Europen 09 2022 Desktop

EFSANENİN AYAK SESLERİ…

10 Mart 2023 21:10
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1999-2002 arasında Koalisyondaki partilerin DSP+ANAP+ MHP politikada ciddi savrulmaları,  ekonomideki ciddi bozulmalar, IMF getirilerek acımasız reçeteleri n uygulamalar vatandaşı bezdirmişti. 3 Kasım 2002’ de erken seçime gidildi ve seçmen öyle bir tarihi ders verdiki birçok parti barajın altında kaldı. CHP ve AKP barajı geçmişti.
HASAN TUÇ.
AKP çiçeği burnunda yeni bir parti. 3 Kasım 2002 seçimlerinde iktidar oluvermişti.. Vatandaş bir umut, bir çıkış yolu arıyordu.
AKP’ nin kurucu merkez ilçe başkanlarından. Tabanın efsane başkanı olarak hatırlıyor.
****
Fabrika ayarlarının ilk versiyonu. İçinde her kesimi kucaklamış Lider Tayyip Erdoğan yeni bir şeyler söylüyordu. Türkiye hedefi ile umut olmuştu.
Mottosu, HER ŞEY TÜRKİYE İÇİN’ di.. Aslında AKP, her kesi kapsayan   büyük bir koalisyon dan oluşmuştu... Türkiye’nin önemli isimleri Erdoğan’ın yanında yer almıştı.
*****
Eskişehir’de de bir yıldız yükseliyordu.
Bu genç adam Eskişehir ‘de Hasan Tuç’ tu. Seçimlerdeki çalışmaları ile efsane olmuştu. Çalışkanlığı, teşkilatçılığı, enerjisi ile dikkati çekmişti. Kendisine inanan kitle vardı. Bunun karşılığında seçim başarısı geldi
Önünde, milletvekilliği dâhil her çeşit fırsat varken dönüp bakmadı. Teşkilat onun için çok önemliydi. Erdoğan tarafından da sevilen bir isimdi.
2002-2006 döneminde başarılara imza atmış, önemli bir politik aktör.
Bir dava adamı. Politikada ilk adımı Recep Tayyip Erdoğan’ la birlikte atmıştı..
2002 milletvekili seçimlerinde başarılı. 3 milletvekilini çıkartan ekibin başı..
Murat Mercan.
Fahri Keskin
Muharrem Tozçöken..
2004 yerel seçimlerinde… Ekipler yıldırım gibi çalışıyorlar. Gençlik kolu, kadınlar kolu, yönetimler..
Eskişehir’de inanılmaz bir rüzgâr estiriliyor. 2004 yerel seçimlerinde büyük başarıya imza atmıştı. Odunpazarında Burhan Sakallı, Tepebaşında Tacettin Sarıoğlu ipi göğüslemişti.
Büyükşehir’i de çok az bir oy oranı ile kaçırmışlardı. Belediye meclislerinde ve il genel meclislerinde çoğunluğu kazanmışlardı.
Çukurhisar, Gündüzler, Muttalip, han, Mahmudiye, Mihalgazi, Mihalıççık, Dinek, Yunusemre, Sarıcakaya, Sivrihisar, Dümrek, Kaymaz, Gümüş konak, Kayakent,
"Birlik, beraberlik... Dirlik, düzenlikle ve gece gündüz yapılan çalışmalarla kazanılan seçimler o ekiplerin eseriydi.
Heyecan sarmalı tavan yapmıştı.
****
O günden bu güne, o ilk heyecan yakalanamamış. Aradan geçen yıllar içinde teşkilat için çalışan üyeler yaşlandılar.
Zaman içinde parti, kuruluş felsefesinden uzaklaşmış, teşkilatların mahalle başkanları ile üyeleri ile gönül bağı kopmuştu.
Üyeler ve seçmenlerle derin gönül kırıklıkları olmuş. Genel merkezdeki oligarkları duyarsız davranışları, teşkilatların sesine kulak tıkamaları, zaman içinde üyelerde derin hayal kırıklıklarına neden olmuş.
O günkü heyecan şimdi yok. Büyük bir umutsuzluk hâkim olmuş. Yerel seçimlerdeki başarısızlıklar, yönetimlerdeki metal yorgunlukları, halkın dertlerine çözüm getirememeleri, üyelerin savrulmalarına neden olmuş.
Yöneticiler, tabandan kopmuş, tamamıyla bürokratik bir zihniyet anlayışının ve adı kamuoyunda bilinen vakfın seçimlerde müdahil olması sonucunda partinin içinde klik savaşlarına neden olmuş.
Bunlar bilinenler.
Birde bilinmeyenler var ki?
AKP yoksulluk, yasaklar, yolsuzlukların üzerine gidileceği sözünü vererek seçmende karşılık bulurken şimdi tam tersine bir durum da söz konusu.
****
Partinin abisi konumdakiler abilik yapamamışlar, yanlış stratejiler ve kapalı devre toplantılar, gelen koordinatörlerin konuyu kavrayamamaları nedeniyle, siyaseti doğru okuyamamışlar ve temel sorunlar gözden kaçırılarak daha çok kafa kol i ile bireysel menfaatlerin çok daha önde olduğu rant dağıtım merkezi haline getirilen partinin iç yapısındaki çekişmeler, çoktan umut olmaktan çıkmıştı.
Dedikoduların ayyuka çıktığı bir yapı haline dönüşmüş durumda.
Üyeler, bu durumdan oldukça rahatsızlar… Eskiden gönül bağı ilişkileri şimdi “kerhen” bir destek durumuna gelmiş.
İşte, AKP en dipteyken bir umut ışığı olarak uzun bir zamandan beridir partinin tabanında Hasan Tuç ismi seslendiriliyordu.
2019 Tepebaşı belediye başkanlığı seçimlerinde aldığı oy oranı olarak rüzgâr estirmiş ve umut olmuştu.
Şimdi il başkanı Zihni Çalışkan milletvekili adayı olmak için istifasını verdi.
****
Şunun şurasında seçimlere bir şey kalmadı. Teşkilatların durumu malüm. AKP ‘nin umut olduğu dönemler çok gerilerde kaldı.14 Mayısta seçim var. Zaten, milletvekilleri listeleri takvime göre belirlendikten sonra seçimi yüklenecek dinamik ekiplere ihtiyaç var. Bu ekipler şimdilik yok gibi.
Eski Türkiye anlayışıyla oluşturulan GEÇMİŞ yönetimlerin bunu kaldırabilecek ne iradesi ne de kapasitesi var. Bu durum bilinen bir gerçek.
Partiye, dinamizm getirecek yani çoban ateşini yakacak bir lidere ve ekiplere ihtiyaç var. Hali kalmamış, yorgun bir ekiple sadece Erdoğan ismi le yola çıkılmayacağını, artık anlamaları, bilmeleri gerekiyor. Çünkü sistem % 50+1 oy’ u almanız gerekiyor.
Meclise gidecek milletvekilinin önemi de daha çok artıyor. Bundan önce yaptıkları gibi tepeden atadıkları ile yola çıkılırsa bilinsin ki hiç ummadıkları bir acı sonuçla karşılaşıla bilinir.
AKP’ nin tek adam yönetiminin getirdiği sonuçlara baktığımızda eskisi gibi bir konfora sahip değiller.
Bu güne kadar böyle gidiliyordu. Teşkilatların sesi çıkmıyordu. Şimdi tablo böyle değil. Artık eski Türkiye değil. 21 yıldan beri süregelen yorgun bir iktidar var.
Millet masasının söyleyeceği çok şey var. Fakat iktidarın dezavantajları daha çok var.
*****
Görev alacak il başkanı AK Partinin kamburunu da sırtında taşıyacak. Yeniden yönetim oluşturularak onaylanacak, bu kurullarla seçimleri yönetecek.
Ya da yönetim içinden bir isim ve ya başka bir isim il başkanı olarak atanarak seçimler göğüslenecek.
Senaryolar çok. AKP’ de senaryo biter mi. Maşallah herkes siyaset bilimci olmuş.AK Partide Hasan TUÇ’ un ismi son aylarda sıkça geçer oldu. . Eskişehir’ i toparlayacak isim olarak değerlendiriliyor. Teşkilatlarda moral değerleri sıfır. Büyük bir politik ve ekonomik enkaz var. Kim gelirse gelsin gelen, ismin ve oluşturulacak yönetimlerin işi çok zor olacak.
Bunu bilerek bu göreve talip olmak yürek ister. "Hayalleri... Yeni Eskişehir için hikâyeleri" olanların işidir beraber yürümek. Bakalım sevda ateşini kim yakacak! Şimdiden duyar gibiyim. Her şey Türkiye için…
Ayarlara dönüş..
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat