Aslıcan Özgür İleli

BANKALAR O SÖZLEŞME İLE EMEKLİ MAAŞLARINI DA HACZEDEBİLİR

11 Ekim 2021 09:32
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
    
Merhaba Değerli Okurlar
Geçtiğimiz hafta halk arasında nefsi müdafaa olarak bilinen meşru müdafaadan bahsetmiştik. Meşru müdafaa nedir hangi şartlar gerçekleşirse kullanılır. Meşru müdafaa bir hak mıdır. Bu hafta ise maaşımıza koyulan haciz ve fiili haciz konusunu işleyeceğiz. Son zamanlarda pandeminin de etkisiyle birçok insan maddi anlamda güçlük çekmekte ve bankalardan aldıkları kredilerle geçimini sağlamaktadırlar. Sadece bankada değil işi içine senet borçları da giriyor. Peki bu kredileri ödeyemeyince bu kişilerin maaşına haciz gelir mi? Bu kişi emekli ise yine de maaşına haciz gelir mi ?

EVDEKİ HANGİ EŞYALAR HACZEDİLEMEZ ?
Haczedilemeyen mallar evde lüzumlu olan eşyalardır. Bunlardan buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon, ütü, koltuk takımı, bulaşık makinesi ya da halı haczedilemeyen ürünler arasındadır.

Yargıtay 12. Hukuk dairesi e. 2015/1100 k. 2015/10128  17.4.2015 tarihli kararının da bize ışık tutması açısından ;

6352 sayılı yasanın 16. Maddesi ile değiştirilen 2004 sayılı icra iflas kanunu'nun 82. Maddesinin 1. Fıkrasının 3. Bendi uyarınca; para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu olan eşya haczedilemez. Ancak aynı amaçla kullanılan birden fazla eşya olması halinde bunlardan birisinin haczi mümkündür.

MAAŞ HACZİ NEDİR?
Maaş haczi, icra iflas kanunu 83. Maddesi uyarınca yapılan, kişinin düzenli olarak çalışma karşılığı iş yerinden almış olduğu ücretin belirli bir kısmına icra kanalı ile el konulmasıdır.

Maaş haczi nasıl uygulanır?
Kişinin özel sektörde veya devlette çalışması farketmiyor. Her iki  durumda da kişinin maaşına haciz konulabiliyor. Eğer kişi çalışıyor ise bu durumda alacaklı vekilinin talebi ile iş yerine icra müdürlüğü tarafından gönderilecek bir tebligat ile işçinin maaşına haciz konulması işvereninden isteniyor. İşveren maaşın dörtte birini haciz tebligatında verilen ıban numarasına yatırır. Daha fazlasını kesemez.

EMEKLİ MAAŞI HACİZ EDİLİR Mİ?
SGK'NIN 5510 sayılı 93. Maddesine göre emekli maaşı haczedilemez ve kesintiye uğramaz. Ancak, üçüncü kişilerin borçlarında maaş haczinin olması 4a ve 4b sigortalılık statüsünde olan vatandaşların yasal izinleri ile haciz işlemi gerçekleşebilir. Sgk, yalnızca kendi alacakları için maaş haczi konulmasına izin verir.

BANKA EMEKLİ MAAŞINA EL KOYABİLİR Mİ ?
Bankalar emekli maşına el koyamamaktadır herhangi bir kesinti yapamamaktadır. Kanunlar bu konuda emeklileri korumaktadır.
 
BANKALARLA YAPILAN SÖZLEŞMELER
Emeklilerin bankalar ile işlem yaptıklarında dikkat etmesi gereken önemli noktalar vardır. Özellikle kredi kartı ve kredi alımlarında bankalar sözleşmeye emekli maaşından kesileceğine dair bir madde ekleyebilir. Bu nedenle bankalarla yapılan sözleşmeyi iyi okumak gerekmektedir.
Bu konular çok hassas ve dikkat edilmesi gereken konulardır. Herhangi bir mağduriyet durumunda vakit kaybetmeden şikâyetçi olunmalıdır.
                                                                                  Haftaya görüşmek üzere…Sağlıcakla…
                                                                                      AV. ASLICAN ÖZGÜR İLELİ
                                                                                                         
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat