5 Ekim 2019 00:00
-A +A
Nurettin Bozan

Nurettin Bozan

BAŞKA BİR AÇIDAN ZITLIK VE TAMAMLAYICI ÖZELLİĞİ

Nurettin Bozan

     Sözcük anlamıyla zıtlık; karşıtlık, karşı olma,  çelişki olarak ele alınmaktadır. Yaratılan her canlı-cansız varlığın aslında zıtlık dengesi üzerine oturtulduğu görülmektedir. Yani evrende herşeyin zıtlıklar dengesi içinde oluştuğunu görürüz.
     Zıtlık yoksa hareket yoktur, varlık yoktur, süreç yoktur. Sanat açısından baktığımızda da değerli görülen her yapıtta kuşkusuz çok iyi çözümlenmiş karşıt bir denge vardır. Ressamın yaptığı resimler içinde zıt renklerin kullanımı hemen dikkati çeker. Tiyatroda, sinemada zıtlık teması bol bol işlenmektedir. İlgi çekmek ve istenilen mesajı vermenin en belirgin yollarından birisidir zıtlık konusu.
     Birşeyin değerlendirilmesinde zıtlıklar daima ön plandadır. İnsanları bile değerlendirirken başkaları ile mukayese ederiz. Burada aslında zıtlıkları ortaya koyuyor, iyinin neden iyi olduğunu bir bakıma ispatlamaya çalışıyoruz. Zıtlık olmasa iyinin iyi olduğu bilinir mi? Çirkin olmasa güzel nasıl güzel olsun ki?...
     Zıtlık aslında tamamlayıcıdır. Adeta bir bütünün yarısıdır. Eksi-artı kutupların birbirini çekmesi, erkek-kadın ilişkisinin tamamlayıcı rolü inkar edilemez. Zıtlık çoğalma demektir. Buna vesile olur. Hayatın akışını sağlar. Birinin sonu diğerinin başlangıcı oluyor. Bu devamlılığı sağlayan zıtlık kuralının işlenirliğidir.
     Zıtlıkta denge kurulması birçok şeyi çözümlemektedir.Çünkü görsel anlamda en önemli belirleyici özellik zıtlık kavramındadır. Ayırt etmeyi, farklılığı ve yeniliği anlama duygusunu verir.
     Aynı olmak bazen durağanlıktır. Eşit ölçüler bazı durumlarda durağandır, ilgi çekmez. Sanat alanında bu konuya en güzel örnektir. Ancak eşit olmayan ölçü, tasarımlar veya oyunlar ise zıtlık oluşturularak farklılık ortaya çıkarılıyor.
     Muhalefet olmadan, iktidarın,
     Tembellik olmadan, çalışkanlığın,
     Başarısızlık olmadan, başarının,
     Yalan olmadan, doğrunun,…
Önemi ve değeri şüphesiz bilinmezdi. Bize düşen bütün bunlardan ders çıkarmak  diye düşünüyorum.
      
    

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti