Android’in Geliştirici Seçeneklerinde Yer Alan Bilinmeyen 6 Özellik

1 Ocak 2022 00:14
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Android işletim sistemi, diğer rakiplerine göre özelleştirme seçeneklerinin daha fazla olmasıyla öne çıkan bir platform. Şüphesiz bu özelleştirmelerin birçoğu da geliştiriciler seçeneklerinin içerisinde gizli. Dilerseniz gelin hep beraber önce geliştirici seçeneklerini nasıl açabileceğinizi, daha sonra da bu seçeneklerle yapabileceklerinize yakından bakalım.
 
GELİŞTİRİCİ SEÇENEKLERİNİ AKTİF ETMEK
Android işletim sisteminde geliştirici seçenekleri varsayılan olarak gizli bir şekilde yer alıyor. Bu ayarları açmak için ayarlar bölümünden sistem seçeneğine gelmeniz ve telefon hakkında bölümünde yer alan sürüm numarasına “Artık geliştiricisiniz” bildirimini görene kadar basmanız gerekiyor. Bu bildirimi gördüğünüz anda telefonunuzun ayarlar menüsüne geliştirici seçenekleri ekleniyor.
 
KULLANIŞLI GELİŞTİRİCİ SEÇENEK AYARLARI
 
  1. Uyanık Kal
Bu özelliği aktif hale getirdiğinizde, telefonunuzun ekranı şarjda iken dahi kapanmayacaktır. Temelde geliştiriciler için kullanışlı olan bu özellik, standart kullanıcılar için de bazı durumlarda faydalı olabilir. Örneğin, Twitter veya benzeri bir uygulamada anlık güncellemeleri görmek istiyorsanız bu ayardan yararlanabilirsiniz.
 
  1. OEM Kilidini Açmak
Blootlader kilidini açmak, custom ROM yüklerken yapılması gereken ilk şey. Yani eğer telefonunza herhangi bir sebepten dolayı ROM yüklemek istiyorsanız, geliştirici seçeneklerinde yer alan bu özelliği kullanmanız gerekiyor.
 
  1. Çalışan Servisler
Windows’ta yer alan görev yöneticisi sayesinde, bilgisayarınızda çalışan uygulamaları ve onlarla ilgili tüm bilgileri görebiliyoruz. Böylece hangi uygulamanın sistemi yavaşlattığını veya farklı durumları gözlemleyebiliyoruz. Android tarafında ise bunu geliştiriciler seçeneklerinde yer alan çalışan servisler özelliği ile çok benzer bir şekilde kullanmak mümkün. Bu servis sayesinde uygulamaların tükettiği RAM miktarı ve çalışan uygulama istatistiklerine ulaşabilirsiniz.
 
  1. Sahte Konum
Telefonlarımızın konumumuzu takip ettiğini biliyoruz. Ancak geliştirici seçenekleriyle sahte konum belirleyebilmek mümkün. Temelde Fake GPS gibi uygulamalarla birlikte çalışan bu özellik, sadece güvenlik amacıyla değil Pokemon GO gibi oyunlarda hile yapmak adına da kullanılıyor.
 
  1. Hücresel Veri Her zaman Aktif
Varsayılan olarak, eğer telefonunuz bir Wi-Fi ağına bağlanırsa mobil veri otomatik olarak devre dışı bırakılır. Aslında bu varsayılan ayar oldukça mantıklı, çünkü Wi-Fi üzerinden internete bağlanma varken mobil veri paketinizi tüketmek istemezsiniz. Ancak eğer sınırsız bir veri paketiniz varsa, geliştiriciler seçeneğinden bu özelliği kapatarak her zaman mobil verinin aktif olmasını sağlayabilirsiniz.
 
 
  1. Animasyon seçenekleri
Android işletim sistemi, akıllı telefonunuzun ne kadar hızlı olduğuna bağlı olarak fark edebileceğiniz veya fark edemeyeceğiniz animasyonlar kullanıyor. Geliştirici seçeneklerinden özelleştirilebilen bu animasyonlar, özellikle giriş seviyesinde yer alan ve donanımı güçsüz olan Android telefonları bir nebze hızlandırmak için oldukça iyi bir seçenek. Eğer gerçekten yavaş bir Android telefonunuz varsa, geliştirici seçeneklerinde yer alan animasyonları kısarak veya komple kapatarak gözle görülür bir hız farkı elde edebilirsiniz ve telefonunuzu bir süre daha severek kullanmaya devam edebilirsiniz.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir