Europen 09 2022 Desktop

CHP’ DE ADAY ADAYLARI..

12 Mart 2023 21:29
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Siyasetimizin zemin etüdü çok kötü, deprem üreten fay hatları sarmış dört bir tarafımızı.
Maalesef partilerimiz de bu fay hatları üzerine kurulmuş. Kendilerinin konumlarını hiç değiştiremiyorlar.
Koltuk benim olsun..
Millet İttifakı çareyi, güçlendirmede bulmuşlar..
Güçlendirilmiş parlamenter sistem? Neyin nesiyse?
Ötekisi de bir âlem Cumhur İttifakı. Milliymiş… Birbirlerine söylemedik laf bırakmamışlardı.. Şimdi bir aradalar..
Efendime söyleyeyim kulaklarım çınlamaya başladı. Tayyip Erdoğan’dan cumhurbaşkanı olmaz, olmaz diyen Devlet Bahçeli vardı...
Harun gibi geldiler, Karun gibi oldular. Bu sesi hatırladınız mı?
Hem yerli hem milli.
Yersen!
*****
Siyasi zemin çok bozuk sürekli artçı üretiyor. Bizler nendense demokrasiyi içselleştiremedik..
Laiklik emniyet supabı… Unuttuk. Siyaseti, başörtüsü ile doğmalar arasına sıkıştırdık. Ezdik onu...
ŞİMDİ ADAY OLMA MEVSİMİ.
CHP’ de ilk adımı Kadir Kodak atmış Odunpazarı Belediye Meclisinden istifa etmişti... Resmi aday olma süreci başlamadan köy, belde, ilçeleri dolaşmış, gitmediği yer kalmamıştı...Yaptığı bütün işleri ayrıntılı bir biçimde çalışma raporunda anlatmış… Kimlerle, nerelerde, neler konuşmuş. Bir yıldan beri koşturuyor. Bazıları dudak bükse de karınca gibi çalışıyor, örgüt disiplinine önem veriyor.
Ön seçimi en çok isteyenlerden.
Epey yol almış durumda..
****
Geçen hafta Zeki Ünal’ın oğlu Ali Ünal da aday adaylığını açıklamıştı. Hükümeti deprem nedeniyle eleştirmiş, ‘hak hukuk adalet diye ayağa kalkıyoruz. Gençlerin umudu var, gücü var, heyecanı var. Hayatı izlemek değil, yaşamak istiyoruz’ demişti. Çeşitli dernekleri ziyarete başlamış. Dinliyor, çözümlerini anlatıyor..
GARİP YILDIRIM DA ADAYLIĞINI AÇIKLADI!
Şehirde önemli katkıları olan çalışkan ve tanınan bir isim. ESKİ’ genel müdürlüğü görevindeyken, önemli projelere imza atmış önemli bir isim. Sarısungur Gölet’ in ESKİ’ nin öz kaynakları ile yapmış, ulusal medyada gündem olmuştu.
Telefonla aradı. CHP’ den aday adayıyım. Sizleri bekliyorum dedi. Önümüzdeki günlerde de Kalp damar cerrahisi uzmanı olan Op. Dr. Muharrem Şenel’ in de aday adayı olması bekleniyor..
Eskişehir’in  “Kader çizgisini çizecek önemli bir isim. İnşallah değerlendirmeye alınır. CHP’ nin şimdi öz evlatlarını sahip çıkma zamanı.
Tabii ki sahip çıkabilirse? Zira CHP öz evlatlarını hep harcadı. Partisine sadece delege ve kongre öncesi gelen partinin sahibiymiş gibi davranan sözde ağa babaları  şimdi poz veriyorlar..
İnşallah tepeden çakma adaylar ilk üçte yer almazlar. Yoksa CHP bu kafayla daha çok başka adaylara taşeronluk yaparlar.
Çünkü CHP, deneme pilot bölgede olmuş durumda.
****
Seçim startı verildi. Seçimler 14 Mayıs’ta olacak. Milletin önüne sandık konulacak..
Şimdi YSK takvimi belirleyecek..
Eskiden partilerde aday enflasyonu yaşanırdı. Şimdi bi durgunluk var. Bunu da doğal karşılamak lazım. Çünkü süreç yeni başladı. Gözler CHP’ nin Büyükşehir Belediye Meclisine çevrildi.
Falcı aday belirlemeden sorumlu köşe kadıları fal bakıp liste yapıyorlardı…
İşte 1.sıra Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen.
2.sıra Ahmet Ataç
3.Sıra Kadir Kodak.
4.sıra Nuray Akçasoy
5.sıra İbrahim Arslan
6.sıra  Figen Kahya..
Tabii bu sıralamalar bana ait değil… Tarot falına bakanların işi.
Eski milletvekilleri listelerde yer alırlar mı almazlar mı bilemem. Zira tabanda herkes kan değişimi istiyor. Bu sese kulak vermek lazım.
Göreceğiz bakalım fallarda kimler çıkacak. Kulisler hızlı. Hocanın başı çok ağrıyacak.
Mustafa Önder’i, Hasan Ünal’ı da unutmayalım..
Çarşamba önemli bir gün. İbibikler öter ötmez oradayım. Listeler açıklanınca artık bülbül ötmüyor şarkısını söyleyecek olan çok olacak!
****
AK Parti’de Zihni Çalışkan milletvekili aday adayı olmak için istifa etmişti…
Yerine kim il başkanı olmalı araştırmasına başlanılmıştı. Cumartesi günü koordinatör milletvekilleri gelmiş ve partinin salonunda sandık kurulmuştu.
Kulislerde oldukça hareketli saatler yaşandı. AK Parti Eskişehir İl Başkanlığı tarafından 8'inci il başkanının belirlenmesi amacıyla temayül yoklaması yapıldı.
Temayül yoklaması için, AK Parti Sakarya Milletvekili ve İl Koordinatörü Çiğdem Erdoğan Atabek, Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, İstanbul Milletvekili Müşerref Pervin Tuba Durgut gelmişti.
Kimi il başkanı olarak görmek istiyorsunuz?
Formlar hazırlanmış en fazla üç isim yazılması isteniyordu. Dündar Ünlü, Murat Özcan, Serhat Tunç, Süleyman Reyhan, Ülker Can ve Hasan Tuç isimleri ön plana çıkıyordu..
Bakalım kim il başkanı olacak?
İl yönetimi, 14 ilçenin yönetimleri, belediye başkanları, meclis üyeleri, eski il başkanları, kadın ve gençlik kollarının yer aldığı 518 kişilik listede yaklaşık, 400 civarında oy kullanıldı. Oy verilen sandık, Teşkilat Başkanlığında açılacak ve çıkan sonuçlar, Genel Merkezce değerlendirilecek.
AK Partinin beka seçimi dediği bu seçimlerin altına hangi il başkanı taşın altına elini sokacak?
*****
YSK’nin 60 günlük seçim takvimini en geç 14 Mart’ta ilan etmesi bekleniyor. YSK takvimin yanı sıra seçim süreciyle birçok karar ve genelge yayınlayacak.
KAMUDAN İSTİFALAR İÇİN TARİH 16 MART…
Seçim sürecindeki ilk adımlardan biri, milletvekili adayı olacak kamu personelinin istifa süreci. Hâkim ve savcılar, yüksek yargı organları mensupları, yükseköğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, MİT personeli, belediye başkanları, Yükseköğretim Kurulu üyeleri, RTÜK üyeleri, kamu kurumu ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri, kamu idarelerinde görev yapan sözleşmeli personel, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/C maddesi kapsamındaki geçici personel, subaylar ile astsubaylar, siyasi partilerin il ve ilçe yönetim kurulu başkan ve üyeleri, belediye meclisi üyeleri, il genel meclisi üyeleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanlar aday olmak için 16 Mart 2023 saat 17.00’ye kadar görevlerinden istifa etmek zorundalar..
Seçmen listeleri 22 Mart’ta askıya çıkacak…
Her şey demokrasi için…
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat