Uzm. Psk. Fatma Ünlü

ÇOCUKLARDA KARANTİNA DÖNEMİ

21 Mayıs 2020 00:01
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Karantina döneminde çocukların da bizler gibi rutini değişti. Okula giden çocuklar okula gidemiyor, arkadaşlarını göremiyor, parka gidemiyor. Enerjilerini atamıyorlar.
Çocuklarımıza önce güven vermeliyiz. Neden evde olduğumuzu, sosyal mesefayi korumanın neden önemli olduğunu, ellerimizi neden yıkamamız gerektiğini yaşlarına uygun ve net bir şekide ifade etmeliyiz. Çocuklarımızın sorularına doğru cevaplar vermeliyiz.
Okul dönemindeki çocuklar bu dönemde uzaktan eğitime devam ediyorlar.

- Çocuklara neden bu sürece geçildiğini ve bu durumun geçici olduğunu anlatın.
- Bunun gerçek bir okul ve eğitim olduğunu net bir şekilde ifade edin.
- Çocuğun uyku düzenini devam ettirin.
- Derse başlamadan önce aynı okula gidiyormuş gibi elini yüzünü yıkama, saçlarını düzeltme, dişlerini fırçalama, defter kalem hazırlama, pijamalarını çıkarma, kıyafetlerini giyme gibi rutinlerini yapmasını sağlayın.
- Bu öğrenme biçiminin ona neler hissettirdiğini neler öğrendiğini sorun. Ders saatlerine göre gününü planlayın.
- Plana ders çalışma kitap okuma gibi hedefler koyun. Planı hazırlarken muhakkak çocuğun fikrini sorun ve 45 dk ders çalışmaya 10- 15 dk molalar koyun.
- Uzaktan eğitim sürecini sessiz bir ortamda geçirmesini sağlayın. Dikkati dağıtacak oyuncak gibi nesneleri ortamdan uzaklaştırın. Hedeflerine ulaştıklarında onları motive edin.
- Derse başlamadan önce iyi dersler dileyin.
-  Molalarda ya da ders çalışmayı planladığınız zamanlarda Tv izleme gibi aktiviteler koymayın. Molalarda,  gözlerini dinlendirebilir ya da egzersiz yapabilir.
-  Ders zamanı ders çalışmasının onun sorumluluğu olduğunu açıkça ifade edin ve bu konuda net olun. Planı bozmasına izin vermeyin.
-  Çocuğunuzu dinleyin ve neye ihtiyacı olduğunu sorun.

Özellikle okul öncesi dönem çocukları çok hareketli onlarla egzersiz, dans, zumba yapmak bizim de onlarında enerjisini atmaya olanak sağlayacaktır.
Evde parkurlar kurup tamamlamaya çalışabilirsiniz.  El çırpma oyunları, doktorculuk, tamircilik, manavcılık, öğretmencilik vb. meslek oyunları, evcilik oyunları,  el kuklaları,  müzik aletleri ile oyunlar hamur, kum ve su oyunları, değişik nesnelerden oyuncak, müzik aleti yapma, evdeki örtülerden çadır kurma, taklit yapma, parmak boyası, sulu boya oyunları, resimlerde fark bulma, gizli nesneleri bulma, az parçalı legolar, yap bozlar, yaşına uygun oyuncaklarla oynama, bitki dikme, bitki sulama, mutfakta birlikte zaman geçirme, hikaye tamamlama, hikaye canlandırma, okul dönemindeki çocuklar için sevdiklerine mektup yazma, eski dergi, kumaş , makarna gibi gereçlerden obje oluşturma, hayvanları, hayvan seslerini tanıyıp taklit etme, yüz ifadelerinden duygu tanıma gibi oyunlar oynayabiliriniz.  Çocuklarınızın sevdikleri ile görüntülü konuşmasına izin verin. Sevdiği videoları izlemesine izin verin. Onlara ne oynamak istediklerini sorarak kendi tercihlerini yapmaya olanak sağlayabilirsiniz.
Çocukların  korkularını kaygılarını anlamak için oyunlarını izleyin acaba oyunlarında corona virüs hastalık konularını işliyor mu işliyor ise nasıl işliyor. Bu durum bize çocuğumuzla ilgili bilgiler verebilir. 

Çocukta korku, gündemin sadece virüs olması, kaygılı haller fark ederseniz. Onun neyi bildiğini, ne konuda korkutucu düşünceleri olduğunu öğrenin, güvende hissetmesi için ihtiyaçları belirleyip, onlara yardımcı olun. Çocuklarda davranış değişikliği uyku kaçması, alt ıslatma gibi davranışlar gözlemlerseniz bir uzmandan online yardım isteyin. Kendi kaygınızın da farkına varın, kaygılarınızı çocuklara yansıtmayın.
Ekran bağımlılığına dikkat edin ekranda geçirilen zaman her zamankinden fazla uzadıysa da aşamalı olarak kısaltmaya çalışın. Ekranda kalma sürelerini yaş grubuna göre en fazla 2 saat olarak ayarlayın. Çocuklara koyduğunuz sınırlara dikkat edin, sınırlarınızda aşırıya kaçmayın onun fazlaca enerjisi olduğunun farkına varın. Çocukların evdeki hayatını da düzene sokun bir gününü birlikte planlayın, uyku ve beslenme düzenini koruyun. Sağlıksız gıdalardan olabildiğince uzak tutmaya çalışın. Yemek düzenini 3 öğün ve ara öğünler olarak düzenleyin.
Ergenlik çağındaki çocuklar, kendilerini nasıl güvende tutacaklarını bildiklerinde daha rahat hissederler. Biliyoruz ki, virüs çoğunlukla birinin öksürmesi ile ve ya mikroplu yüzeylere dokunarak bulaşıyor. Bu konuda hijyen konusundaki uzman görüşlerini takip etmesi gerektiğini ifade edin.

Çocuğun sıkılmasına da izin verin. Bu süreçte kendinize de vakit ayırmalısınız. Çocuğun her anını dolu dolu geçirmesi için uğraşmak mükemmeliyetçi ebeveynliğe girer. Çocuğunuzun sıkıldığı zaman bu durumu yönetebilmeyi öğrenmesine kendi kendine oyun kurabilmesine izin verin.
Sağlıkla...
               
 
 
 
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat