatlarını harekete geçirmesine neden oluyor..
AKPartinin iktidara geldiği sosyolojik şartlara göz attığımızda, toplumsal tepkinin politikaya yansıması olarak değerlendirebiliriz. AK Parti kuruluşluna ve iddialarına göz atmamamız yeter de artar bile..
Ama esas kırılma ekonomik yönetimlerin aldığı kararlar.
En son IMF kapısına dayanmamıza neden olmuştu.
Temel neden ise, Türkiye’nin dış ödemeler dengesi açığının getirdiği sonuçlar. Bir türlü anti-enflasyonist programlarının uygulanamaması.
İşte Dervişin getirmek istediği ekonomik program kamusal alandaki açıkların kapatılarak tasarruf tedbirlerine önem verilmesi.
Sıkı para politikasının uygulanması. Buna, Ortodoks ekonomik politika deniliyor. Devlet Bahçeli’nin erken seçim çağrısı ise işin tuzu biberi olmuştu.
Türkiye bir türlü kabuğunu kıramıyordu. AK Partinin kuruluşunda sosyal politik kurumsal olarak insan gücü kaynağı hareketi ile yapılan seçimlerde “UMUT” olmuştu.

AK PARTİYİ İKTİDARA TEK BAŞINA ÜST AKIL GETİRMİŞTİ.
Unutmayın!

DÜCANE CÜNDİOĞLU;
“Aptala değerli bir şeyini yitirdiği için değil, yitirdiği şeylerin değerini idrak etmediği için aptal denir”!

TEŞEKKÜR.
Hastalığım süresince, bana büyük bir özen gösteren, burun ameliyatında başarılı bir operasyona imza atarak ve sağlığıma kavuşmamda büyük emeği geçen Opr. Dr. Handan Koyuncu’ya, anestezi sürecini titizlikle yürüten sağlık ekibine, ameliyathane ve servis hemşire sağlık memuru personeline, yakın ilgilerinden dolayı hastane başhekimiMustafa Karagülle’ye şükranlarımı sunuyorum.
Telefonla arayarak, çiçek gönderen, bizzat ziyaretime gelen tüm akraba ve samimi dostlarıma, ayrıca teşekkür ederim.
 
 
 
1000
icon
Hasan Hüseyin baga 13 Eylül 2021 12:15

Kaleminize kuvvet sayın uzmanım

0 0 Cevap Yaz
Zeynep YİĞİT 11 Eylül 2021 23:15

Güncel ve aradığım bir konu hakkinda yazılmış, herkesin anlayacağı bir dil ve üslupla yazılmış güzel bir yazı...

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir