24 Ekim 2020 00:41
-A +A
Antika Dünyası

Antika Dünyası

ANTİKA DÜNYASININ GÖZBEBEĞİ EFEMERA

RAGIP FERDA AYDINALP'İN YAZISI...

Antika dünyasının önemli kalemi ephemera son yıllarda antika severlerin çok ilgi duyduğu bir saha ve antika dünyasının gözbebeği olarak kabul ediliyor. Kelimeye etimolojik açıdan bakıldığında Yunanca ephemeron ve emeros kelimelerinden türetilmiş ve İngilizce’ye ephemera olarak girerek bir antika terimi olmuştur bu değerli parçalar. Gündelik yaşama ait ‘ıvır zıvır’ olarak nitelenen, kısa ömürlü küçük ve geçici belgeleri ifade eden ephemera dilimize 2000’de girmiş ve efemera olarak kullanılmaktadır.

Kısa süreli, günlük, geçici anlamlarına gelen efemera gündelik yaşamda kullandığımız kağıt türünde malzemelerin biriktirilmesi ile antika dünyasına giren bir koleksiyon türüdür. Bu yüzden tanımlarında ıvır-zıvır tabiri kullanılıyor.

Okul diplomaları, karneler, mektuplar, telgraflar, otobüs ve sinema biletleri, piyango biletleri, kuponlar, gazete nüshaları, dergiler, broşürler, kartvizitler, lokanta menüleri, tapu ve noter senetleri, banka dekontları, çikolata ve sakızlardan çıkan kartlar, sigara kağıtları, posterler, resimler, fotoğraflar, pasaportlar düğün davetiyeleri, film afişleri, tarihi yazışmalar efemera yelpazesinde anılan ürünlerdir. Hepsinin ortak özelliği ise kağıt üzerinde oluşlarıdır.

Efemera biriktirenlere ise efemerist denir. Şehrimizde de bu işe gönül vermiş efemeristler büyük bir özveri ile çalışmaktadırlar. Efemeralar ulusal kütüphaneler, müzeler ve arşivlerde muhafaza edilirken bir grubu da efemeristler tarafından biriktirilmektedir. Bu belgeler tarihin belirli alanlarına ise ışık tutma görevini yerine getiriyor. Var olduğu güne ait bu materyaller ikinci el olsalar bile son derece değerlidirler.
Çok eski matbuat neşriyat olmak üzere öncelikle kağıt belgeler; evrak, tapu, kartpostal, fotoğraf, hakaniye, ferman, hüccet, gazete, mecumua, broşür, mektubat gibi günlük yaşanmışlıklara dair birikimlerden dolayı oldukça değerlidirler. Bu özel değerler antika efemera grubunda yer almaktadır. Bu tarihi belgelerin kolleksiyonerlerden veya mezatlardan açık arttırma ile çoklu alım satımlarına ise lot, belgenin iyi durumda ve yıpranmamış olmasın kondisyon, ufak tefek kusurlarına da  çil adı veriliyor.

Efemeralar insanlığın ortak hafızasına ciddi katkılar sağlarken,  bu tarihi belgeler sosyal yaşam ve tarih gerçekler çerçevesinde de önemli kanıtlar niteliğindedir.

Eskişehir antika pazarı ve mezatlarında da değerli efemera ürünler meraklılarını bekliyor. 
 

Anahtar Kelimeler : antika dünyası ,
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti