21 Ağustos 2019 01:27
-A +A
Deniz Çağlar Fırat

Deniz Çağlar Fırat

Eskişehir Havaalanındaki Uçuşlar İçin Bu Çığlığı Duyan Olur Mu?

Eskişehir için zaman zaman Eskişehirlilerin gururunu okşayan ifadeler yakıştırırız. Sanayi kenti, üniversite kenti, futbol kenti, öğrenci şehri, havacılık şehri hatta tüm bunların en üstünde de Avrupa kenti gibi sıfatları Eskişehir’i ifade etmek için kullanırız. Son yıllarda da hedef olarak da fuarcılık kenti ve turizm şehri gibi yeni ifadeleri de yakıştırmak için çaba gösteririz.
Hiç şüphesiz bunların hepsi de hak edilmiş ve Eskişehir’i anlatan doğru kavramlar. Ama bu vizyona, bu görüntüye, hatta bu şehrin kültürüne ve Eskişehir’e yakışmayan bir konu var ki tüm bu kavramları bir çırpıda boşa çıkarır. O da Eskişehir’in tarifeli uçuşlarının olmaması… Her şey bir yana dünya ile entegre olmak için çırpınan, sanayide imalat sanayi ile Türkiye’ye örnek olan, katma değer üretiminde İstanbul’dan sonra Bursa ve Bilecik ile birlikte Türkiye’de 2. Sırada yer alan, ihracatının %10’unun üzerinde yüksek teknolojili üründen gerçekleştiren, 3 üniversitesi olan, Koç Holding’in sponsorluk vererek Fuar ve Kongre Merkezi sahibi olan, 33 bin kişilik stadı olan, girişimcilikte Türkiye’de ilk 3 sırada yer alan, rekabetçi şehirler sıralamasında ilk 7 il arasında yer alan, örgün eğitimde 80 bin öğrenciye ev sahipliği yapan Eskişehir’de iç hatlarda tarifeli uçuşlar yok.
Bu durumun izah edilebilir, anlaşılabilir bir durumu da yok. Bayram öncesi ETO Başkanı Metin Güler, bir kere daha gündeme getirdi. Dedi ki “… Bir havaalanımız var. İç hatları açmalıyız. Bu iş tek ayaklı olmaz. Eskişehir’in bir aktarma istasyonu olması gerekiyor. Her türlü yatırım var. Bazen ben özel sektör mantığıyla verin burayı ben işleteyim diyorum. Daha rahat kullanılabilir bir duruma gelmeli. Her şey hazır ama uçuş yok
ZAFER HAVAALANINA VERİLEN GARANTİ DUDAK UÇAKLATIYOR
Hikâyeyi uzun uzun anlatmaya gerek yok ama hemen burnumuzun dibinde Zafer Havaalanına yolcu garantili havaalanı yapıp Eskişehir Havaalanını uçuşlara kapatanlar bu durumu acilen düzeltmeli artık. Sürekli yazıyoruz, tekrarlayalım… Eskişehir Havaalanın kapalı olmasının nedeni Eskişehir’den gerçekleştirilen uçuşların gereken talebi görmemesi olarak açıklanmıştı.
Eskişehir uçuşlara kapandıktan sonra da Uşak-Kütahya-Afyon’u içine alacak şekilde Zafer Havaalanı yapılmıştı. Aslında bize göre Eskişehir Havaalanı’nın kapatılma nedeni Zafer Havaalanın varlığıdır. Çünkü Zafer Havaalanı’na uçuş-yolcu garantisi verilmişti. Yaza yaza, konuşa konuşa dilimizde tüy bitti ama yazmaktan da vazgeçmeyeceğiz:
Zafer Havaalanı 50 milyon avroya yapılıp 25 Kasım 2012’de açılmıştı. Üstelik yolcu garantisi vererek… Türk lirası üzerinden değil Avro üzerinden üstelik. İç hatlarda 2, dış hatlarda 10 avro ödeme garantisi ile.
Bu havaalanında 2012-2016 sonuna kadar 4 milyon 73 bin 181 yolcu garanti edilmiş.  Ama gerçekleşen yolcu sayısı sadece 170 bin 534’te kalmış.  Ve bunun karşılığında yaklaşık 21 milyon Avro devlet tarafından firmaya ödenmiş. 30 yıl içinde ödenecek toplam garanti yolcu parasının ise 200 milyon avronun üzerinde olacağı hesaplanmış.
ESKİŞEHİR’E GARANTİDEN GEÇTİK DESTEĞE RAZIYIZ
Ama Eskişehir’deki havaalanı için uçuşları açması gereken yetkililer Zafer Havaalanının bu destekleme tablosuna rağmen Eskişehir’deki uçuşları zarar ediyor gerekçesi ile reddediyor. Eskişehir’deki uçuşlara ilgi yok diyor.
Bizi buna layık görenler resmen aklımızla oynuyor.  Eskişehirliler ise bırakın bu modelin ilimizde uygulanmasını Eskişehir Havaalanının açılması için bırakın biz işletelim bile diyor. Havaalanının açılması için sürekli çağrı yapıyor.
Bu çığlığı duyan olur mu?

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
KAZANAN CHP OLDU...

KAZANAN CHP OLDU...

00:06 24 Şubat 2020
DEMOKRASİ ŞÖLENİ YAŞADIK

DEMOKRASİ ŞÖLENİ YAŞADIK

00:17 24 Şubat 2020
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti