AŞURE GÜNÜ VE EHLİBEYT SEVGİSİ

Din Hizmetleri Uzmanı Süleyman KÖLEOĞLU'nun yazısı...

13 Ağustos 2021 00:32
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Dinimizde önemli sayılan günler ve aylar vardır. Şüphesiz ki bu gün ve ayları önemli yapan içinde yaşanılan olaylardır. Hz Ömer'in halifeliğinde peygamber efendimizin Mekke'den Medine'ye hicretini başlangıç kabul eden, Ay'ın Dünya çevresindeki dolanımını esas alan bir takvim sistemi olarak Hicri takvim kabul edilmiştir. Hicri takvimin ilk ayı olan muharrem ayı ile hicri yılbaşı başlar.
Bazı dinlerde önemli olan, ayrıca Hz. Hüseyin'in kerbelada şehit edildiği gün olduğu için Muharrem ayının onuncu gününe aşure günü denmiştir. Hz. Muhammed (s.a.v) Medine’ye hicret ettiği zaman Yahudilerin bu günü oruçlu geçirdiklerini görünce onlara orucu ne için tuttuklarını sormuş,onlar da Hz Musa ile İsrail oğullarının firavun’un elinden aşure günü kurtulduğuna, bu yüzden bugünün kendileri için değerli olduğunu söylemişler;bunun üzerine Hz Peygamber biz Musa'ya sizden daha yakınız diyerek kendisi de bu günde oruç tutmuş,ashabına da bu orucu emretmiştir. Ramazan orucunun farz kılınması ile beraber Müslümanları aşure orucunu tutup tutmama konusunda serbest bırakmış; nafile ibadet olarak muharremin 9-10 yada 10-11’nci günlerini oruçlu geçirilmesini tavsiye etmiştir (bk.Buhari, “savm”,69;Müsned,2, 359-360).Aşure günüiçin özel olarak yıkanmak, sadaka vermek kına yakmak, kurban kesmek gibi adetlerin Peygamberimiz ve ashabının uygulamalarında sahih bir rivayet yoktur. Günümüzde ise aşure orucu tutma ve aşure tatlısı pişirme geleneği sürmektedir. Diğer taraftan bazı hadis, tarih ve fıkıh kitaplarında aşure günü Hz. Âdem ve Hz. Davud'un tövbesinin kabul edildiği, Hz. Nuh’un gemisinin Cudi dağına aynı gün oturduğu, Hz Yunus'un balığın karnından çıkarıldığı, Hz Yakup'un oğlu Hz.Yusuf'a kavuştuğuna dair rivayetler bulunmakla birlikte; Biz Müslümanlar için aşure gününün önemi çoğunluğu ehlibeytten olan yakınlarıyla birlikte Hz. Hüseyin (r.a)’in 10 Muharrem 61 de (10 Ekim 680) günü Kerbela'da şehit edilmesidir.
Ehlibeyt kavramı İslamî dönemden itibaren günümüze kadar Hz Peygamberin ailesi, soyu ve ev halkı manasını gelmektedir.
Hz. Peygamberin torunu Hz Hüseyin'in şehit edilişi bütün Müslümanları derinden yaralamış, o tarihten bu yana Müslümanlar onun adını saygıyla yaşatmışlardır. Hz Peygamberin aile fertlerine saygı ve sevgi göstermek,ona duyulan saygı ve sevginin bir gereği olarak görülmüştür. Ehl-i beytine saygı gösterilmesi gerektiğini ifade eden Allah resulü bir defasında ashabına şöyle tavsiyede bulunmuştur: Size iki önemli emanet (sekaleyn) bırakıyorum! Bunlardan biri insanı doğruya götüren rehber olan Allah'ın kitabı Kur'an'dır. Allah'ın kitabına yapışın,sımsıkı sarılın;size bir de ehlibeytimi bırakıyorum. Allah'tan korkun da Ehlibeytime saygılı davranın! (Müslim, Fezail’us-sahabe, 36) Sahabe efendilerimizden beri Müslümanlar Hz. peygamberi sevip saydığı gibi onun ehl-i beytinede hürmet ve muhabbet beslemişlerdir. Ehlibeyt Peygamber Efendimizin bize emanetidir onları sevip saymakta en önemli görevlerimiz arasındadır. Bu gün bizlere düşen peygamberimizin ehli beytine, hatırasına sahip çıkmak, insanlığın en çok ihtiyacı olan peygamber ve ehl-i beyt sevgisi ile aramızdaki ihtilafları ortadan kaldırarak, tarihteki bu gibi üzücü olayları tekrar yaşamamak için Müslümanların birlik ve beraberliğini sağlamak üzere hep birlikte Allah'ın ipine (İslam'a) sımsıkı sarılmamız gerekmektedir.

 
Allah’ım! Muhammed’e ve Muhammed’in ailesine, İbrahim ve onun ailesi üzerine salât ettiğin gibi salât et! Şüphe yok ki, sen çokça hamdedilen ve şanı yüce olansın. Allah’ım! Muhammed’e ve Muhammed’in ailesine, İbrahim ve ailesine bereket ihsan ettiğin gibi bereket ihsan eyle! Şüphesiz ki, sen çokça hamdedilen ve şanı yüce olansın (Buhârî, Enbiya,10).
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat