ESKİ GENEL KURULUNDA KONUŞULANLAR

31 Mayıs 2022 00:37
A
a

ESKİ Mayıs ayı genel kurul toplantısı Aydın Ünlüce başkanlığında toplandı.
Çalışma raporları belediye meclis üyeleri okusunlar, incelesinler diye önceden dağıtılmıştı. Belediye meclis üyelerinden bazıları okur, bazıları okumaz.
ESKİ Genel Müdürlüğü’nün 2021 yılı Bütçe Kesin Hesabı ve Taşınır Kesin Hesabı ile, 2021 yılı Faaliyet Raporu görüşülmesine gündemin son maddesine gelindi.
Okumayanlarda uydum imama der gibi okuyanlara uyar.
Plan bütçe komisyonu tarafından incelenen belgeler ve hazırlanan görüşülen kesin hesap Raporları okunarak AK  Partililerin olumsuz görüşleri ile birlikte “oy” çokluğu ile kabul edildi..
İlginç olanı ise, Gelir bütçesinin gerçekleşme oranı % 94 civarında olduğu görülmektedir. Bu takdir sebebidir diyen Orhan Durmuş’unda “hayır” oyu kullanması. Zira kendisi en azından rakamların dilinden anlayan bir isim. Mantıkla çelişiyor.
Mali müşavir!
SAYDAM VE HESAP VERİLEBİLİR RAPORLAR
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Her 2 rapora da baktığımız zaman 2 rapor ile birlikte saydam ve hesap verilebilirlik ilkelerine uygun bir biçimde hazırlanmış. Yasanın emrettiği, yönetmeliklerin de uygulanması gerekir dediği kurallara uyulmuş görülüyor. Bu nedenle teşekkürlerimi sunuyorum. CHP olarak 2 rapora da olumlu bakacağız ve olumlu oy kullanacağız”!
Az öz konuştu..
Anlayana!


BÜYÜKŞEHİR’E PARA AKTARMAMALI..

ESKİ’nin Büyükşehir Belediyesi’ne para aktarmasını eleştiren AK Parti Meclis Üyesi Orhan Durmuş, her zaman olduğu gibi eleştiriyor. Fakat eleştirilerin bir mantığı olması lazım..
ESKİ’ yi büyükşehir belediyesinden ayrı tutamazsınız ki? Eleştirilecek bir konu varsa,o da 20 yıldır iktidar olan AK Partinin Belediye yasalarını ve SULAR idaresi ile ilgili yeni bir yasayı çağa uygun hazırlamaları. Zira Belediyelerin her geçen gün hem mali yükleri hemde sorumlulukları artıyor ama,AKP’ den bu konuda tık yok..
Varsa yoksa vakıflar.
ESKİ 2021 yılında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne 75 milyon lira borç para aktarmıştır. ESKİ’nin Büyükşehir Belediyesi’nden toplamda 97 milyon lira alacağı vardır. Bu kadar yapılması gereken yatırım ve hizmet ihtiyacı varken bu paranın belediyeye aktarılmasını doğru bulmuyoruz. Bu borçların ödenmediğini görüyoruz” !
Orhan Durmuş’un şunu bilmesi lazım.
Kurum büyükşehrin. Elbette borç alır da verirde. Ne yani bankalardan faizle mi borç alsın!
Bunu düzenlemek istiyorsanız yasa düzenlemelerini yapın. Zira AKP iktidar.
Önemli olan alınan borçların etkin, verimli kullanıp kullanılmadığı. Bunu denetlemek sizlerin görevi.
Afaki değerlendirmelerle bu işler olmaz. Teknik bir muhasebe konusu. Gurupta en iyi bilenlerden birisisiniz. Belli ki konuşamıyorsunuz?
Neden?
 
NEDEN SU ARITMA TESİSİ YOK?
AK Parti Meclis Üyesi Mustafa Birsen, “371 milyon geliri olan, bu sene yine karı olan bir kuruluş ESKİ. Dünyamızda hızla gelişen bir iklim değişikliği dönemi yaşanmakta. Bu olumsuz gelişmeleri bizi doğaya karşı daha duyarlı olmaya zorluyor. Ama elimize verdikleri faaliyet raporlarında içme suyu arıtma tesisleri sıralanmış. 10 adet. Sivrihisar’ın merkezinde arıtma tesisimiz niye yok? Han, Mihalıççık, İnönü, Mihalgazi, Sarıcakaya, Mahmudiye merkezlerinde neden su arıtma tesisimiz yok diye sordu?

MUSTAFA ÖNDER MALİYETLER ÜÇ, DÖRT KAT ARTTI
AK Partili meclis üyelerine yanıt veren CHP Meclis Üyesi Mustafa Önder, AK partili meclis üyelerine kısa kısa yanıtlar verdi.
“Ne oldu da, arıtma ve benzeri hizmetlerin bu nedenli maliyetleri üç, dört kat arttı? ESKİ’nin neden para aktardığını da sormalı. Neden para aktarılıyor? Ki bu gayet yasaldır. Şu da iyi bilinmeli ki, yurttaşların borca girdiği gibi, kurumlar da borca sürüklenmektedir. Bunların yanıtları ekonomiyle ilgili son dönemde alınan kararlarda” dedi.
İBRAHİM ASLAN 65 GÜN TEMİZ SU HİZMETİ
CHP Meclis Üyesi İbrahim Arslan her zaman olduğu gibi dersine iyi çalışanlardan. Zaten oldukça deneyim kazanmış bir isim. Çalışma raporunu belli ki her sayfasını didik didik etmiş.
Bütçe eleştirilerine tek tek yanıt veren Aslan, kur a yüksek enflasyonun neden
 “Faaliyet raporunda arayıp da bulamadığınız ne var merak ediyorum diye başlıyor sözlerine. AKP’lilerin şeffaflıktan bahsedince, “Kimden neyi gizleyebiliriz”  Bu çalışmalar, hesaplar her biri meclisin dışında zaten Sayıştay denetimine açık konular. 2560 sayılı kanun asıl sorun. 1981 yılında çıkmıştır. 1985 yılında ek maddeyle düzenlenerek tüm su ve kanalizasyon idareleri de bu kanun kapsamına alınmıştır. Bu kanunu değiştirelim. Sorunun birincisi bu. Su kaynaklarının yetersizliğine, iklim değişikliğine bağlı temel sıkıntılara rağmen Eskişehirli hemşerilerimiz susuz kalmamıştır. Suyu kesintisiz olarak ve insani şartlarda, o kalitede hizmet almışlardır. Bize 365 gün bu hizmeti verdikleri için teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Günün sözü..
Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; Muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur. J. C. Grange
 
 
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir