CAMİ, DİN GÖREVLİLERİ VE VEFA

2021 yılı Camiler ve Din Görevliler Haftası nedeniyle Eskişehir İl Müftüsü Bekir Gerek Eskişehir Yenigün Gazetesi için haftanın önemine vurgu yapan yazı yazdı. Bekir Gerek'in yazısı...

1 Ekim 2021 00:57
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

 

Cami ve Mescitler;

İslam dininde mabetlere, mescit ve cami denmektedir. Mescit Allah’a secde edilen yer demektir. Cami ise,
toplayan, birleştiren, bir araya getiren anlamlarına gelmektedir.
 
Camiler, genç ihtiyar, amir memur, zengin fakir demeden bütün müminlerin yan yana bir araya geldikleri, gönül gönüle kaynaştıkları, acı ve sevinçleri paylaştıkları, Cenab-ı Allah’ın manevi huzurunda dua ve ibadetlerini, samimi yakarışlarını birleştirerek eda ettikleri kutsal mekânlardır. Kutsiyetini Kur’an-ı Kerim’den ve Kâbe’den alırlar. Yüce Rabbimiz mealen şöyle buyurmuştur.“Şüphesiz âlemlere bereket ve hidayet kaynağı olarak insanlar için kurulan ilk beyt (Mabet) Mekke’deki Kâbe’dir. (Ali İmran 3/ 96). Camiler, kutsallığından dolayı Allah’ın evi kabul edilmiştir. Ayrıca yeryüzünde Allah’a en sevimli  yerlerdir. Yeryüzünün cennet bahçeleridir.
 
Camiler, cennet vatanımızın manevi tapularıdır. Birlik ve beraberliğimizin, kardeşliğimizin ilham kaynağıdır. Vatan sevgisinin, şehitlik ve gazilik duygusunun beslendiği, çalışma azminin işlendiği, anne ve babaya hürmetin, güzel ahlakın öğretildiği, irfan yuvalarıdır.
 
Camiler; tarihimizin, kültürümüzün, medeniyetimizin hatıralarının saklı bulunduğu, düşmanla savaşan ordumuz için duaların yapıldığı, Allah, vatan, millet ve bayrak sevgisinin gönüllere nakşedildiği halk mektepleridir. Ülkemizin bölünmez bütünlüğünün, milli birlik ve beraberliğimizin en önemli teminatlarındandır. Camiler, sevginin, barışın, kardeşliğin sembolüdür. Camiler, manevi kirlerden arınmaya çalıştığımız manevi şifahanelerimizdir.
 

2021 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftasının Konusu;

Diyanet İşleri Başkanlığımızın ve Müftülüklerimizin organizesinde her yıl 01-07 Ekim tarihleri arası “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak kutlanmakta ve bir tema belirlenerek camilerin fonksiyonlarına dikkat çekilmektedir. Toplumsal bir duyarlılık ve hassasiyete vesile olması amacıyla 2021 yılının teması “Cami, Din Görevlisi ve Vefa” olarak belirlenmiştir.
 
Bedeni taş ve ahşapla, ruhu ibadet ve ilimle imar edilen camiler, İslam’ın yerleşim birimlerine vurulan mührüdür. İslam’ın ulaştığı beldelere ilk önce camiler inşa edilmiş, İslam cemiyeti, cami ekseninde deveran etmiştir. Camiler; Mescid-i Nebevî’nin özüne uygun bir şekilde, tarih boyunca dinî, sosyal ve kültürel bakımdan bir eğitim- öğretim yeri ve kültür merkezi olarak İslam’ın bayraktarlığını yapmıştır.
 
 

Müminin ve Caminin Vefası;

Mümin ve cami, birbirlerini onaran iki vefalı dosttur. Camiler; erkeğiyle kadınıyla, büyüğüyle küçüğüyle, yaşlısıyla genciyle, tüm inananların kendilerini yetiştirdiği, olgunlaştırdığı, kırılan dökülen yanlarını tamir ettikleri mekânlardır.
 
 
Müminler; her daim   gönül bağıyla camilere olan vefalarını gösterirler ve bu vefa duygusuyla camileri
maddeten ve manen imar ederler. Ecdadından aldıkları bu güzel  mirası,     aynı  zamanda bir vefa borcu

olarak evlatlarına emanet ederler. Çocuklarına devrettiği sadece caminin kubbesi, minaresi, şadırvanı değildir. Çocukları Allah kelamıyla camide tanışır, peygamber varisleriyle orada buluşur, rahmânî ve nebevî terbiyeyle orada yetişir, adap erkânı orada öğrenir.
 
 

Din Görevlileri ve Vefa;

Camilerin lahuti ve nurani sinesine hayatlarını vakfeden; mihrabından, minberinden, kürsüsünden, minaresinden hakkın ve hakikatin sesini yükselten din görevlileri bahtiyar bir zümredir. Hiçbir zümre Allah’ın ve peygamberin övgüsüne onlar kadar mazhar olmamıştır. Ehliyet ve liyakatten, sadakat ve güvenden zerre taviz vermeden; büyük bir özveri, ortak bir ideal ve engin bir yürekle din hizmeti sunan hademe-i hayrat, her koşulda olduğu gibi salgın hastalık döneminde de milletimizin manevi ve sosyal hayatına rehberlik etmiş, salgınla mücadelenin ilk gününden itibaren sahada milletimizin hizmetinde olmuştur. Asli görevlerini ifa ederek milletimize yaptıkları manevi rehberliğin yanında; Vefa  Sosyal Destek Grubu’nda, Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi’nde özveri ve fedakarlıkla görev alarak milletimizin en derin hürmet ve muhabbetlerine bihakkın mazhar olmuşlardır.
 
 
Hafta vesilesiyle gerçekleştirilecek sosyal ve kültürel etkinliklerle zor ve meşakkatli süreçlerden  geçtiğimiz bugünlerde medeniyetimizin temel yapı taşı olan camilerimizin gönül dünyamızdaki yerini perçinleyerek mabede ve temsil ettiği ulvi değerlere karşı vefamızı göstermenin önemi üzerinde durulacaktır. Her biri peygamber varisi olan din görevlilerimizin aziz milletimizin ve insanlığın her daim yanında ve hizmetinde oldukları vurgulanacaktır. İnsanımızın  dinî ve hayrî hizmetlere ömrünü adayan  vefa erlerine karşı ortaya koyduğu vefakârlık ve kadirşinaslığın toplum için en ulvi hasletlerden biri olduğuna dikkat çekilecektir.
 
Bu vesile ile 2021 yılı Camiler ve din görevlileri haftasının bu bilinçlenmeye vesile olmasını diliyorum. Camilerin manevi mimarları ve peygamberimizin manevi mirasçıları din görevlilerimizi hizmetlerinden dolayı tebrik ediyorum. Haftamız kutlu olsun.
 
 
GÜNÜN DUASI
 
“Ey Rabbim! Beni ve soyumdan gelecek olanları  namazı devamlı  kılanlardan eyle! Ey Rabbimiz! Duamı kabul et!” (İbrahim, 14/40)
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat