Europen 09 2022 Desktop

BİR GECE ANSIZIN GELEBİLİR

23 Ocak 2023 00:05
A
a
Bir gece ansızın gelebilir. Ruhsuz ve heyecansız bir seçime doğru gidiyoruz. Partilerde sadece bazı aday isimleri kulislerde dolaştırılıyor. Gerçekte ise, ortada kimseler yok. Sadece CHP’den Kadir Kodak aday adaylığını açıkladı.
Ben adayım. Atom karınca gibi dolaşıyor. Halkı dinliyor.
Konuşmamızda, milletvekilinin şahsi oy getirmesi gerekir.  Milletvekili adayı olacak ismin en az 20 bin oy getirmesi gerekir!
****
Haksız mı?Haklı. Koşturmadan,oy kapasiten olmadan hop tombaladan milletvekili ol. CHP’nin geçmişinde o kadar çok aday tombaladan milletvekili oldu ki. Artık seçmen hassas. Böyle bir listeyi asla kabul etmez. 2018’deki seçimlerde seçmen bunu gösterdi. Seçmenin de bir gururu var. Güçlü olanın haklı olduğu bir düzen var.
Ders bir.
CHP’ye OY veren seçmen biat etmez ve hak etmeyenlere, makul olmayan listeye gidip oyunu tıpış tıpış vermez.
Ders iki.
CHP’nin içinde siyasi mühendislik yapanların kimler olduğunu bilir… Anlayana saz anlamayana davul zurna az! Abidik kubidik işlerden vazgeçin..
Recep  TAŞEL ne? yapsın. Koşturuyor, çalışıyor. Elinin altında kamunun kurumsal bir bütçesi yok ki, istediği gibi yemekler versin, turistik geziler tertiplesin vur patlasın çal oynasın!
 
*****
CHP il başkanı Taşel,  İKTİDAR milletvekillerini eleştiriyor. Haklımı? Haklı. Yapıcı eleştirileri ile önermelerde bulunuyor.
Şehrimiz sorunlarına çözüm üretmek için çaba sarf etmesi gereken iktidar milletvekilleri, nadiren geldikleri şehrimizde sorunu bizzat yaşayarak görmüştür.
Recep Taşel iddialı. “Az Kaldı, Eskişehir halkı seçimde bu anlayışı cezalandıracak, AK Parti’yi sandığa gömecektir. Şehrin yakıcı sorunlarını biz çözeceğiz” diyor…
-Taşel’in Eskişehir için önermeleri önemli..
-Eskişehir Organize Sanayi Bölgemize Teknoloji Üniversitesi kuracağız.
-Şehrimizde yazılım, donanım ve tasarım üssü, slikon vadisi kuracağız.
-Engellenen Sanayi Çarşısı dönüşüm projesini gerçekleştireceğiz.
-Tarım arazilerini koruyacak, Tarım ve hayvancılığa destek olacak, gelirlerdeki payını artıracağız.
-Misafir öğrencilerimizin yurt, ailelerin kreş sorununu çözeceğiz.
-Termal projeleri hayata geçireceğiz.
-Turizm, kültür ve sanat şehri olmaya ve bu durumumuzu güçlendirerek, Anadolu’muzun göz bebeği marka şehir olmaya devam edeceğiz.
Tabii bu önermeler bu gün söylenmiş değil. 1992’den beri söyleniyor..1.Kent sempozyumunda benzer şeyler söylenmiş. Habitat program çalışmalarında Eskişehir’in sorunları bölümünde yazılmış, söylenmiş.
Zira iktidar yapamadıklarını yapmış gibi illüzyon yapıyor. Nerede söylüyorlar kendi kendilerine yaptıkları kapalı salonların dışına çıkamıyorlar..
İlaveleri var.
Hadi kuzey çevre yolunu da yazalım. Organize sanayii -Bozüyük arası-banliyö tren seferleri projelerini de yazalım.
****

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sn. Seyit Torun ve Sn. Veli Ağbaba İl Başkanlığı önünde basın mensupları ve partililerle bir araya gelip basın açıklaması yapıyorlar.
****
Ne İYİ partiden, nede CHP’den, nede AK Partiden ses gelmiyor..
Memleket, Gelecek, Saadet,DEVA’dan da bir ses yok.
Her kes gözünü Ankara’ya dikmiş nabız yokluyorlar. Ankaralı bir firma telefonla araştırma yapıyormuş.
5 tane soru soruyorlar.
Beni de aradılar.
Kimleri milletvekili olarak görmek istiyorsunuz. İsim istiyorlar. Verdiğim yanıt çok basit. Adaylar Eskişehirli ve siyasetin içinden gelen emek veren biri olmalı. Dışarıda oturmuş veya dışarıdan paraşütle gelen biri olmamalı..
****
ANKARA’dan gelen, Seyit Torun, Veli Ağbaba partinin önünde basın toplantısı yapmışlar. Fakat bekledikleri ilgi ve kalabalığı görememişler. Saysan 50 kişi. Katılımcıların çoğu Odunpazarı teşkilatı… Tepebaşı neredeyse yok.
CHP tek sesli olmuş. Herkes kendi çıkarına bakıyor. Gözlerinin içine bakıyorum. Işık yok. Heyecan yok.
UMUT! Farkında bile değiller.
****
CHP kent evinde toplantı yapmış. Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun ile, Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Eskişehir’de Kent Evi’nde muhtarla bir araya gelmişler.. Muhtarlara projelerini anlatmışlar.
Kılıçdaroğlu da her muhtara sekreter verip işsizliğe çözüm getireceklerdi. Yahu muhtarlık kurumu ne işe yarıyor?  Hiçbir işlevi yok ki? Soran bile yok. Ne güldüm!..
Muhtarlık üzerinden hamasi politika yapıyorlar. Siz, ilk önce belediye meclis üyelerine sahip çıkın. Onların yasal- özlük hakları üzerinde ciddi olarak çalışın.
****


Foto şaka;
İsmail Haşim Ateş: Bakın arkadaşlar. Yuvarlak masayı icat edenlere teşekkür ediyorum. Biliyorsunuz DEVA her şeye deva. Size, CHP’nin 2004 seçimlerinden bahsetsem bana yapılanları demokrasi adına inanamazsınız. Yediğim kazığı hiç bir zaman unutamadım.

Recep Taşel: Yahu başkan boş verin artık, o günleri çok gerilerde kaldı. Artık sosyal demokrat bir CHP var. Bakın listemizde 4,5,6  sıralar kontenjan..

SP il başkanı Fesih Bingöl;  Bende başkan gibi inşaat mühendisiyim. Protezlerimi yeniliyorum.Merak etmeyin, yakındabülbül gibi konuşacağım.

DP il başkanı Hüseyin ÖZCAN: Yahu yuvarlak masadan bir şey olmaz. Keşke tavla oynasaydık.

İyi Parti İl Başkanı Emine Edizgil: Daha yeni kongreden çıktım. Delegenin sevgisine mazhar oldum. Şimdi susmak zorundayım. Daha çok yapacak işimiz var. Bunların hiçbir şeyden haberi yok… Birinci parti olacağız.
Herkes niyetimi biliyor. Şimdiden söyleyeyim.Odunpazarı belediye başkan adayıyım Kimse göz dikmesin!
Gelecek parti il başkanı Mahir sayan. Bu masada güzelmiş. Hiç tuvarlak masaya oturma fırsatı olmamıştı. Güzel poz veriliyormuş. Yoksa beni kim bilirdi?

***********************
ALINTI FIKRA
 
Turgut Özal ve Erdal İnönü Arasındaki Kıtlık Konulu Polemik Rivayeti

Turgut Özal, Erdal İnönü'nün zayıf bir vücuda sahip olması sebebiyle;
- Yurt dışına çıksa yabancılar ülkede kıtlık var sanırlar, diye latife yapardı. Özal'ın bu latifesini ileten gazeteciye Erdal İnönü de şu cevabı verdi:
- aman efendim sizleri görünce de ülkedeki kıtlığın nedenini anlarlar herhalde...
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat