Deniz Çağlar Fırat

ESKİŞEHİR’DE BU KAFAYLA HİÇ BİR İŞ DÜZELMEZ

29 Temmuz 2021 00:04
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Eskişehir’in üzerine yapışmış kalmış bazı kavramlar ve olumsuzlar vardır. Bunlardan biri de Eskişehir’in merkezi iktidar tarafından sürekli göz ardı edilmesi, sorunlarının görmezden gelinmesi, yatırımlarda desteklenmemesi ve potansiyelini sergileyecek yetenek ve kültürünün önünün açılmaması gelebilir.
Eskişehir’in sahip olduğu potansiyel yüksek olup sanayi ve ticaret rakamları umut verici olsa da yatırımların azlığı, beklenen yatırımların gerçekleşmemesi ve desteklenmemesi Eskişehir’i büyük sıkıntı içine sokuyor.
Her ne kadar bu tip konular Eskişehir’de sıklıkla “siyasi zemin” üzerinden ele alınsa da ben bu tip sorunların her zaman siyasi zeminde değil ekonomik zeminde ele alınması gerektiğini ve çözümü için de ekonomi dünyasının devreye girmesi gerektiğini savundum.
Konuşmayan, eleştirmeyen, talep etmeyen, dillendirmeyen, takip etmeyen bir sanayi kültürünün oluşmasının kente büyük zarar verdiğine inanıyorum.
Örneğin, 18 Aralık 2013 tarihinde ilk olarak benim kamuoyuna duyurduğum, TÜLOMSAŞ’ın içine kadar girip “İşte YHT burada üretilecek” haberleri dahi yapıp, fotoğraflarını Türkiye’ye servis ettiğim ve defalarca bu konuyu işlediğim bir haberdir, TÜLOMSAŞ’ın YHT hikâyesi.
Ama aradan geçen kocaman bir 8 senede ne oldu? TÜLOMSAŞ bile kapatıldı.
KA-PA-TIL-DI…
Daha fazla söze gerek var mı?
Çevre yolu isteniyor, YA-PIL-MI-YOR.
Havaalanı uçuşlara açılsın deniyor, A-ÇIL-MI-YOR.
Neden? Çünkü siyasilerin dümen suyuna giriliyor sürekli. Talepler ve istekler sürekli siyasi zeminde tartışılıyor. Talebi dile getirilene bakılarak hareket ediliyor. Gazeteler bile o gözle okunuyor, gazeteciler bile o gözle yaftalamıyor.
Oysa kimin değil neyin istediğine bakılsa sorun falan kalmayacak ortada.
Bu yüzden Eskişehir’in özellikle ekonomi ile ilgili sorun, talep ve beklentilerinde sanayicilerin devreye girmesi, söz söylemesi ve taleplerini sıralaması toplumsal etkileşim açısından hayati değer taşıyor.

Unutulmasın ki Eskişehirli sanayiciler 1970’lerin başında Topluma Dönük Sanayici Bildirgesi hazırlayarak Türkiye’de model ve örnek oldu. Bugün 50 yıl öncesinden bile geride bir duruş asla kabul edilemez. Tarihsel materyalizme yani ilerleme, değişim ve gelişme ilkelerine terstir.

Eğer Eskişehir, kabuğunu kuracaksa, sanayicilerin bu işe ön ayak olması gerekiyor. Katılımcı ve çoğulcu yönetim adına siyasi baskılara boyun eğmeden taleplerin takipçisi olmak zorunda.
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat