Deniz Çağlar Fırat

ESKİŞEHİR’DE VAKALARIN ARTIŞ NEDENLERİ

30 Aralık 2021 00:00
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın en riskli iller arasında Eskişehir’i göstermesi üzerine aklımıza tekrar Covit-19 geldi. böyle diyorum çünkü günlük hayatın akışına ve insanların birbirleri ile temaslarına bakarsak pandemi içinde olduğumuz resmen unutulmuştu. Oysa konu oldukça ciddi. Maske, mesafe ve temizlik temel ilkelerini aklımızdan çıkarmadan hareket etmek gerekiyor ki bu durum Eskişehir için çok daha elzem bir durumdur.
Neden olduğunu açıklayayım:
23 Mart 2020 tarihinde yazdığım “Eskişehir Demografik Açıdan Risk Grubunda” yazımda belirttiğim üzere Eskişehir nüfusunun %11,4’ü 65 yaş ve üzeri nüfustur. Türkiye ortalamasında ise bu oran %9’dur. Eskişehir’de 2019’da 65 ve üzeri nüfus 101 bin 727’ye ulaşmıştır. 65 yaş üzeri nüfusun oranı açısından baktığımızda Eskişehir’in ciddi bir risk altında olduğu demografik açıdan ortaya çıkmaktadır.
Konunun bir de mekânsal boyutu vardır. Bilindiği ya da bazılarının hiç bilmediği üzere Eskişehir nüfusu kent merkezinde yoğunlaşmıştır. TÜİK verilerine göre Eskişehir nüfusu 887 bin 475 olarak açıklanmıştır. Ancak bu nüfusun %88,3’ü kent merkezinde yaşamaktadır. Yani Odunpazarı ve Tepebaşı ilçeleri nüfusu 783 bin 611’dir. Dolayısıyla Eskişehir kent nüfusu oldukça kalabalıktır.
Her ne kadar istatistiklerde Eskişehir’de km2 başına düşen kişi sayısı 64 kişi olarak hesaplansa da bu toplam nüfusun toplam yüz ölçüme oranlanmasıyla elde edildiği için gerçeği yansıtmaz. Gerçek şudur ki Eskişehir’de nüfusun %88’i Eskişehir toplam yüz ölçümünün sadece %12’sinde yaşamaktadır. Yani nüfus yoğunluğu sadece belli bir bölgeye sıkışmıştır.
Büyükşehir Belediyesinin yayınladığı “Eskişehir İstatistikleri-2017” çalışmasında (ilgili çalışmaya bu adresten ulaşılabilir http://www.eskisehir.bel.tr/dosyalar/istatisliklerle_eskisehir/2017.pdfOdunpazarı ilçesinin alanı 717 km2, Tepebaşı ilçesinin alanı ise 943 km2, Eskişehir kent merkezi alanı ise bin 660 km2 olarak paylaşılmıştır.
Buna göre
  • Odunpazarı’nda km2 başına düşen insan sayısı 577,
  • Tepebaşı’nda ise 393’tür.
  • Eskişehir kent merkezinde ise km2 başına düşen kişi sayısı 472’dir.
Evet, her ne kadar Eskişehir’de km2 başına düşen kişi sayısı 64 olarak hesaplansa da konuyu derinlemesine incelediğimizde gerçek bambaşkadır. Eskişehir bu anlamda oldukça sıkışık ve yoğun bir kenttir. Km2 başına 472 kişinin düşmesi salgının yayılma hızı ve enfekte edeceği kişi sayısı noktasında nasıl bir tesir yarattığı ortadadır.
Uzmanların altını çizdiği iki husus evde kal ve sosyal mesafeni koru önerileri bu açıdan bakıldığında Eskişehir için iki kat daha fazla önem taşımaktadır. Herhangi bir caddede, kent merkezinde herhangi bir noktada gereksiz yere bulunmak, gezmek Eskişehir açısından çok daha büyük risktir. Bu yoğunlukta olmak hastalığı taşıyıcı olarak almak ve bunu 65 yaş üzeri bir bireye taşımak da çok büyük ihtimaldir.
Bu yüzden Eskişehir için evde kal ve sosyal mesafeni koru ilkeleri çok daha önemli ve hayatidir.
 
1000
icon
H.kursun 15 Ekim 2021 21:30

Yaş ilerledikçe öbür dünyada tanidiklarimiz artıyor. Yazı çok güzel. Eline yüreğine sağlık. Selamlar.

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir