7 Eylül 2019 01:27
-A +A
Nurettin Bozan

Nurettin Bozan

EKSİ’SİZ BİR HAYAT…

Nurettin Bozan

Hayatımızda en çok işlem yapılan matematik elemanlarından biri “eksi” olsa gerek. Hep bir şeylerden bir şeyleri çıkarıp, hayatımızdan nice şeyleri eksilttiğimiz olur çoğu zaman. Bazen “Eksik olsun” dediğimiz kişiler çıkar karşımıza, bazen de “Allah eksikliğini göstermesin” diyeceğimiz. Peki, biz çoğu kişi için hangisini söyletiyoruz?
     Negatif duyguları ne kadar çok ön plana çıkarırsak, hayatımız da negatif olaylarla şekillenir. Negatif sinyaller sana kötü olaylar olarak dönerken, pozitif sinyaller ise güzel olaylar olarak dönüyor. Hayatını istersen kocaman eksilerle, istersen kocaman artılarla geçirebilirsin. Tabi ki hükmedemediğin olaylarda olacaktır. Ama hükmettiğin kadarı yalnızca senin beyninde bitiyor. Hani hep diyoruz ya “Ne düşünürsen osun” diye.
     “Eksik olsun” dedirttiren insanlar nasıl bir yapıya sahip olurlar? Hayatları boyunca almaya programlanmış… Almadan vermeyen, hatta aldığı halde vermeyen insanlar. Arzularına ulaşabilmek uğruna önüne gelen her engeli kaldırmak için yalanı, riyayı, sahtekarlığı, hırsızlığı, arsızlığı reva gören insanlar.
     Bazı insanlar girer hayatınıza ve büyük eksiler getirir. Hayatınızı alt-üst ederler, bu bir arkadaş, bazen bir eş, bazen bir yakınınız hiç fark etmez. Bu insanların hangi kılıkta hayatınıza gireceğini bilemezsiniz. Baştan dost gözüküp sonra sizi eksilerin içinde bırakabilirler. Aman dikkat!
     Bir işi eksik yapmak, bir insanı eksik tanımak, bir organı eksiz taşımak… Eksiler hayatımızda önemli bir yer kaplar. Bir insanı eksik tanımak çok şey kaybettirir çoğu zaman. Kendi kişiliğinde eksik kalan bir yönünü öğrenmek çok önemlidir her zaman. Eksikleri tamamlamak, eksilmesi gerekenleri eksiltmek zor iştir bazen. Bu dengeyi sağlamak insan için meşakkatli ve de zordur.
     Evet belki eksiğiz, belki de eksideyiz çoğu zaman. Ama insan eksileriyle artılarıyla yalnızca bir insandır. İnsan olmak demek, eksik olmak demektir. Her ne olursa olsun eksiklerini gören, eksilerini artıya çevirmeyi bilen, artıları eksilerden çok olan, iyi insan olmayı başarmıştır vesselam.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti