ENFLASYON BU KEZ TEĞET GEÇMEDİ, DELDİ GEÇTİ..

6 Ocak 2022 00:00
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
TUİK ARALIK AYI RAKAMLARINI AÇIKLANDI.
Durum çok vahim.
Bütün gözler, TUİK’ in açıklamalarına çevrilmişti. Çünkü işçi emeklileri ve memurların kaderi bu rakamlara bağlıydı.
Rakamlar açıklandı. Aralık ayı Fiyat artışları bizleri yanıltmadı.
Enflasyon patladı.
Fakirin garibin yoksulluk ne hale geldiğini rakamlarla gördük
Biliyorduk. AKP inanmıyordu..
*****
Aralık 2021 Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık %36,08, aylık %13,58 arttı.
Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) yıllık %79,89, aylık %19,08 arttı
Bu tarihi bir rekor. Bütün makyajlı haline rağmen son durum bu..

Yİ-ÜFE (2003=100) 2021 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre %1
9,08 bir önceki yılın Aralık ayına göre %79,89, bir önceki yılın aynı ayına göre %79,89 ve on iki aylık ortalamalara göre %43,86 artış gösterdi.

Kontrol edilemeyen bir enflasyonla karşı karşıyayız. Kronik hale geldiği gibi, hiper enflasyona doğru doludizgin gidiyoruz.
Peki, bu rakamlara güveniliyor mu? Kime sorarsanız sorun TÜİK’e güvenmiyorlar.
Enflasyon, AK Parti iktidarında rekor enflasyon.  Peki, bu enflasyondan kim sorumlu? AK Parti yönetimindeki, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi. Sayın Cumhurbaşkanı çıkan yüksek enflasyon nedeniyle bakın neler söylemiş.
 “ÜZÜNTÜ İLE KARŞILADIK”!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, enflasyonun % 36 olarak açıklanmasını “üzüntü ile karşıladıklarını” belirtti.
Erdoğan, “Her ne sebeple olursa olsun vatandaşlarımızın böyle bir tablo ile karşı karşıya kalmasından dolayı üzüntülüyüz!
Hamdolsun. Sadece üzüntü ile yetinmek! İkrar. Üzülmek yeter mi? Gelir adaletsizliğinin çözümü nasıl olacak?
Peki, bu enflasyona göre dar gelirliler, ezildiler mi? Ezildiler.
Artan asgari ücret ele geçmeden, zam yağmuruna tutuldu.. Elektrik’e en az % 50 doğalgaza, % 25'ten başlayıp % 130'a kadar yükselen olağanüstü oranlarda gelen zamlar insanları kafayı yeme noktasına getirdi.
Vatandaşı canından bezdirdi. Artık psikolojimiz bozuldu. Düşük gelir gurupları “açlık sınırının” altına düştü..
****
Muhalefet partileri ise, yüksek enflasyona tepki gösterdi. AK Parti yönetiminin ekonomik politikalarını eleştirdi, rakamların gerçeği yansıtmadığını belirtti.
Kılıçdaroğlu, Twitter’da yaptığı açıklamada “TÜİK yıllık tüketici enflasyonunu yüzde 36,08 seviyesinde ilan etti. Makyajladıkları rakamlarda bile üretici enflasyonu yüzde 80’e dayanmış. Bu daha az üretim, daha fazla hayat pahalılığı demek. Ey! Saraydaki ekonomi dehası, dokunduğun her şeyi eline yüzüne bulaştırdın!” demiş.
Akşener ise, “Ekonomi cahili Erdoğan’ın sebep olduğu enflasyon, milletimizin geleceğine ipotek koyarken kendisi bile ne dediğini bilmeden konuşmaya devam ediyor. Kimse merak etmesin ki bu cahil zihniyete rağmen, Hazırız, enflasyon  sorununu çözeriz,” demiş.
BABACAN sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada;
Rakamları Ayarlama Enstitüsü nam-ı diğer TÜİK, enflasyon oranını açıkladı. Yeni yılın ilk sabahı uyandığımız zamların yakınından bile geçmiyor. Daha evvel çay kaşığıyla verip kepçeyle alıyor demiştim. Ama iktidar artık hiçbir şey vermiyor, sadece kepçeyle alıyor. Şu andaki yönetim üretimi değil ithalat lobisini destekliyor.
Ahmet Davutoğlu; Bu asil milleti, yiyeceğini çöpten toplamaya mahkûm edenler utansın. Bu iktidarla geçim olmaz; Geçim için, seçim lazım.
Hani?  faiz sebep, enflasyon neticeydi? Mızrak çuvala sığmıyor; TÜİK bile yıllık enflasyonu %36 açıklıyor, gerçek enflasyon ise bunun iki katından fazla. Acilen dünyada eşi benzeri olmayan cahil ekonomi deneyinize son verin. Derdimiz Geçim, Çözüm Seçim.
TÜİK’in açıkladığı değil, vatandaşın yaşadığı enflasyonu görmek için güne İstanbul Bayrampaşa Hali'ni ziyaret ederek başladık! Ne kadar saklamaya çalışırsanız çalışın; Kral Çıplak! Bu iktidarla geçim olmaz! Geçim için, seçim lazım!
Temel Karamollaoğlu; İktidarın sebep olduğu yıkımı artık TÜİK bile perdeleyemiyor! TÜİK'in sipariş usulü hazırladığı verilere göre dahi; 20 yılın en yüksek enflasyonunu gördük.
2021’in son saatlerini doğalgaz, elektrik ve akaryakıta gelen kallavi zam haberleri ile kapattık, yeni yılın ilk gününe de yeni zamlarla uyandık. Bir kez daha anlaşıldı ki; 2022’nin “hoş gelmesi”, ancak bu iktidarın “güle güle gitmesi” ile mümkün olacak! Demiş..
SİVİL BİR TOPLUM KURULUŞU ENAG DAHA TUTARLI ..
Bir grup ekonomist ve akademisyen tarafından kurulan ve Türkiye’deki enflasyonu saatlik günlük ve aylık olarak hesaplayan “Enflasyon Araştırma Grubu” ise Aralık ayı enflasyon oranını yüzde 19,35 olarak hesapladı. Grup, günlük fiyat değişimleriyle hesaplanan enflasyonu yıllık olarak yüzde 82,81 olarak hesapladı. 
Ben bu rakamlara güveniyorum.
Şimdi, Ecevit’in en çok eleştirildiği dönemden geri düştük..  AK Parti'nin iktidara geldiği 2002 yılında tüketici enflasyonu %29,7 Üretici Enflasyonu ise, %30.8 idi. .
2001 YILINDAN DAHA BETER DURUMDAYIZ. Bizlere zam falan vermeyin kardeşim. 2002 deki satın alma gücünü verin kabulümüzdür.
İşçi, memur, emekli, esnaf ve çiftçi zamlar altında inim inim inliyor. “Kriz teğet değil, deldi geçti… Maaş yetmiyor, ay sonu gelmiyor. Yarı aç, yarı tok yaşıyoruz.
Siz ne söylerseniz söyleyin Millet inanmıyor. Aklımızla alay etmeyin aptal yerine koymayın Biraz milletin arasına girin ve gerçekleri görün?
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir