ESKİ GENEL KURUL TOPLANTISINDAN ESTANTENELER

2 Aralık 2021 00:27
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Eski Genel Kurulu,Belediyesi Başkan Vekili Aydın Ünlüce’nin Başkanlığında toplandı. Gündem de,ESKİ 2022 bütçesi var.
Yani, gelir ve gider bütçeleri ile Performans programının değerlendirilmesi.
Guruplar ve kişiler adına söz almak isteyenler isimlerini divana yazdırıyor.
Başkan Aydın Ünlüce yönetmeliği harfiyen uyguluyor. Demokratik bir biçimde genel kurulu yönetiyor.
İlk sözü, Odunpazarı Belediye Başkanı KAZIM KURT alıyor. Az, öz konuşuyor.
ORHAN DURMUŞ, SİYASİ ROL ÇALIYORLAR..
“Yılmaz Büyükerşen’in paylaşımı ile siyasi rant yaptığını düşünüyorum” diye söze başlayan Orhan Durmuş “Kendisine hiç yakıştıramadım. Yakışmadı. Burada hep beraber mecliste çalışıyoruz. Eskişehir’in meselelerinin Büyükşehir’in meclisinde doğru ölçüp karara ulaştırmak siyasi rol çalmak, hayal kırıklığına uğrattı. Meselenin aslı uzlaşılan noktada zam yapmayacağız ifadesidir” şeklinde konuştu.
Siz bir şey anladınız mı? Siyasi rol çalmak nedir Allah aşkına? Bilmediğiniz basma kalıp sözler dilinize yerleşmiş..
Orhan Durmuş,sosyal medya da polemik konusu olan komisyon çalışmalarındaki istişarelerin, komisyon dışına sızdırılarak, gerçek olmayan bir zam oranın hayali pazarlamasının gazeteci olmayan, kulağına “süfle” edilen, yanlış bilgiyi botokslu bir şekilde köpürterek, İşte bakın, bakın Büyükerşen,% 36lık bir zam önerisini, AK Partinin Büyükşehir deki bütçe komisyonundaki üyelerinin özel gayretleri ile, % 20 ye çekildi diye propaganda yapması ve paylaşımlarda bulunması,  Eski Genel kuruluna Orhan Durmuş tarafından taşınması polemiklere neden oldu.
Orhan Durmuş ve Özlem Yalçın plan ve bütçe komisyon üyesi. Bu ne demek? Kendisine, bütçe taslakları, bütçeye esas teşkil eden gelir tarife cetvelleri diğer bütün bilgiler verilmiştir. Orada % 36 gibi bir oran yazılmamıştır.
Peki, nereden çıktı bu rakam?
Gelir tarifesindeki ayrıntılı cetvelde belirlen tarifeler “% 20”  Başkanlık makamı önermiş. Yani, Yılmaz Büyükerşen’in teklifi. Ekonomik durum vahim. Vatandaşa en azından oranlarda biraz düşük bir zam yapalım anlayışıyla hareket edilmiş.
Oradaki başkanlık önermesi de, % 20’ dir. AK Partide bunu makul bulmuştur. Gerçek Enflasyon’ un en az % 40 olduğu bir ülkede, % 20 zam çok makul bir orandır.
GELİR tarifesi komisyonda, AK Partili ve CHP’ li meclis üyelerinin “oy birliği” ile geçmiştir.
İğneden ipliğe en az,  % 35-50 oranında zamları devlet yaparken, Belediye ise, düşük zam oranı ile önemli bir gelir kaybına neden olacaktır.
Bu aslında üstü örtülü olarak vatandaşın cebine aktarılan sosyal bir transferdir. Kısacası, Pınar Turhanoğlu Gücüyener yanıltılmıştır. Kendisine, kim tarafından verilmişse eksik bilgiler verilmiştir. Pınar hanım politikayı çok seviyor. Hedefleri var. Yol haritasında gönlünden Milletvekilliği adaylığı da geçebilir. Ancak, kendisine iletilen bilgileri “çek” etmesini, yazacaksa ondan sonra yazmasını tavsiye ediyorum. Çünkü sosyal medya denetlenebilir bir medya değildir. Osman topu gibi sallarsın gerçek olmayınca da gelir seni bulur.
Söz alan Mustafa Önder’de; deneyimli politikacı olduğu kadar belagati çok iyi olan bir hatip. Tane tane, anlattı gelişen olayların perde arkasını. Aslında sözün adresi belli...Pınar Turhanoğlu Gücüyener..
İnanılmaz bir metofor yaparak resmen öne sürdüğü görüşlerle Orhan Durmuş’u pert etti.
-Komisyon görüşmelerinin dışarıya farklı amaçlar doğrultusunda aktaranlara sitem ederek kendi üslubu ile konuşan Mustafa Önder, komisyon toplantısında “Günümüz ekonomisinin şu an ki seyirlerine bakarak bu % 20 ile böyle bir müessese müdürlüğü ne kadar daha ayakta kalabilecek. Bu oranın, girdilerdeki artışların çok daha yukarıda olduğunu beyan ettim. Bu beyanımı da Türkiye’de açıklanan enflasyonun %19,6 olduğunu,lakin tüm harçlar, vergiler vs.% 36 açıklanıyorsa bu gerçek enflasyon değildir diye savundum. İdarenin ayakta kalamayacağını, daha yüksek oranda zam talep edilmesi gerektiğini ben söyledim” dediğini anlattı.
 
AK Parti meclis üyesi Özlem Yalçın, Orhan Durmuş’ un yanında oturmuş. Mustafa ÖNDER’ in konuşmasını yüzünü, Mustafa Önder’e dönerek büyük bir ilgi ile dinledi ve izledi. Arada sırada kalemi elinde parendeler attırdı. Gözleri ile takip etti. Mimiklerinden eyvah dercesine yüz ifadesinden okunuyordu.
DESTURSUZ SÖZE GİRMELER..
Zeynep Başkan’ın izin almadan Mustafa Önder konuşurken sık sık söz kesmesi nedeniyle. İkaz aldı. Söz almadan, mikrofonsuz konuşması. Neden böyle yapıyor anlamış değilim?
BİRSEN KONUŞUYOR..
Mustafa Birsen konuşmasında, 1000 kişiyi aşan personeli ciddi anlamda kalabak suyu ve çeşme suyu gelirleri olan devasa bir kurum olduğunu üstüne basarak söylüyoruz diye başlıyor sözlerine.
- Su kayıplarını önleme ve atık su tesisleri yapma görevini maalesef ilk görevini maalesef yıllardır ihmal etmekte sadece rutin işler yapmakta ve bol miktarda büyükşehir belediyesini maddi olarak desteklemekte ciddi paralar aktarmaktadır.
- Gelirleri ile ilgili hiç bir problemi olmayan bir kurumda bu tür aksaklıkların olması bizce mümkün değildir.
-yıllardır eleştirdiğimiz merkezdeki baksan gibi, kızıl yer gibi çukur hisar gibi yıllardır alt yapı bekleyen bölgelerimiz var. Bu bölgelerde insanlar hala vidanjör sistemiyle kuyularını temizletmekte yağmur suyu hatlarının olmayışı ile ilgili sıkıntı yaşamakta bu konuların acil olarak çözümünü bekliyoruz.
- Peşinen söylüyorum ki, bu ikazlarımın hiç biri çeşitli bahaneler ileri sürülerek örtülemez bir gerçekliktir ve bu şehir’ yakışmamaktadır. Duyarsızlığın ortadan kaldırılarak bu problemleri çözmenin yolları kesinlikle vardı. Ve derhal harekete geçilmelidir.
Eleştirileri ve önermeleri ile, yapıcı muhalefete örnek bir konuşma yaptı..
MURAT ÖZCAN, ÖNEMLİ OLAN ZAMMIN 1 OCAKTAN İTİBAREN GEÇERLİ OLMASI SAĞLANMIŞTIR.
AK Parti Büyükşehir gurup Başkan Vekili Murat Özcan ise “Önemli olan zammın 1 Ocak’tan itibaren geçerli olması sağlanmıştır. Başkanın 2021 yılının bitmesine bir ay kala zam yapmadık açıklaması yapmasının anlamlı olmadığını düşünüyorum. 2021 yılında zam yapmadık ve yapmayacağız açıklaması senenin başında, ortasında yapılır. Sonunda yapılmaz” eleştirisini yaptı.
Murat Özcan, kendi zaviyesinde dersine bu kez iyi çalışmış. Konu başlıklarını seçerek eleştirilerini yaptı. Özellikle “ılıca” barajını gündeme getirdi. Kısaca buradan su tevzisi yapılıyor mu, hatlar tamamlandı mı sorularını gündeme taşıdı?   Çifteler’ den getirilmesi düşünülen suyu hatırlatılıyor, DSİ’ den aldığımız bilgilere göre iş projelendirilmiş.
İnşallah diyelim. En kısa zamanda proje gerçekleşir ama görünen köy kılavuz istemez. İktidar şimdiye kadar verdiği sözlerin hangisini yapmış, zamanında tamamlamış.
İBRAHİM ASLAN Bütçe değerlendirilme konuşmasını teknik olarak anlattı. Zaten bu konularda uzman. Zaman zaman. Hükümetin politikalarını da çaktırmadan eleştirdi.
ÇİFTELER SAKARI BAŞI PROJESİ HANGİ AŞAMADA?..
ESKİ ve DSİ'nin ortaklaşa gerçekleştireceği Sakarıbaşı'ndan Eskişehir'e İçme, Kullanma ve Endüstri Suyu Sağlanması Projesi' ile ilgili bir arpa boyu yol alınmamış. Büyükerşen, Eskişehir’in yakın gelecekte susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı konusunda sürekli olarak endişelerini kamuoyu ile paylaşmıştır.
Çözüm bellidir. Çifteler Sakarıbaşı’ndan şehrimize içme suyu sağlanması gerekliliği hükümet yetkililerince de onaylanmıştı.  Eski genel kurulu tarafından, ESKİ Genel Müdürlüğü’ne projeyi gerçekleştirme yetkisi verilmiştir. Bu proje şehrimizin geleceği açısından son derece önemledir. Eskişehir’in su sorununa uzun yıllar çare olacak yatırımın, DSİ ile birlikte bir an öncelikli olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
En önemli konu başlığı bu olmalıdır.
*****
ESKİ’ nin Gelir bütçesi 480 milyon TL.
466. 500 gelir öngörülmüş.
13.500 finansman açığı borçlanma ile karşılanacak.
Gider 480 milyon TL.
Bütçe kararnamesi 18 madde.
Maddeler ile ilgili oylamalar ad okunarak yapıldı.
1-3-7-14-17 maddelerine AK Parti gurubu “ret”, diğer maddelere “evet” oyu verdi.
18 md. oluşan bütçe kararnamesi oy çokluğu ile kabul edilmiş oldu
*****
Polemik vardı.
Demagoji vardı.
KAZIM KURT 5 yıldız
Mustafa Birsen 5 yıldız.
Murat Özcan. 5 yıldız.
Orhan Durmuş 5 yıldız.
Mustafa Önder 5 yıldız.
İbrahim Aslan 5.yıldız.
Beş yıldız Meclis. Peki, diğer meclis üyeleri ne yaptı?
Aydın Ünlüce güzel yönetti.
Son söz, “Su hayattır”. Hayatımıza sahip çıkalım.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir