ELEŞTİRİLERİ YANITLAMASI İÇİN SÖZ VERDİ

1 Haziran 2022 00:12
A
a

OĞUZHAN ÖZEN, eleştirileri yanıtlıyor.
ESKİ’ ye 2021 yılında 43 milyon lira elektrik faturası geldi. “2022 yılında şu anda mevcut tarife ile gittiğimiz zaman 31 Aralık itibariyle 108 milyon lirayı geçecektir. Dua ediyoruz elektrik zammı görmeyelim de bütçemizin yarısı gitmesin..
 “Faaliyet raporumuz çok fazla incelenmemiş. Şöyle ki; faaliyet raporları Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Dairesi Başkanlığı tarafından standartları belirlenen normlarda düzenlenir. Buradaki kriterler göz önünde bulundurularak faaliyet raporu yapılır ve orada istenen bilgiler ışığında tabloları oluşturursunuz. Kurumumuz da Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından belirlenen normlara uymak zorundadır. Kurumumuz her 3 ayda bir bu başkanlığa raporlar sunmaktadır. Bazı bilgi ve verileri Su Yönetimi Genel Müdürlüğü ve Çevre Şehircilik Bakanlığı’ndan da edinebilirsiniz. Onlara da bilgi belge sunmaktayız” diye konuştu.

SU TEMİZSE ARITMA TESİSİ YAPILMAZ 
Özen, Mustafa Birsen’in eleştirilerine yanıtlarken  Suyun temiz olduğu bölgelere su arıtma tesisi yapılmıyor.. “Temiz su arıtma tesislerimizin sayısı ile ilgili bir şey söylendi. Temiz su arıtma sistemi adı üstünde eğer su temiz değilse arıtılır. Yani kalite standartları yönetmeliklerle belirlenir. Eğer bu standartların içindeyse suyunuz arıtmaya ihtiyaç duymazsınız. Sadece dezenfekte ederek, suyu insanlara ya da tarıma verirsiniz. Mahmudiye, İnönü, Sivrihisar gibi yerler örnek verildi. Buradaki su kalitemiz arıtmayı gerektirecek nitelikte değil. Kaliteli su var burada. Biz kalitesiz suyun olduğu yere arıtma tesisi kuruyoruz”  diyerek borç verme açıklamasını yaptı..

13 MİLYON LİRA BORÇ VERİLDİ 
Özen, “2021 yılında Büyükşehir Belediyesi’ne 75 milyon lira transfer edildiği söylendi. 2021 yılı değil. Beş yıllık faaliyet programı içerisindeki toplam meblağdır bu. 2021 yılında şeffaf olarak size söyleyeyim. 10 milyon lira yasanın verdiği olumlu fark aktarılmıştır. Bu farkı aktarmakla yükümlüyüz yasal olarak. Bunun haricinde, 13 milyon lira da borç verilmiştir. Bu da Avrupa Yatırım Bankası’nın kredisinin geri ödemesiyle ilgili döviz kuru artışından kaynaklıdır” dedi.

****
İş geliyor “kur” artışlarına. AKP’nin kur artışları nedeniyle ESKİ’nin kullandığı girdi maliyetleri, tüketiciye doğal olarak yansıyor.
Bütün belediyeler bu kur artışlarından dolayı mağdur durumdalar. Eğer iktidar partisinin belediyesi değilseniz durum daha da vahim..
ÖZEN; ZAM GELMESİN DİYE DUA EDİYORUZ
Eski en yoğun kullandığı elektrik enerjisi, yakıt ve çeşitli kimyasallar... Hükümet bu konuda bir şey yapamıyor. Artık neredeyse günlük artan fiyatlarla karşılaşıyoruz.
ESKİ’ de bu durumdan olumsuz etkileniyor..
ESKİ’ ye gelen elektrik faturalarının bütçenin büyük bir kısmı özellikle elektrik giderleri.
ÖZEN konuşmasında bu konuya değinerek; Çünkü burada en büyük problem ayrı bir tarifenin olmamasıdır. Sanayi grubu tüketim ve ticaret grubu tüketime tabi yerlerdir su kanalizasyon idareleri. Özellikle 2021’in sonlarından itibaren döviz kurundaki dalgalanma,elektrik ihalelerinin de birer birer iptal edilmesine neden olmuştur. Bizim de en son yaptığımız ihale iptal oldu. İstekli bulunamadı. Biz şu anki yılı abone değişiklikleri yaparak ve bir de elektriğe bir daha zam olmaması için dua ederek geçiriyoruz. 2021 yılındaki toplam Eskişehir Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin elektrik harcaması 43 milyon 530 bin liradır. 2022 yılında şu anda mevcut tarife ile gittiğimiz zaman, 31 Aralık itibariyle 108 milyon lirayı geçecektir. Yani bütçemizin dörtte biri. Dua ediyoruz elektrik zammı görmeyelim de, bütçemizin yarısı gitmesin” dedi.
Aydın Ünlüce müzakereyi tamamladıktan sonra faaliyet raporu nu genel kurulun oyuna sundu. AKP’lilerin hayır oyu verdiği çalışma raporuna karşı CHP’lilerin olumlu oy kullanarak “oy” çokluğu ile kabul edildi.

*****
Mayıs ayı bitiyor. Tarlada, sebze ürünleri çıktı,  pazarda tezgâhlarda yerini aldı ama fiyatlarda pek kımıldama olmadı.
CHP il başkanlığı çalışma programı yapmış. Mahalleri Odunpazarı ilçe başkanı Rami ÇINAR ilçe yöneticileri,üyelerle birlikte geziyorlar.
Vatandaşın nabzın tutuyorlar.
Başkan KAZIM Kurt’ta bu çalışmalara katılıyor.Bakalım esnafın durumu nedir,durum değerlendirmesi yapıyorlar.. Yıldıztepe ve Gültepe Mahallesinde bulunan market, manav, kasap, kahvehane, taksi durakları ve işyerlerini esnafın derdini ve çözüm önerilerini dinleyerek notlar alıyorlar
 “Derdinizi dinlemeye geldik, Bizden bir isteğiniz ya da talebiniz var mı?”
Bir manava girmiş..1 kg. Patates istemiş..3 tane patates 1  kg. Patatesler de  iri.15 TL. Şaşırmış. Tanesi 5TL. Tepki göstererek  “Ülkenin geldiği durum ortada. 3 patates 15 TL. Bunun daha meyvesi, eti, kıyması, sütü, yoğurdu, yumurtası var. İnsanlar ne yiyecek, nasıl geçinecek?” demiş.

****
Baksanıza, ekonomik krize ilişkin eleştirilere tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi birileri çıkıp aç kaldık diyor. Ya, vicdansızlık yapma, ne aç kaldın. Aç kalan falan yok!” Demişti..
Aklıma 3 Kasım 2002 yılı geldi. İktidara gelen AKP. Ecevit hükümeti için söyledikleri var. Erdoğan’ın o gün söylediklerini bu gün yazsak, eleştirsek vay anam vay!
Neyse, 6 Kasım 2002’ de durumumuz çok iyiydi. Şimdi çok kötü. 2002 yılının satın alma gücünü arıyoruz.

Günün sözü
Thomas Jefferson—  Halk, hükümetinden korktuğu zaman tiranlık; hükümet, halkından korktuğu zaman özgürlük vardır...
 
 


 
 
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir