Dünyanın en ucuz iPhone Türkiye’de

18 Eylül 2021 00:00
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Teknoloji tutkunlarının merakla beklediği Apple etkinliği bu hafta gerçekleşti. Hem Apple TV hem de Apple.com üzerinden canlı olarak izlenebilen etkinlik YouTube üzerinden de takip edildi. Etkinlikte yeni iPhone modelleri ve Apple Watch da dahil olmak üzere birçok yeni ürün tanıtıldı.
Etkinliğin gözdesi tabii ki de iPhone 13 modelleri oldu. Ülkemizde ise iPhone’ların yeni özelliklerinden daha çok Türkiye’deki satış fiyatları konuşuldu. Daha büyük bataryasıyla karşımıza çıkan iPhone 13, Türkiye’de 11 bin 999 TL’den satışa çıktı. Apple’in Türkiye sayfasında ürünlerden ne kadar vergi alındığı (KDV+ÖTV) da yazıyor. Buna göre yeni iPhone 13’ün 4 bin 923 TL’si vergi. Tüm vergiler çıkarıldığında ise iPhone 13’ün gümrük fiyatı artı kar payı yaklaşık 6 bin 100 TL’ye geliyor.* Bu da bugünkü kurla 722 dolara denk geliyor. Amerika’da ise iPhone 13, 800 dolardan satışa çıktı.** Bu da Apple’ın dünyada en ucuz iPhone ülkemizde sattığı anlamına geliyor.
Diğer iPhone 13 modellerinin fiyatları ise şöyle:
  • 128 GB’lık iPhone 13 Mini 10 bin 999 TL
  • 128 GB’lık iPhone 13 Pro 15 bin 999 TL
  • 128 GB’lık iPhone 13 Pro Max 17 bin 999 TL
iPhone 13’lerde dikkat çekici bir başka detay ise şöyle, artık iPhone 13’ün en büyük modeli Pro Max, 1 TB’lık depolama kapasitesiyle de satışa sunulacak. Bu bir telefonun birçoğumuzun evindeki bilgisayarlardan daha büyük kapasiteye sahip olması demek.
Etkinlikte tanıtılan bir başka ürün ise yeni iPad’ler oldu. A13 Bionic işlemcisi ile karşımıza çıkan iPad’in, yüzde 20 daha hızlı olduğu söylendi. Yeni iPad, Chromebook’lara oranla 3 kat daha hızlı çalışacağı da iddia edildi. Yeni nesil standart iPad modelinde 8 Megapiksellik arka kamerasına ek olarak önde 12 Megapiksellik ultra geniş açılı bir kamera bulunuyor. iPad'in Wi-Fi modelleri 3 bin 899 TL'den, Wi-Fi Cellular modelleri ise 5 bin 399 TL'den satışa sunulacak.
Akıllı saat tarafında uzun yıllardır liderlik koltuğunda oturan Apple, bu akşam düzenlediği etkinlikte yeni akıllı saat modelini de görücüye çıkarttı. Önceki seriyle kıyaslandığında büyük radikal değişiklikleri içinde barındırmayan Watch Series 7, şık bir tasarımla bizleri karşılıyor. Etkinlikte sağlık tarafına oldukça fazla vurgu yapan Apple, akıllı saatin önceki nesle göre ekran boyutu tarafında büyüme ve yeni saat ara yüzleriyle kullanıcıyla buluşacağını açıkladı. Batarya performansını yüzde 33 oranında geliştiren Apple, yeni akıllı saatlerinde 8 dakikalık şarj ile 8 saatlik bir kullanım performansı sunuyor. Etkinlikte Series 7’in fiyatının 399 dolar olarak açıklandı. Ancak Türkiye fiyatı ise henüz açıklanmadı.
* Hesaplamalar Mesut Çevik’in “Bu hesap canınızı sıkacak | En ucuz iPhone Türkiye'de” Youtube videosundan alınmıştır.
** Amerika’da vergiler eyaletlere göre değiştiğinden çıkış fiyatı vergiler hariç halidir.
 
 
Haftanın Oyunu: Epic Spell Wars (Epik Büyü Savaşları)
Rob Heinsoo ve Cory Jones tarafından geliştirilen Cryptozoic Entertainment tarafından piyasaya sunulan Epic Spell Wars, Kurukafa dağının gölgesinde savaşçı sihirbazların ölümüne bir mücadele içerisinde olduğu, benzersiz bir kart oyunu.
Hayatta kalmanın tek yolu kendini ispatlamak. Bunun için elinden gelen her şeyi yapmalısın. Bu savaşta sadece en dehşet verici, en güçlü olan büyücünün ayakta kalabileceğini sakın unutma!
2 ila 6 kişi arasında oynanabilen oyun değişik büyü kombinasyonlarıyla rakiplerinizi yok etmenize dayalı bir oynanış mekaniği barındırıyor. ‘Epic Spell Wars’ oyunu Türkiye’de Epik Büyü Savaşları olarak geçiyor ve oyun tamamıyla Türkçe.
Savaşçı bir sihirbaz olarak, üçlü büyüleri birleştirerek milyonlarca büyü kombinasyonu gerçekleştirebilirsin. Büyülerin, dostlarını yerinden hoplatabilir ya da tam tersi olup, elinde patlamasına neden olabilirsin. Bu tamamen senin maharetine kalmış. Büyücü rakiplerinin suratına suratına heybetli büyüler salacak ve ne pahasına olursa olsun, ayakta kalan son büyücü olmaya çalışacaksın! Olay sadece yapacağın büyülerle de sınırlı değil! Büyülü eşyaların var ve onlar sana bu mücadelede yardımcı olacak. Kısaca olacak olan şey şu; siz büyücüler, birbirinizi parçalara ayıracak ve bu işten çılgınca zevk alacaksınız.
Ayakta kalan son büyücü olmayı başarabilecek misin?
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat