Europen 09 2022 Desktop

Devasa Hızlı SSD’ler Geliyor

20 Ağustos 2022 00:18
A
a

Saniyede 13 GB’lık Dosya Transferi
AMD’nin Zen 4 mimarisiyle ve Intel’in 13. Nesil Raptor Lake mimarisiyle hayatımıza girmeye hazırlanan PCIe 5.0 arabirimini artık yeni SSD’lerde de görmeye başladık. PCIe Gen5 arabirimine sahip SSD’ler 13.000 MB/sn okuma ve yazma hızını standart hale getirecek.

PCIe Gen5 arabirimine sahip ilk SSD’yiNAND flash kontrolcüleri üreten Silicon Motion’ın tanıttığını gördük. Yeni nesil SSD’lere entegre edilecek olan MonTitan SM8366 isimli kontrolcü, 14 GB/sn’nin üzerinde yüksek performans hızları sunabilecek. Ayrıca 3D QLC NAND ve daha yüksek yoğunluklu bellekler de dahil olmak üzere yeni nesil 3D NAND bellek türleri için destek sağlayacak.
Piyasaya sürülen yeni kontrolcü, çift kanallı arabirime sahip DDR4-3200 ve DDR5-4800 DRAM arabelleklerini destekleyecek. Bununla birlikte, tek PCIe 5.0 x4 arabirimini veya çift bağımsız x2/x2 (x1/x1) arabirimine destek sağlayacak.

Silicon Motion, MonTitan SM8366 tabanlı SSD’lerin 14 GB/sn üzerinde sürekli sıralı okuma performansının yanı sıra 3 milyon/2,8 milyon 4K IOPS değerleriyle sürekli rastgele okuma/yazma performansı sunabileceğini söylüyor. Bu rakamlara göre SM8366 destekli sürücülerin performansı, Samsung’un PCIe 5.0 x4 arabirimine sahip PM1743 sürücüsüne ciddi rakip olması bekleniyor.
AMD ve Micron ile ortaklıyla kurulan Phison ise E26 olarak bilinen PS5026-E26 SSD kontrolcüsünü tanıttı.Her yönde 15,8 GB/sn’ye kadar ham bant genişliği sunan PCIe 5.0 x4 arabirimi, SSD’lerdeki okuma ve yazma hızlarını ciddi şekilde artıracak.

PS5026-E26 kontrolcüye ve 1 TB Micron’un 3D TLC belleğine sahip referans SSD, 12.457 MB/s’ye kadar maksimum sıralı okuma hızı ve 10.023 MB/s’ye kadar maksimum sıralı yazma hızı sağlayabiliyor. Ayrıca bu kontrolcüden yararlanan bir SSD’nin 1,3 / 1,1 milyona kadar rastgele okuma/yazma IOPS değerlerine ulaşabilecek.
Phison E26 kontrolcüsü şu an için MSI Spatium Gen 5 SSD’lerinde kullanılacak. Ancak başka markalarında Gen 5 SSD’lerindebu kontrolcüyü kullandığını görebiliriz.
Gelelim birçok insanın SSD deyince aklına gelen ilk marka olan Samsung’un yeni SSD birimlerine. PCIe 5.0 temelli SSD birimi Samsung 990 PRO13.000 MB/s okuma hızına sahip olacağı duyuruldu. Samsung’un daha uygun fiyatlı modelleri barındıran EVO serisine 990’da devam edip etmeyeceği henüz net değil.

Geçtiğimiz aylarda tanıtılan ve kurumsal alana yönelik PM1743 kodlu Samsung SSD birimi, Intel 12. jenerasyon Core i9 12900K CPU, ASUS Z960 anakart ve EVGA RTX 3080 GPU üzerine kurulan bir sistemde tam 13,829.37 MB/s rastgele okuma hızına ulaşmayı başarmıştı. Aynı tanıtımda ekran kartı çıkarılarak (PCIe slotu kalmadığı için) RAID 0 temelli yapılan denemede 28,000 MB/s rastgele okuma hızına dahi çıkıldı. Bu sayılar önümüzdeki yıllarda çıkacak yeni SSD’lerin hızlarına yönelik referanslar barındırabilir.

Uzun lafın kısası, PCIe 5.0 SSD devri bu yıl bitmeden başlıyor ve yakında sayısız ürün görmeye hazır olun.
 
Oyun Dünyasından Haberler
 
  • Steam’deki Oyunlara Zam Geldi
Dolar kurunda yaşanan artış ve yükselen enflasyon nedeniyle birçok ürünün fiyatında beklenmedik artışlar yaşandığını görüyoruz. Dijital oyun dünyası da bu artıştan sabini aldı. Steam uzun bir süredir Türkiye’de oyun fiyatlarını sübvanse ediyor. Ancak dövizde yaşanan artış ve yükselen enflasyona daha fazla dayanamayan Steam’in içerisinde yer alan pek çok oyun zamlandı. Bazı oyunlar yüzde 800’ün üzerinde zamlandı. Capcom oyunları, Elden Ring, Frostpunk ve bazı ücretsiz oyunların oyun içi ürünlerinde ciddi zamlar yaşandı.Henüz zamlanmamış oyun almayı düşünenler hızlı davransa iyi olur. Her an diğer oyunlara da zam gelebilir.
 
 
  • GTA 6’da Hikâye Modu İçin DLC’ler Hazırlanıyor
Son yılların en beklenen oyunu Grand Theft Auto 6, yeni sızıntıları ile gündem olmaya devam ediyor. Yeni bir rapora göre oyunun, hikâye modu DLC’lere sahip olacak.Geçtiğimiz haftalarda Bloomberg, Grand Theft Auto 6’da ana karakterin kadın olacağını ve Rockstar’ın oyunun çıkışından sonra da GTA 6’yı genişletmeye devam edeceğini belirtmişti. Tez2’den gelen bilgilere göre Rockstar, GTA 6 için oldukça kapsamlı bir içerik yol haritası hazırlıyor. İddiaya göre firma, oyunun çıkışında en az bir adet tek kişilik DLC hazırlamış olacak.Tez2, oyuna gelecek DLC’ler ile yeni haritalara kavuşacağımızı da ekledi.
 
  • Vodafone’dan 3 Ay Ücretsiz Xbox PC Game Pass
Vodafone FreeZone, Microsoft’un abonelik tabanlı oyun kütüphanesi Xbox PC Game Pass’i portföyüne kattığını duyurdu. Firmadan yapılan açıklamaya göre,faturasına yansıtma sözü veren yeni FreeZone’lular, Forza, Flight Simulator, Halo, Sea of Thieves, Call of Duty gibi 200’ü aşkın oyuna ilk 3 ay ücretsiz, kalan 9 ay ise aylık 29.99 TL’den ulaşabilecek.Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, "Vodafone olarak oyunseverler için her ay oyun dünyasına ait hediyeler kazanma şansı sağlıyor, düşük ping süreleriyle de onlara en iyi oyun deneyimini yaşatıyoruz" dedi.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat