Aslıcan Özgür İleli

BOŞANMA DAVASINDA EŞLERİN MAL KAÇIRMASI CEZAİ BOYUTU!

6 Eylül 2021 00:25
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
           
           
Merhaba Değerli Okurlar;
Geçtiğimiz hafta özel güvenlik görevlilerinin hukuki statüleri statülerinden bahsetmiştik. Bu yazımızda herkes tarafından çok merak edilen bir konuya değineceğiz. Günlük hayatta çok karşılaştığımız boşanma davası öncesinde kaçırılan ve dava sırasında yeni edinilen taşınır ve taşınmaz malların hukuki durumu hakkında konuşacağız.
Boşanma davaları günümüzde çok aşırı şekilde artarak devam etmektedir. Çiftlerin geçmiş senelere göre birbirlerine sabır etme yükümlülükleri azalmış, en ufak bir tartışmada bile avukatların kapısı çalınmaktadır. Birde bunların üzerine evlendikten sonra alınan malların ortak olmasına rağmen eşlerden biri davanın öncesinde bu taşınmazları elden çıkarıp malları boşanma davası aşamasında malları bölüşmekten kaçmaya çalışmaktadır.
BOŞANMA DAVASINDAN ÖNCE EŞTEN MAL KAÇIRMASI
Taraflardan biri diğer eşin zararına olarak paylaşma alacağını azaltmak için 3. kişilere devirler söz konusu olabilmektedir. Örneğin eşlerin üzerinde olan ev araba vs malların  taşınır taşınmaz malların 3. bir kişiye devredilmesi  değerinin altında satılması  ya da satış göstermek suretiyle elden çıkarması bunlara örnek olarak gösterilebilir.   Bunun yapılmasındaki asıl amaç ise malları elden çıkaran eşin dava açıldığında karşı taraftaki eşin herhangi bir şey talep edememesi ve onu kötü duruma düşürmektir.
MAL KAÇIRMANIN AŞAMALARI VARDIR
1-) Evlilik devam ederken mal kaçırma
2-) Boşanma davası öncesinde mal kaçırma
3-) Boşanma davası esnasında mal kaçırma
EVLİLİK DEVAM EDERKEN MAL KAÇIRMA DURUMU VAR İSE VE EVLİLİĞİ DEVAM ETTİRMEK İSTİYOR İSENİZ NE YAPILIR?
Evlilik devam ederken eşiniz mal kaçırıyorsa şayet mahkeme kararıyla diğer eşe karşı tasarruf hakkının kısıtlanmasını talep edebilir. Muvazaalı satışları iptal ettirme kaçırma ihtimali durumunda ise  tedbir konulmasını isteme hakkınız bulunmaktadır. 
BOŞANMA DAVASINDA ÖNCESİNDE MAL KAÇIRMA
Öncelikli olarak eşlerin birlikte oturdukları ikametlerinin aynı olduğu taşınmaz ev var ise şayet AİLE KONUTU ŞERHİ koydurulmalıdır. Tapu kaydına aile konutu şerhi konsa da konmasa da eşin rızası olmadan aile konutu devredilemez. Ancak tapu kaydına o taşınmaz için aile konutudur şerhi konulursa, o taşınmazın izinsiz devri hukuken engellenmiş olur. 
Aile konutudur şerhi koyulmaz ve o taşınmaz devredilirse geri almakta mahkeme yoluyla mümkündür. Unutulmaması gerekir ki; Aile konutu eşlerin yaşamsal faaliyetlerini devam ettirdikleri yerdir.
Aile konutu olmayan evlilik birliği içerisinde alınan diğer taşınmazların satışı halinde ise eşin gerçek amacının satış değil mal kaçırmak olduğu takdir de genel hükümler kapsamında bir satış veya diğer hukuki işlemin iptali sağlanabilir.
BOŞANMA DAVAS SIRASINDA MAL KAÇIRMA İŞLEMİ HALİ ?
Boşanma davasından önce ve sonra her aşamada kötü niyetli eş mal kaçırmak için farklı yollara başvurabilir. Bunun engellenebilmesi için boşanma davası açıldığı esnada mal rejimi davasının da açılması gerekmektedir. Hukukumuzda boşanma davası ile mallara ilişkin husus aynı davada görülmez bu sebeple mal rejimi için ayrı bir dava açılması şarttır. Her iki dava aynı anda açıldığında mahkeme önce boşanma davasını kesinleştirir daha sonra mal rejimi davası görülür. Boşanma davası bitene kadar mal rejimi davası bekletilir. Bu davayı boşanma davasından sonrada açabilirsiniz. FAKAT boşanma davası ile birlikte açmanızdaki fayda boşanma davası bitene kadar mal rejimi davası başlamayacağı için bu aşamada mal rejimi davasında TAŞINIR TAŞINMAZLARA İHTİYATİ TEDBİR KOYUP eşinizin taşınır ve taşınmazları satmasını engelleyebilirsiniz.
Tabi ki bu işlem büyük bir hukuki bilgi ve detaylı prosedür gerektirmektedir. Eğer bu işlemler yapılırken eksik hatalı işlem yapılır ise tedbir talebi reddedilecektir. Bu sebeple bu işlemler avukat aracılığıyla yapılır ise daha kesin sonuçlar alınabilecektir.
BOŞANMA DAVASINDA MAL KAÇIRMANIN CEZAİ BOYUTU VAR MIDIR ?
Eşin kandırılarak yalanlar söylenerek, onun malının kendisi veya başkası üzerine geçirilmesi sağlanmışsa TCK 157 – TCK 158 dolandırıcılık suçları gündeme gelir. Tabi ki kandırdığı sırada eşine karşı tehdit şantaj suçları da işlenmiş ise bu suçlar içinde suç duyurunda bulunulması gerekmektedir.
Fakat tekrar hatırlatmalıyız ki Eşler arasında mal kaçırma davaları hukuki olarak çok ayrıntı ve titizlik gerektiren bir dava olup her iddianın ispatlanması için özen gösterilmelidir.
 
                                                                                       HAFTAYA GÖRÜŞMEK ÜZERE
                                                                                            AV. ASLICAN ÖZGÜR İLELİ
                                                                                                         
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat