Europen 09 2022 Desktop

DEMOKRASİ FESTİVALİMİZ VAR!…

31 Ocak 2023 00:35
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

CHP Odunpazarı Belediye başkanı Kazım KURT, İlçe Başkanı Rahmi Çınar, ilçe yöneticileri, parti üyeleri ve Odunpazarı Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyelerinin de yer aldığı Kırsal Mahalleri dolaşıyorlar. Mahalle muhtarları ve semt sakinleri ile bir araya geliyor. İnsanları dinliyorlar. Sorulan sorulara cevap veriyorlar. Vatandaş ekonomik krizden olumsuz etkilenmiş. Birinci sorun hayat pahalılığından şikâyetçi. Dert büyük. İşsizlik ve parasızlık ilk sıralarda.
Yükü kadınlar çekiyor..
***

Tarım ve hayvancılık neredeyse bitmiş durumda. Çocukları mahallede okul olmadığından servisle gidip geliyor.
Başkan KURT; Türkiye yönetilemiyor. Ekonomide olduğu gibi tarım ve hayvancılığı da yönetemediler. Verimli topraklara sahip tarım ülkesi olan Türkiye’yi dışa bağımlı hale getirdiler. Tarımı ve hayvancılığı bitirdiler. Ekonomiyi, tarımı yönetemedikleri gibi eğitimi de bitirdiler. Köylerdeki okulları kapattılar. Çocuklarımız servislerle okula gitmek zorunda kalıyor. Kötü yönetim, yanlış politikalar nedeniyle köyler boşaldı, çiftçimiz, köylümüz kente göç etmek zorunda bırakıldı. Bu böyle gitmez. Hemşerilerimiz, bunun cevabını sandıkta vermeli. Bu hükümet değişmeli”  dedi.
*****
Bakalım göreceğiz..6 masada yer alan genel başkanlar, bu söylediklerinize ne kadar kulak verecek. Artık mutabakat metninin açıklamasını bekliyoruz. Söz konusu metinde neler var. Çok sayıda konu başlığı var. Ortak mutabakat metni umut olabilecek mi?
Gözler, 13 şubata çevrilmiş durumda..
Cumhurbaşkanı adayı kim olacak?
Bütün mesele bu.
****
Büyükşehir ve Odunpazarı meclislerini sürekli takip ederim. Kazım Kurt şeffaf hesap verebilir belediyecilik yaptıklarını sık sık gündeme getirir. AK partinin meclis üyeleri de bilgilendirilir.
Durumu onlarda biliyorlar.
2022 Borcu 256 milyon TL.
Bu borcun 150'si yeniden yapılandırılmış ve uzun vadeye yayılmış. 70-80 ay gibi taksitlere bölünmüş. Şimdilik ödeme sıkıntısı yok..
2022 yılı toplam gelirleri 587 milyon 845 bin 950 lira olmuş, Giderleri,546 milyon 801 bin 412 lira.41 milyon 44 bin 538 lira bütçe fazlası vermiş.
Borçlanma rasyoları çok iyi. Bankalardan kredi çekebilir durumda. Hiç bir sıkıntı yok. İyide, borçlanma maliyeti de çok önemli. Şu anda kredi faizleri oldukça yüksek.
Bilanço çok iyi...
Onun için mali disipline önem veriyor.
Kısacası, ayağını yorgana göre uzatıyor..
*****
Kreş yapmak konusunda en başarılı belediye.
Fakat Cumhurbaşkanlığının 2021'e 14 sayılı genelgesi elini kolunu bağlıyor. Kreş yapmamızı, kreş yeri kiralamamızı, kreş yerine inşaat yapmamızı engelliyor diyor başkan.
****
Demokrasi festivali.
Hiç duymadınız değil mi?
Dövme Sucuk festivalini duydunuz.
Kiraz festivalini duydunuz.
Karpuz kavun festivalini duydunuz
Kayısı festivali duydunuz.
Domates festivalini duydunuz.
Lületaşı festivalini duydunuz.
Daha yüzlercesini duymuşsunuzdur.
 
Fakat DEMOKRASİ festivalini hiç duymamıştım. 3 D festivali.
Doç. Dr. Erhan Akdemir Eskişehir Avrupa Birliği Derneği Başkanı. Konuyla ilgili bilgilendirme yapmış. Aslında çok doğru teşhisleri var.
“3D festivalinde temel amaç toplumdaki siyasal aktörlerin bir araya gelerek birbirlerini dinleyebilmelerini sağlamak. Türkiye’de herkesin çok değişik fikirleri var ve herkes kendi fikrinin iyi olduğunu düşünüyor. Kimse başkalarını dinlemiyor. Biz bu işe ilk olarak dinleme olarak başladık. Birbirimizi dinleyebilirsek, ortak sorunlarımızı keşfederiz diye düşündük. Diyalog kısmında birbirimizi dinlemeye başlarsak, daha sonra diyalog kurabiliriz ve sorunlarımızı keşfedip çözüme yaklaşırız. Son D kısmında sorunlarımızı çözerken bir dayanışmaya ihtiyacımız var diyerek dayanışma olarak belirledik.
Bu festivali bir demokrasi festivali şemsiyesi altında gerçekleştiriyoruz. Burada temel amaç kamu ve STK’nın güçlerini birleştirerek topluma bir değeri nasıl sunabilir, kamu – STK işbirliği ile toplum bundan nasıl faydalanabilir bunu ortaya koymaktı. Diyor.
*****
AH kardeşim ah! Niyet güzel de, demokraside güzelde insanlar yanlış anlar. DAYANIŞMA deyince bizim insanımız DAYAMA anlıyor.
Zira, CHP’de bir zamanlar DAYANIŞMA gönülleri hareketi vardı. Sonra ne oldu?
İbn-i Haldun’un mukaddimesinde  Asabiyeti yani dayanışmayı anlatır..
Aklıma geldi!
****
Günümüzün yerli ve milli ekonomik modelin adı nedir?
Cevap; "Neo klasik ekonomi düşüncesinden, epistemolojik bir kopuşu temsil eden, heteredoks yaklaşım, günümüzde giderek ön plana çıkan; davranışsal ekonomi ve nöro ekonomiyle daha fazla önem kazanmaktadır." Demişti sayın hazine ve maliye bakanımız.!
Var mı itirazı olan!
Enflasyon rakamlarını nasıl olsa TÜİK açıklamıyor mu?
****
Altını, doları, borsayı takibi bıraktık. Artık marketlerdeki fiyatları takibe aldık. Her geçen gün raflardaki etiketler nasıl da değişiyor.
Mutfakta yangın var.
****
Faiz düşecek, kur artacak, cari açık kapanacak, rezerv artacak, kur düşecek, enflasyon düşecekti. Sonuç: 2022'nin ilk iki ayında cari açık rekor kırdı.
Bir kereden bir şey olmaz demeyin. Olur, olur bal gibi olur. Yaygarıcalar yalan üstüne yalan söylerler. İster inan ister inanma..
Efendime söyleyeyim. Paralarınızı sıfırlayın.
Efendime söyleyeyim? Paralarınız çoksa ayakkabı kutuları ne güne duruyor?
 
SOSYAL MEDYA.
Abdüllatif Şener; Dava'yı satanlar, cukkacılığı dava edinenlerdir. Cukkacılığı terk etmek davaya yürekten sahip olmak demektir.
 
FİKRİ Sağlar; CHP milletvekillerini ön seçimle belirlemelidir. Demokrasi partiden başlar demiş.
Bende çok önemli bir şey söyledi sanmıştım. Partilerde demokrasi olmaz. Bunu FİKRİ SAĞLAR bilmiyor mu?
Bal gibide biliyor. 30 seneden beri ön seçimi beceremeyen parti demek ki demokrasiyi istemiyor ki. Avutmaca bir parti içi düzeni var.. Oh! Milletin vergilerinden oluşan hazineden de yağmur gibi para giriyor partinin kasalarına.. Oligarşik düzenin konforunu neden bozsunlar ki? Birde AK Partiyi suçluyorlar.
Hafazanallah!
 
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat