Deniz Çağlar Fırat

ALMANYA SEÇİMLERİ ÜZERİNDEN ESKİŞEHİR MANZARASI

6 Ekim 2021 00:33
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Tüm dünyanın yakından takip ettiği gibi Almanya’da seçimler sona erdi. Almanya'da 16 yıllık Angela Merkel dönemini bitiren seçim büyük çekişmeye sahne oldu.
Sosyal Demokrat Parti (SPD) %25,7 ile birinci, Muhafazakâr Hristiyan Birlik Partileri (CDU-CSU) %24,1 ile ikinci sırada yer aldı.
Üçüncü sıradaki Yeşiller Partisi'nin oranı %14,8 ve dördüncü sıradaki Hür Demokrat Parti'nin (FDP) %11,5. Aşırı ağcı Almanya için Alternatif partisi (AfD) %10,3 ile beşinci, Sol Parti (DieLinke) de %4,9 oy oranına sahip olarak seçimden çıktı.
Bana göre Almanya 2021 seçimleri dünya ve Türkiye siyasetinin de geleceği hakkında bizlere çok fazla ipucu verdi. Bu seçimin en önemli sonucu birçok analizcinin altını çizdiği üzere Muhafazakâr Hristiyan Birlik Partileri’nin (CDU-CSU)2. Dünya Savaşından bu yana ilk kez %30’un altına inmesi olarak gösterilse de aslında çok daha önemli bir mesajı vardı.
O da seçimin sonucunu 30 yaş altı seçmenin yani Z kuşağı ile kısmen alt nesil Y kuşağının belirmesidir.
Yaptığım araştırmaya göre;
  • 30 yaş altı seçmenlerde iki parti öne çıktı. Yeşiller Partisi ve Hür Demokrat Parti (FDP) gençlerin oylarının %40'tan fazlasını aldı.
  • Bu sayede FDP ile Yeşiller, seçim sonrası gelecek koalisyon görüşmelerinde en çok söz sahibi olacak partiler olarak öne çıktı.
ZDF ve ForschungsgruppeWahlen'egöre genç seçmenin oy dağılımı şöyle:
  • Yeşiller - %22
  • Hür Demokrat Parti (FDP) - %20
  • Sosyal Demokrat Parti (SPD) - %17
Kısacası genç seçmen Almanya’da siyasi gidişatı değiştirmeyi başardı.
Seçim sonuçlarının en önemli mesajı ise Yeşiller, Hür Demokrat ve Sol Parti gibi butik tabir edilebilen siyasi partilerin elde ettiği %50’nin üzerindeki oy oranı bambaşka bir siyasi yelpazenin açıldığını gösteriyor.
DURUM SİYASETİ KAVRAMI GELİŞECEK
Bakın bugüne kadar siyaset dünyanın her yerinde sağ-sol kavramları üzerinden yapıldı. Konulara hep bu pencerelerden bakıldı. Oysa Almanya’da toplamda %50’nin üzerinde çıkan bu partiler klasik anlamda politika söylemlerinin yerine durum siyaseti, yeşil ekonomi, sürdürülebilir politika, iklim politikası, çevre siyaseti, çevre ekonomisi gibi kavramları siyasi literatüre soktular. Genel, makro söylemler yerine çevre sorunlarına yönelik geliştirdikleri politikaları, yeşil ekonomi üzerine söylemleri, küresel ısınmaya karşı duyarlılıkları, insan hak ve özgürlükleri üzerine söylemleri ile genç kitleyi kucaklamayı başardılar.
İşte dünyanın yeni siyaset anlayışını belirleyecek olan bakış da bu olacak.
Klasik sol-sağ söylemler yerine sürdürülebilir gelecek adına yeşil, çevreci, doğa ve insan merkezli söylemler siyaseti belirleyecek.
Merkezine ideolojileri değil insanı ve doğayı, sürdürülebilir kavramını koyabilen düşünceler genç insanları kucaklayacak.
Nitekim Eskişehir öznelinden konuya bakarsak yerel yönetimlerde klasik sol ve sağ söylemlerin dışına çıkmayı başaran Yılmaz Büyükerşen ve Ahmet Ataç’ın başarısının ardında bu gerçeklik yatmıyor mu? Bu iki liderin de yıllardan beri hem sağ seçmenden hem sol seçmenden bu denli yüksek oy toplayabilmelerinin arkasındaki sır da siyasetlerinin merkezine ideolojileri değil insanı ve sürdürülebilir siyaset kavramını koymalarıdır.
Almanya seçimleri bize bunu bir kere daha göstermeyi başardı. 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat