Deniz Çağlar Fırat

 DİJİTAL DÖNÜŞÜM İÇİN KOLLARI SIVAMASI GEREKENLER

17 Aralık 2021 00:27
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Dünya üretimden tüketime, spordan sanata, siyasetten sağlığa aklınıza gelen tüm yaşam alanlarında dijital dünyanın içinde yaşıyor. Her şey ama her şey artık teknoloji ve dijitalleşme ile ölçülüyor, hayata geçiriliyor. Yani artık kimse geçmişe bakarak değil geleceğe bakarak yatırım yapmak ve geleceği yakalamak istiyor. Güney Kore, ABD, Çin, Hindistan, İsveç, Kanada gibi ülkeler bu bakış açısı içinde hareket ederek yeni dünyanın içinde kendilerine yer bulmaya çalışıyor.
Dolayısıyla bilişim, yazılım, yapay zekâ ve dijital dönüşüm artık hayati önemde ve değerde görülüyor.
Bu konuda da ülkemizin dünyadaki yeri beklentinin çok ama çok altında olsa da bu dijital dönüşümü yakalayabilecek ender şehirlerden biri de Eskişehir olarak göze çarpıyor. Yaklaşık 4 yıldır kentte faaliyet gösteren Kent Bilişim Kurulu’nun çalışmalarının varlığı, animasyon sektöründe kentin kurumsal tecrübesi, BEBKA destekleri ile öne çıkan sektörel yetenek Eskişehir’i Ankara ile birlikte öne çıkarıyor.
Nitekim ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, bir açılışta yaptığı konuşmasında “Beyin ve zihin olarak entelektüel yapısı çok güçlü bir kentte yaşıyoruz. Bizim için aslında dijital dönüşümün önce zihinlerde başlaması gerekiyor. Ondan sonra kök salsın ve daha ileriye gidebilsin, bu nedenle en güzel kentin Eskişehir olduğunu düşünüyorum. Bu iş bilgi işlem, bilişim, yazılım, donanım gibi alanlarında herkesi kapsasın, mutlaka ticarileşsin, bütün kentin envanterini kapsasın dedik. Yani kenti kampüs haline getirmemiz gerekiyor.Bu zirveyi de bir start-up olarak görelim” diyerek kent aktörlerinin bu bilinç içinde olduğunu göstermişti.
BÜYÜKERŞEN’DEN MİLAT DEĞERLENDİRMESİ
1999’da küçük bir taşra kenti görünümündeki kenti 20 yılda Avrupa kenti görünümüne kavuşturan ve Eskişehir’i Türkiye genelinde zirveye yerleştiren Büyükerşen’in Günümüz yönetim anlayışının dijital dönüşümden etkilenerek gelişme kat ettiğini her fırsatta belirttiğine şahit oluyoruz.
BİRBİRİYLE İLİŞKİLİ OLMAZSA OLMAZ 6 AŞAMA
Ama sadece üniversite-sanayi iş birliği ile değil özel sektörün de elini taşın altına koyması çok büyük anlam ifade ediyor.  Özellikle destek boyutunun pazar ağı kurma ve satış ağı şeklinde geliştirilmesi Eskişehir’in daha da cazip hale gelmesi için öncül koşullardan biridir. Eskişehir bilişim, yazılım ve yapay zekâ merkezi olabilecek güce sahiptir. Bunun için potansiyeli var. Bu potansiyelin altının ısrarla çizilmesi, anlatılması ve beyin göçü alması için önem arz ediyor.
Eskişehir’in dijital dönüşümünü tamamlaması için;
 1. Dünya pazarını tanıması
 2. Kendi potansiyelini tanıması ve bu potansiyelini anlatması
 3. Tüm kentin bu alanda girişim ve yatırımlara zihinsel olarak açık hale gelmesi
 4. Üniversite-yerel yönetimler ve Sanayi Odası ile EOSB iş birliklerinin hazırlanması
 5. Eskişehir’in özellikle genç yatırımcılara cazip hale getirilmesi için
  1. Destekleme modelinin kurulması
  2. Satış ve pazarlama ağının sağlanması
  3. Kar ve ticaret imkanlarının önünün açılması
 6. Üniversite-yerel yönetimler ve Sanayi Odası iş birliklerine BEBKA desteklerinin mutlaka entegre edilmesi gerekir.
Bu birbiriyle doğrudan ilişkili ve kademeli hayata geçmesi gereken bun adımlar sonucunda bir kampus içinde Eskişehir Bilişim ve Dijital Kampusu kurulabilir. Düşünsenize tıpkı bir üniversite kampusu gibi bir alanda onlarca bilişim, yazılım ve yazılım firması üretim üssü olarak Eskişehir’de üretim yapıyor.
Hayal gibi…
Ama gerçekleşebilecek bir hayal…
 
 
 
 
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir