Deniz Çağlar Fırat

BİR ÇIRAĞIN VERDİĞİ DERS

20 Aralık 2021 00:39
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Ünlü bir mühendislik hikâyesi vardır.
Bir diş macunu fabrikası, üretim bandında bilinmeyen bir ayarsızlıktan dolayı bazı kutuların içine diş macunu tüpünü koymadan paketlemeler başlamış. Marketlerden o marka diş macununu alanlar kutuyu alınca içi boş çıkınca şikâyetler artmış.
Fabrika yönetim toplanarak acilen kendilerine hayli prestij kaybettiren “boş gönderilen kutu“ sorununu çözmeye karar vermişler ve yapılan araştırmalar sonucunda 1.8 milyon dolarlık bir yatırım yaparak ileri teknoloji yazılımı ile son derece hassas bir elektronik baskül kurmaya karar verilmiş. Bu sistemle paketlenmeden önce her kutu hassas elektronik baskül ile tartılıyor, olması gerekenden az ağırlık tespit edildiğinde anında alarm çalarak üretim bandı durduruluyor ve bir görevli gelip boş kutuyu banttan alıncabant tekrar çalışmaya başlıyormuş.
Tabii bu büyük yatırım ile müşteri şikâyetleri anında kesilmiş. Haliyle markanın CEO’su bu durumdan müthiş memnun kalmış. Ama üretimde ilginç bir olayda yaşanmış; ilk haftalar makine günde bir düzine boş kutu ayıklarken 3 hafta sonra boş kutulardan eser kalmamış.
Hassas elektronik baskül hiç hatalı üretim tespit etmemeye başlayınca bu durumu merak eden CEO 1.8 milyon dolarlık hassas baskülün yerleştirildiği üniteye gelip inceleme yapmaya karar vermiş.O üniteden bir önceki bölümeyerleştirilen ve boş kutuları üfleyerek banttan dışarı atan bir vantilatör görmüş. Hemen ustabaşını çağırıp “Bu ne?” diye sormuş,
Ustabaşı da “Efendim onu biz koyduk.” diye cevap vermiş, “İkide bir zırt pırt alarm çalmasın ve bant durmasın diye bizim çırak vantilatörü yerleştirmiş oraya.”
 
İster bir şirketten ister küçük bir organizasyondan sorumlu olun. Hatta ekonomi politikaları ve para politikalarını da belirleyen siz olun, hiç önemli değil. Sorunlar her zaman olur. Bu sorunları çözmek için paranız, yetişmiş elemanlarınız, olanaklarınız da olduğunu düşünebilir, hatta yeni adı altında çözümler de üretebilirsiniz.
Ama çözüm bazen çok küçük ve eski bir bakışla ve hiç beklemediğiniz birinden gelebilir.
Kıssadan hisse sorunu çözmek için büyük paralar harcayıp macera aramak da gerekebilir ama siz sorunu o şekilde çözdüğünüzü sanırken aslında çözüm günlük hayatın içinde tüm paydaşların desteğinin alındığı, genel kabul görmüş kuralların hayata geçirilmesi ile olur.
 
 
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir