Europen 09 2022 Desktop

ESKİŞEHİR’İN ELİTLERİ KİMLERDİR?

20 Eylül 2022 00:50
A
a

Bu sorunun yanıtını nasıl verebiliriz ki?
Matematiksel bir ölçü ve mantık gerekli. Sözel anlatımlarla değerlendirilemez. Çünkü elitiz’mi bilip, bilmeden konuşmak ancak karacahilliktir..
Elitler öyle, boyacı küpü gibi daldır çıkart ile olunmuyor. Veya sonradan görme babadan gelen miras parayla da, iyi giyinmede ile de olmuyor.
Yemek içmekle de olmuyor.

Elitizm dediğimiz şey, seçkinciliktir ve sosyolojik bir tanımlamadır… Bunu da en iyi yazan isim de sosyolog iktisatçı Vilfredo Pareto’dır.
İnsan Davranışları ve Seçkinlerin Dolaşımı Teorisi vardır. Siyaset-sosyolojisi derslerinde uzun uzun anlatılır. İtalyan asıllı bir sosyologdur. Fransa’da doğmuştur. Sistem analizini matematiksel olarak değerlendiren, ölçen siyasette de yapan tek sosyologdur. Bu güne kadar da, düşünceleri tam olarak değerlendirilebilmiş değildir. Elitler dediğimiz seçkinciler kuramıdır.
Her dönemin, her rejimin seçkinleri vardır ve olmalıdır.

PEKİ, ELİTİZM NEYİ İFADE EDER?
Aslanlar ve tilkiler örneğini anlatır pareto. Seçkinlerin dolaşımı kuramına göre, idealist hedefleri olan bir grup (aslanlar) iktidarı ele alır. Gurup iktidarı sürekli olarak elinde tutabilmek için, muhalefete (tilkilere) esas idealleriyle bağdaştırılmayacak ödünler vermek zorundadır.
Politikanın özeti bu. Şimdi anlamışsınızdır uzun dönem iktidarlarının neden iktidarda kaldıklarını!

****
Eskişehir’in seçkinleri var mıdır? Veya hangi kategoridedir? Vallahi ne diyeyim yazsam alınacaklar, yazmasam kendimle çelişeceğim?
İsimler önemli değil..
Şu kadarın yazayım. Eskişehir’in ne doğru dürüst sanayi ve ticaret burjuvazisi, nede elitleri var.
Çünkü alt yapı üst yapıyı belirler. Bu görüş genelde paylaşılmaktadır. Bizim seçkinlerimiz devlet desteklidir. Bunlara da, devşirme elitistlerde diyebiliriz. Bazları, Kemalist, bazıları dinsel eksende ideolojik devşirilmiştir. Kümelenmeler bu eksendeki klikler arasındaki ara tonlarda olmaktadır.

Gerçek elitler’in varlığı bir kaç nesil öncesinden başlar ve torunlara intikal eder. Hanedanlık gibidir.
Entelektüel birikim bu geleneklerden süzülerek filtreden geçerek gelir. Sanatta, edebiyatta, sinemada, modada. Kısacası her alanın elitleri vardır.
Kısırlığımız nedeni bu. Yazarımızda, çizerimizde burjuva devrimini gerçekleştiremediğimiz için, dönme dolabın içindeyiz.

Diğerleri hikâye.
Onun için, seçkinler dolaşımını sağlıklı bir gerçekleştiremiyoruz. Sürekli gel gitleri yaşıyoruz ve ideolojik kümelenmelerin içinde mutasyona uğruyoruz. Hibritleşiyoruz. Basmakalıp ideolojilerin içinde boğuluyoruz. Nefes alamıyoruz. Seçkin dediklerimizin birçoğu, elit değil. Vasatlaşmış garnitür Avatarların politika sahnesinde yer alması ile bozulmaktadır.
Bunlar virüs gibidirler. İki takım elbise ile sosyal etkinliklerde, fiskos masalarında bir kadeh viskilerini yudumlarken, paçozluklukların tozunu aldıklarını zannediyorlar.
Keşke gerçek bir burjuvamız olsa.

****
Bizdeki burjuvamız devleti tırtıklama ile var olma savaşı vermektedir. Bu durum elitiz mi boğmakta ve düşünce yapılılarımız, sözde muhafazakârlık değerleri içinde kamuflaj edilerek boğdurulmaktadır. Bu durum sosyal –siyasal ve ekonomik gelişmenin önünü tıkamaktadır veya engellemektedir. Sosyal diyalektik karşıt devrim olarak karşımıza çıkmaktadır.
Bu ne anlama gelir?

Bir örtü. Karartma. Algı yönetimidir. Pareto uzun anlatımlardan sonra şu değerlendirmede bulunur... Açgözlülüğünü ve başkalarının mallarına olan hırsını kaybetmeyen, seçkin gayrimeşru yollarla mümkün olduğunca zimmete geçirme ve ulusal mirası gasp etme eğilimindedir.
Bu iki durumun seçkinlerin yok olacağı bir felakete yol açar. Seçkinlerin iktidardan düşmemeleri halinde, zimmete geçirecekleri malların artacağını söyler.

Pareto’yu 40 yıl önce okuduğumda pek bir şey anlayamamıştım. Nedeni de, o kadar çok kitap okuyorduk ki her şey birbirine giriyordu. Şimdiki zamanlarda ki gibi, bilgiye ulaşma olanakları pek yoktu.
Belki, bozuk düzeni kavrayacak bilgi birikimine sahip değildik. Bundan 10 yıl önce bir köşe yazımda, Pareto’nun seçkinler kuramına değinmiştim de, yahu dediler bizim anladığımız dilden yaz!
O zaman anladım çarpık zihniyetin virüslerin iktidarında nasıl da asimile edilmişiz!
Benimde ana sorunum bu. Ancak, Pareto’ yu okuyunca biraz daha derinden denklemi çözmeye başlamıştım. Siyaseti daha iyi kavrayabilmem benim için bir işaret fişeği, bir yol haritası bir kılavuz olmuştur.

****
Keşke sermeye sınıfımız olsa.
Keşke elitlerimiz olsa.
Keşke işçi sınıfımız olsa.
Keşke seçkinler dolaşımı gerçekleşse.
Belki o zaman demokrasi gelir.
Yoksa, çok demokrasi rüyası gördürürler bize.
Bana göre Matematikten yoksun bir siyaset palavradan başka bir şey değildir..

***
Kazım KURT şanslı. Pareto’nun anlattığı elitlerden aslında yer almış Yani politik dolaşım sistemine biraz zorlansa da, aktif olarak katılmış. Onuda bu denkleme katan önemli bir isim var.
Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen.
Bu elitist bakış Eskişehir’e ivme kazandırmış ve Eskişehir kasaba görünümünden uluslararası bir kimlik kazanmıştır.
Bu çok önemlidir.
Fakat bunu idrak etmek çok daha önemlidir.

KAZIM KURT YENİ POLİTİK ELİTLERDEN..
Onun elitler beni istemiyor demesinin altında başka bir anlamlı metafor var. Kazım KURT yeni politik yükselen elitlerden.
Çünkü teşkilatçı. Popülizm yerine, etkin bir projelerin gerçekleşmesi üzerinde çalışıyor. Sessiz sedasız projelerini gerçekleştiriyor. Görev adamı. Sicili tertemiz. Elbette sağdan, soldan, partisinin içinden, dışından saldırıya geçenler olacaktır. Bu işin fıtratında var. Odunpazarında kısıtlı olanaklarla yaptıkları fiziksel eser belediyeciliği yapıyor.
Görmek istemeyenler olsa bile.

Elbette eksiklikler vardır. Bunun analizlerini yaparak değişimlerini gerçekleştiriyor. Beklentileri, hedefleri elbette olacaktır. Bunu yaptığı için hiç kimsenin onu eleştirme hakkı yoktur.
Şu anda, politik analizi doğruya yakın yapan fikir alışverişinde bulunan ve çaba gösteren bir network ağını kurmuş.
Doğrusunu da yapıyor. İlk önce örgüt, sonra kendisi geliyor ve bunu her zaman söylüyor. Önce ben demiyor. Örgütsel iletişime çok önem vermeye başlamış. Halkla bütünleşmelerinden bu anlaşılıyor. Olaylara, ideolojik yaklaşımları yerine daha Halkçı yöntemlerle ve yaptıkları eserlerle yanıtlarını veriyor.
Seçim döneminde verdiği sözleri, yapamadıklarının nedenlerini de açıklamalarında bulunuyor.

ELİTLER ENTELEKTÜEL OLMALIDIR.
Elitler hem yükselir hem de düşer. Dolaşıma başka elitlerin temsilcileri katılır. Bu dolaşım devam eder. Merak edenler Pareto’nun kitabı alır, okurlar. Biraz siyasetin novigasyonundaki tekniğini öğrenirler.
Efendime söyleyeyim. Peki, kimlerdir bu elitler? Onda bunda şundadır, bunda şunda ondadır.

Mavi boncuk kimdeyse!?
Neyse şimdilik bu kadar. Zira özel bir konferans konusu. Okuyucularımın açık eleştirileri beni çok mutlu ediyor. Belki, anlama kılavuzunuza ihtiyaç duyabilirsiniz. Anlama kılavuzu için www.com.tr de var.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat