Elektrikli Scooter Düzenlemesi ve Eskişehir’deki Martı’ya Etkisi

4 Eylül 2021 00:15
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Son birkaç yıldır kullanılan, büyükşehirlerdeki ulaşım sorunlarına alternatif olan ve özellikle öğrenciler tarafından tercih edilen elektrikli scooter kiralama sistemine İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi(UKOME) yeni düzenlemeler getirdi.
Bu düzenlemeye göre İstanbul’da elektrikli scooter’ları 15 yaşından küçükler kiralayamayacak ve saatte 25 kilometrelik hız sınırı 15 kilometreye çekilecek. Ayrıca elektrikli scooter’lar belirli bölgelere park etmek de mümkün olmayacak. Fiyatlar konusunda da düzenleme yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kiralama fiyatlarına taban ve tavan fiyat uygulaması getirecek.
İstanbul’da birçok firma bu konuda hizmet veriyorken, Eskişehir’de sadece Martı firmasının elektrikli scooter’larını kullanabiliyoruz. Pandeminin de etkisiyle tüm dünyada kullanımı yaygınlaşan elektrikli scooter’lar, Eskişehir’de de en çok kullanılan seyahat araçlarından biri oldu. İstanbul’daki bu düzenlemeler, şimdilik Eskişehir’deki Martı kullanıcılarını etkilemeyecek. Ancak ilerleyen günlerde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nden de İBB gibi benzer adımlar görebiliriz.
Daha önce Martı uygulamasını duymayanlar internet sitemizde yer alan, “Eskişehir Ulaşım Sorununa Alternatif Bir Çözüm: Martı Uygulaması” ve “Martı Bu Sese Kulak Vermeli” isimli köşe yazılarımı okuyabilirler. İki yazıda da Martı’nın nasıl çalıştığını, avantajlarını, dezavantajlarını ve ileriye dönük nelerin olması gerektiğini açıklamıştım.
Özellikle öğrencilerin tercih ettiği elektrikli scooter’ların hız sınırının 15 kilometreye düşürmek bu sektörün iflasına neden olur. Kullanım dakikası üzerinden fiyatlandırma yapan elektrikli scooter’ların 15 kilometreye düşmesi kullanıcıların eski hızla aynı yere giderken ödediğinin yüzde 40 daha pahalıya gitmesine neden olacak. Bu da kullanıcıların büyük bir çoğunluğunun öğrenci olduğu sistemin ölmesi demek. Ya firmalar zarara rağmen fiyatları düşürecek ya da bu sistemin sonu gelecek. Paris, Berlin, Londra, Roma, Oslo ve Helsinki gibi birçok Avrupa şehrinde 20-25 kilometre olan hız sınırı sadece Moskova’da ve farklı ulaşım araçlarının da kullanıldığı Tokyo’da saatte 15 kilometre. Bu hız sınırı belirlenirken dünyada kullanılan en alt limitin seçilmesi ve bırakın kullanımı yaygınlaştırmayı daha da zorlayıcı maddelerin getirilmesi beni üzdü.
Elektrikli scooter kiralama sistemi ülkemizde hala emekleme aşamasında. Bu sistemin ciddi bir düzenlemeye ihtiyacı var ve belediyeler bu konuda adım atmalı. Ancak bu sistemi öldürerek değil yaşatarak, daha çok insana ulaştırarak yapmalı. Her şehrin kendi dinamikleri var, İstanbul’daki kullanım ile Eskişehir’deki kullanım bir değil. Başta hız sınırı olmak üzere diğer düzenlemelerde bu dinamikler göz önünde bulundurularak oluşturulmalı.  
Belediyelerin görevi vatandaşlarına kaliteli, ucuz sistemleri yaygınlaştırmak ve alternatifler oluşturmaktır. Bu düzenlemenin elektrikli scooter kiralama sistemini öldüreceği bariz ortadır. Umarım Eskişehir Büyükşehir Belediyesi bu konuda düzenleme yaparken halkını ve sektörü mutlu edecek adımlar atar.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat