Europen 09 2022 Desktop

Aslıcan Özgür İleli

DEPREMZEDE ÇOCUKLAR VE  KORUYUCU AİLE OLMA DURUMU

20 Şubat 2023 00:42
A
a
           
 
Merhaba Değerli Okurlar;
Maalesef ki geçtiğimiz günlerde ülkemiz büyük deprem felaketi ile sarsılarak birçok ilimizde telafisi güç yıkımlar gerçekleşti. Acılar ve kederler hepimizin kalbini dağladı. En çok da enkazdan çıkan minik canlar tüm dünyayı ekranlara bağlaydı.Herkes günlerdir en kaz altında kalan ve sağ kurtarılan minik mucizeleri konuşmaya devam ediyor.Bu çocuklara aile olmak isteyen binlerce kişi başvuru yaptı. Öncelikli olarak Korumaya ve bakıma muhtaç çocukların bakanlık gözetiminde hastanelerde tedavilerinin sürdürüldüğü, ilk olarak çocukların ailelerine ulaşmak için çalışma yürütüldüğü bakanlık yetkilileri tarafından belirtildi.

ÖNCELİKLİ OLARAK ESKİ BAŞVURULAR DEĞERLENDİRİLECEK
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öncelikli olarak Bakanlık süreçlerinden geçmiş ve onaylanmış ailelerin başvurularını değerlendireceklerini belirterek bu dönemde başvuranların başvurularının ise zaman içinde izleme değerlendirmeye alınacağını belirtti.

HEMEN KORUYUCU AİLEYE VERİLMİYOR
Depremden sağ kurtulan çocuklar öncelikli olarak sağlık kuruluşlarına götürülerek kayıt altına alınmaktadırlar.Öncelikli olarak bu çocukların ailesi ve yakınlarının temasa geçmesi bekleniyor.Sağlık kuruluşunda olan bu çocukların öncelikli olarak tedavisinin bitmesi asıl amaçtır. Hemen koruyucu aileye verilmediği gibi bu çocuklar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın koruması altında olup belirli süreçlerden sonra koruyucu ailelik durumu incelenecektir.
1. DERECE YAKINLAR
Teyze, hala, dayı gibi 1. Derece akrabalar ulaştığı takdirde de çocuğun teslimi hemen söz konusu olmuyor bu kişilerinde koruyucu aile olma süreçlerinden geçip başvurularının olumlu sonuçlanması gerekmektedir.
KORUYUCU AİLE OLMA ŞARTLARI
Öncelikli olarak koruyucu ailelik kurumu evlat edime kurulu ile karıştırılmamalı ikisi birbirinden çok farklı olup şartları da farklıdır. Belirli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları bir süre için sağlanamayan çocukların kendi aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli olarak, ücretli veya gönüllü statüde devlet denetiminde paylaşan, şartlara uygun aile ya da kişilerdir.
 
- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan,                                                 
- Türkiye’de ikamet eden,
- 25-65 Yaşları arasındaki,                             
- En az ilkokul mezunu,
- Düzenli bir gelire sahip,
- Evli ya da bekâr ,
- Çocuklu ya da çocuksuz, herkes Koruyucu Aile olabilir.
KORUYUCU AİLE AŞAMALARI
 
*Müracaat (e-devlet üzerinden de yapılabiliyor veya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerimize şahsen başvurulabilir.
*Evrak tamamlama aşaması
*İnceleme ve onay 
*Çocukla eşleştirme ve uyum aşaması 
*Sözleşme imzalanması 
*Çocuk teslimi süreci
*İzleme 
*Sonlandırma (BELİRLİ DURUMLARIN VARLIĞINDA SÖZLEŞME İPTAL EDİLEREK SONLANDIRMA İŞLEMİ YAPILABİLİR)
Aşamalar ve detaylı bilgi için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden ve Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine şahsen başvurarak bilgi alabilirsiniz.
 
HAFTAYA GÖRÜŞMEK ÜZERE
HUKUKLU GÜNLER
 Av.Aslıcan ÖZGÜR İLELİ
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat