27 Haziran 2019 01:28
-A +A
Deniz Çağlar Fırat

Deniz Çağlar Fırat

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ ESKŞEHİR’E SAHİP ÇIKIYOR

DENİZ ÇAĞLAR FIRAT

Bilim ile toplum, şehir ile üniversite buluşmaları ülke genelinde olduğu gibi Eskişehir’de de gündeme gelen önemli konulardan biridir. Dolayısıyla üniversitelerin ve bilimin topluma dönük yüzünün daha da genişlemesi beklenir ve istenir.
 
Üniversitelerin, şehir ve toplum ilişkilerine kattığı büyük bir ivme olduğu ve bu ivme ile değişim ve ilerleme sağlanmasından dolayı bu ilişkinin daha da artması için sürekli çağrılar yapılır ve yetkililer göreve davet edilir. Ancak üniversite-şehir buluşması dediğimiz zaman da her zaman zihinlere sanayi-üniversite, piyasa-bilim işbirlikleri gelir. Oysa bu ilişkiyi sadece üniversite-sanayi-sektör buluşmaları olarak ele almak çok doğru olmaz. Genel bir bütünlük içinde konuya bakmak ve konuyu o şekilde ele almak gerekir.
 
Ekonomiden eğitime, sağlıktan spora, kültürel yaşamdan sanatsal etkinliklere, tarımdan turizme kadar akıllara gelebilecek tüm alanlarda bu işbirlikleri önemli sonuçlar doğurur. Bu alanda yapılan çalışmalar ne yazık ki oldukça kısıtlı ya da kısıtlı olmasa da bu işbirliklerini topluma anlatmada sıkıntılar yaşanır. Bu da sanki üniversitelerin sürekli kendi kabukları içinde halktan, şehirden, toplumdan uzak olduğu izlenimi verir. Oysa aslında durum çok da sanıldığı gibi değil.
 
İKİ ALANDA İŞBİRLİĞİ İMZALANDI
Bu işbirliklerin en güzel örneklerinden biri geçtiğimiz gün Anadolu Üniversitesi ile Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında "kültürel mirasları koruma" ve "eğitimde iş birliği" konularında gerçekleştirildi ve iki kurum bir protokol imzaladı.
 
Rektör Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, protokolün önemini ise şöyle açıkladı;    
  • İşbirliği protokolü iki başlığı kapsıyor.
  • Bunlardan biri, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün eğitim kurumlarında yapacağı ölçme ve değerlendirmelere ilişkin. Üniversite, Milli Eğitim Müdürlüğü protokolü ile üniversite öğrencisi çocukların ölçmesi ve değerlendirilmesinde görev ve sorumluluk alacak.
  • İkinci protokol ise Eskişehir'e yönelik kültürel mirasın korunmasıyla ilgili.
 
Konuyla ilgili Rektör Çomaklı’nın değerlendirmesi şöyle; “Eskişehir'in de kültürel açıdan korunmasının, bunun bir miras olarak ele alınması konusunda biz de üzerimize ne düşüyorsa Milli Eğitimle konuşarak bir protokol çerçevesinde bunu sağlamayı hedefliyoruz. Eskişehir bu konuda tarihsel olarak üzerine düşen görevi hakkıyla, layıkıyla yerine getirmiş ve halen getirmeye devam ediyor. Bize de kurumlar arası iş birliği yapıp bu geçmişten gelen kadim ilişkileri geleceğe taşıyarak daha iyi bir miras korumayı nasıl yapabiliriz, onun üzerinde kafa yormamızı gerektiren bir protokol olacak."
 
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ BİR EKOLDUR
Anadolu Üniversitesi her ne kadar kamuoyunda Açıköğretim Fakültesi ve yerleşkelerinin muazzamlığı ile tanınsa da üniversitenin özellikle eğitim fakültesi, özel eğitim, animasyon, iletişim, iktisat ve güzel sanatlar gibi alanlarda artık ekol halini aldığını bilmeyen yoktur. Üniversitenin izlenecek yol haritasında da merkezine eğitim kurumunu alması da bu açıdan bence tesadüf değildir. Eğitim Fakültesi Dekanlık görevine yeni atanan Prof. Dr. Ferhan Odabaşı’nın bu alandaki misyonu ve ortaya koyduğu vizyonu da kendisinin dünyaca tanınmasını sağlamıştır.
 
Bu misyon ve vizyonun Rektör Çomaklı tarafından da desteklenerek üniversite-şehir buluşmalarını sağlayan bu tip protokollerin artması en büyük dileğimizdir.  Çünkü üniversitelerin topluma dönük yüzünün sergilenmesi demek, toplumun ve şehirlerin ve dolayısıyla topyekûn bir devletin kalkınması ve ileriye gitmesi demektir. Ama bu işbirliklerin artması kadar da bu alanda ortaya kona vizyon ve misyonun çok daha iyi bir şekilde anlatılması gerekiyor.
 
Çünkü belki küçük ve değersiz gibi görünen bu tip işbirlikleri beraberinde bilimsel bilgi ışığında yetişen yeni nesillerin yüzünü bilime ve gönlünü de vatan sevgisine dönmesini sağlar.
 
Konuya biraz da bu açıdan bakmak gerekir.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Son Eklenen Haberler
Gündem
ÖRNEK DAVRANIŞ

ÖRNEK DAVRANIŞ …

18:43 - 16 Kasım 2019
Gündem
ÇOCUKLARA DESTEK OLDULAR

ÇOCUKLARA DESTEK OLDULAR

18:43 - 16 Kasım 2019
Gündem
YURTSEVENLER’DEN YENİ ŞUBE

YURTSEVENLER’DEN YENİ ŞUBE …

18:42 - 16 Kasım 2019
Gündem
İŞBİRLİKLERİNİ GÖRÜŞTÜLER

İŞBİRLİKLERİNİ GÖRÜŞTÜLER

18:41 - 16 Kasım 2019
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti