Deniz Çağlar Fırat

BU KİTABI ESKİŞEHİR’DE YAZSAK MI ACABA?

16 Haziran 2022 00:09
A
a
Bir süredir elimde okumak üzere bir kitap tutuyorum. RoelfBolt tarafından yazılan ‘Yalancılar ve Sahtekârlar Ansiklopedisi’ adını taşıyan kitap insan olmaya aldatma ve aldanma penceresinden bakıyor; dünden bugüne ünlüsünden bilinmeyene, en ‘doğru’ yalanları, en ‘gerçek’ sahteleri, en başarılı sahtekârlık vakalarını bir arada topluyor.

Kitapta Cicero, Einstein, Hemingway, Miterrand, Marco Polo, Newton gibi tarihe mal olmuş birçok ünlü, tanındık ismin en ‘doğru’ yalanları var. Birçok hikâye ise o kadar ilgi çekici ki…
Örneğin Nobel ödüllü Amerikalı edebiyatçı Hemingway’in henüz gençlik yıllarında sözleşmeli olduğu yayınevinden daha iyi bir teklif aldığı başka bir yayınevine geçmek için bilerek ve isteyerek 5 günde reddedileceğini bile bile kötü bir roman yazması ve böylece yayınevi ile bağlarını koparıp daha iyi teklif veren yayınevine geçmesi de kitapta yer alıyor. Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçılarının Güney Amerika’dan Avrupa üzerine sahte Hac organizasyonu ile sahte din adamları üzerinden Avrupa’ya uyuşturucu sevkiyatı da anlatılıyor.

Tabii kitabı okudukça ülkemizde yaşanan nice olaylar da aklıma gelmiyor değil. Yazarın anlattığı hikâyeler, bizim canlı canlı yaşayıp gözlemlediklerimizin yanında adeta birer çocuk hikâyesi gibi kalıyor. Onların yalan ve sahtekârlık diye tanımladıkları bizler için günlük hayatın sıradanlaşmış sohbetleri gibi görünür.

Bu kitabın benzerini ülkemiz içinde yazsak ortaya neler çıkar neler…
Bu toplum neler yaşamış da hala ayakta duruyor dedirtir bize.
Peki ya Eskişehir için…
Yazılsa neler çıkar ortaya, neler!
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat