Aslıcan Özgür İleli

CİNSEL TACİZ VE CİNSEL İSTİSMAR  

25 Temmuz 2022 00:19
A
a
Merhaba Değerli Okurlar;
Geçtiğimiz hafta anlaşmalı boşanma ile ilgili kısa bilgiler vermiştik.Bu haftaki konumuzdacinsel taciz suçunu anlatacağız.
Günümüzde en çok işlenen suçlardan olan cinsel taciz ve cinsel istismar suçu en önemli konulardan biridir. Geldiğimiz bu noktada Türkiye'de 10 yılda 250 bin çocuk cinsel istismara uğramış, 2020 yılında Türkiye'de 1071 kişi tecavüz kurbanı olmuştur. Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsünün yaptığı araştırmaya göre kadınların %9'u çocukluk dönemlerinde cinsel istismara uğramaktadır. Bu durum kadınların ve tabiki çocukların psikolojisini de bozmaktadır. Her 10 kadından 3'ü intiharı düşündüğünü söylerken 10 kadından 1'i ise intihar girişiminde bulunmaktadır. Ülkemizde daha çok kadına yönelik işlenen bu suçlar erkeklere de işlenmektedir. Bu durum daha çok erkek çocuklarına cinsel istismar suçu olarak karşımıza çıkmaktadır.

 Ülkemizdeki kadınların çoğu yardım istememektedir. Uğradıkları cinsel istismarı veya tacizi dile getirmemektedir. Çünkü genel olarak bakıldığında bu suçun failleri kadının akrabalarından çıkmaktadır. Veya kadınlar bu suçun mağduru kendileri değilmiş gibi kendilerini suçlu hissetmektedirler. Bu durumda kalan kişilerin haklarını ve sürecin nasıl işlendiğini bilmesi bir nebze olsa kolaylık sağlayacaktır.
 Bu yazımızda cinsel istismar ve cinsel taciz suçları anlatılacak ve en sonunda da farklarından bahsedilecektir.

CİNSEL TACİZ VE CİNSEL İSTİSMAR NEDİR?
Cinsel taciz ve cinsel istismar kişinin cinsel dokunulmazlığına karşı işlenen suçlar arasında yer alır. Cinsel taciz suçunda fail vücuda temas etmeksizin sözle, yazı veya görüntü ile yapılan kişiyi rahatsız edici her türlü davranış ile bu suçu işlemektedir. Cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen diğer suçlardan farkı vücuda temas aramamasıdır. Bu durum da cinsel dokunulmazlığın geniş bir çerçevede korunmaya çalışıldığı anlamına gelmektedir. Reddedilmesine karşı ısrarcı olmak, istenmeyen görüntüler atmak, cinsel içerikli sohbetlerde bulunmak cinsel tacizin varlığı teşkil eden davranışlardandır. Cinsel taciz yanında şantaj veya tehdit de yapılabilmektedir. Bu suçun işlenmesinde özel bir kast aranmıştır. Bu kast cinsel amaçtır. Fail eylemlerinde bulunurken cinsel amaç kastıyla hareket etmelidir ki suç işlenmiş olsun.

Cinsel istismar suçu çocuğun bedenine cinsel amaçla dokunulmasıyla oluşur. Bu suçta mağdur çocuktur. Çocuk ise hukuk sistemimizde 18 yaşını doldurmamış kişi olarak tanımlanmaktadır. Cinsel istismar suçu kural olarak 15 yaşını doldurmamış çocuklara karşı işlenir. 15 - 18 yaş aralığında olan kişilere karşı hile, cebir, tehdit veya çocuğun iradesini etkileyerek işlenmesi halinde de cinsel istismar suçunun varlığı kabul etmektedir.

RIZA SUÇLARI ORTADAN KALDIRIR MI?
Cinsel istismar suçunda rıza sınırlı bir alanda var sayılmıştır. Bu suçta rızanın varlığının kabul edilebilmesi için,
Mağdurun 15-18 yaş aralığında olması,
Mağdurun eylemin hukuki anlam ve sonuçlarını anlayabilecek durumda olması,
Mağdurun iradesinin etkilenmemesi
gerekmektedir. Bu durumların varlığında suç istismar suçu olmaktan çıkıp reşit olmayan ile cinsel ilişki suçu oluşturmaktadır. Bu suçun araştırılması için ise şikayet gerekmektedir. Yani cinsel istismar suçunda rıza fiili hukuka uygun hale getirmemektedir. Sadece şikayete tabi bir suç olan reşit olmayan ile cinsel ilişki suçuna dönüştürmektedir.
Cinsel tacizde ise ayrım yapılmaksızın hukuka uygun rızanın varlığı suçu ortadan kaldıracaktır. Aranan tek kriter rızanın fiil işlenmeden önce var olması gerektiğidir. Fiil işlendikten sonra verilen rıza suçu ortadan kaldırmaz.

Görüldüğü üzere rıza durumunda her iki suçta da farklılık vardır. Çocukların daha çok korunması gerektiğini ve fiilin sonuçlarını o yaştaki kişilerin anlayamayacağını düşünen hukuk sistemi bu durumda rızayı hukuka uygunluk sebebi saymamıştır.

CİNSEL TACİZ VE CİNSEL İSTİSMAR SUÇLARI ARASINDAKİ FARKLAR
Cinsel taciz suçunda fiil vücuda dokunmadan gerçekleştirilir. Mağduru herkes olabilmektedir.
Cinsel istismar suçunda fiil vücuda temas edilerek gerçekleştirilir. Sadece 15 yaşını doldurmamış çocuklara karşı işlenebilir. 15 yaşını doldurmuş çocuklara karşı sadece cebir tehdit veya iradelerinin bozulması ile bu suç işlenebilir.

Cinsel taciz suçunda rıza hukuka uygunluk sebebidir.

Cinsel istismarda ise rıza sınırlı kapsamlıdır. 15 yaşını doldurmuş, fiilin hukuki sonuçlarını anlamlandırabilen ve iradesi bozulmamış çocuğun rızası kabul edilebilir. Bu durumda fiil reşit olmayan ile cinsel ilişki suçunu oluşturur. Bu suç ise şikayete tabidir.
Cinsel taciz suçunun cezası cinsel istismar suçundan daha azdır.

Cinsel taciz suçu adli para cezasına çevrilebiliyorken cinsel istismar suçu adli para cezasına çevrilemez.
Cinsel taciz suçunda hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilebilmekteyken cinsel istismar suçunda böyle bir karar verilememektedir.
Cinsel taciz suçunda cezanın ertelenmesi mümkün iken cinsel istismar suçunda böyle bir erteleme mümkün değildir.

Cinsel taciz suçunun temel hali ve sarkıntılık boyutunda kalan veya faili çocuk olan cinsel istismar suçları şikayete tabidir.
Cinsel istismar ve cinsel taciz suçunun nitelikli halleri şikayete bağlı değildir.

Cinsel istismar suçunun zamanaşımı 15 yıl, cinsel taciz suçunun zamanaşımı ise 8 yıldır.
Cinsel taciz ve sarkıntılık boyutunda kalan cinsel istismar suçu asliye cezada görülürken cinsel istismar suçu ağır cezada görülmektedir.


HAFTAYA GÖRÜŞMEK ÜZERE
HUKUKLU GÜNLER
   AV. ASLICAN ÖZGÜR İLELİ
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat