Europen 09 2022 Desktop

ESKİŞEHİRİN KÜLTÜR VE SANAT ŞEHRİ OLDUĞU BİLİNMİYORMU?

19 Ekim 2022 00:23
A
a

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Ekim ayı 1. meclis toplantısında gündem dışı Mustafa Birsen söz almış, belediyenin konserlerde sanatçılara ödediği ücretler konusunda sorular sormuştu.
Elindeki bilgilere dayanarak soruları soran Birsen’in sorularını not alan Büyükerşen durumu inceleteceğini ve meclisi bilgilendireceğini söylemişti.
****
Pazartesi günü yapılan 2. Meclis oturumda yüklü bir gündem vardı. Geçen aydan kalan ve imar komisyonunca 1/ 5000’lik imar planlarına itiraz konuları da görüşülmüş karara bağlanmış meclisin gündemine getirilmişti. İmar komisyonlarından gelen raporlar geldiği şekliyle okunmuş var sayılarak oylandı.
Böylelikle 20 yıldan beri sürüncemede kalan imar problemlerinin önemli bir bölümü çözüme kavuşturuldu.
****
Eskişehir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümünde sevilen sanatçı Melek Mosso  sahne almıştı.
Gençlerin çok sevdiği bir isim. Bende sever dinlerim.
Hep bir ağızdan şarkılara eşlik etmişlerdi.


Melek MOSSO Büyükşehir Belediyesi tarafından Eskişehir’in kurtuluş günü olan 2 Eylül’de düzenlediği özel etkinliğine getirilmiş ve Sazova bilim ve kültür parkında halka açık ücretsiz müthiş bir konser vermişti.
Bütün yollar tıkanmıştı. Gidenler şanslıydı.
Sanatçıların yasaklı dönemde Eskişehir’de yapılan konser ses getirmişti, özgürlük için bir nefes olmuştu. 50 bin kişiden fazla izlediği söyleniyor.
Melek MOSSO yaptığı konuşmada; Bir gün eteğimizin boyuyla, rujumuzun rengi ve kahkahamızla, başörtümüzle yargılanmadığımız, gerçekten tam anlamı ile özgürce kadın olabildiğimiz, katledilmediğimiz, taciz edilmediğimiz, şiddet görmediğimiz günler hayal ediyorum. Ve o günler için şarkı söylemekten, üretmekten, konuşmaktan asla ve asla vazgeçmeyeceğim, bilesiniz" demişti..

Yılmaz Büyükerşen de tarihi bir konuşma yapmış. “Benim canım hemşerilerim sizlerle her zaman gurur duyuyorum. Bugün de bir tarih yazdınız. Burada 50 bini aşkın hemşerimle güzel Eskişehir’imizin kurtuluşunun 100. yılını büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Benim gelecek için ümit bağladığım güzel gençler. Hepsi Atatürkçü, hepsi Cumhuriyet aşığı, hepsi vatansever.
Siz gençlerden asla ümitsiz olmadım ve bunun ne kadar doğru olduğunu bir kez daha görüyorum. Bugün bizlerle olan sevgili sanatçımız Melek Mosso’ya çok teşekkür ediyorum. O güzel şarkıları ve sesiyle mutluluğumuzu, heyecanımızı, sevincimizi artırdı. Kendisini ve müzisyen arkadaşlarını yürekten kutluyorum demişti
Günlerce bu konser konuşuldu...
Konu konser harcamalarına geldi.
Yılmaz hoca mazeretliydi. Meclis başkanlığına vekâleten Aydın Ünlüce yönetti.
Mustafa Birsen’in sanatçılara harcanan para için verilen soru önergesini cevapladı.
****
İşte AK partililer konser için harcanan paraların hesaplarını soruyorlar.
Elbette bu onların hakları… Yapılan harcamaları bilmek zorundalar. Çünkü meclis üyeleri bütçeleri onaylıyorlar.
Yersiz ödemeler var mı?
Harcamalarda yerindelik ilkesine uygun harcamalar yapılmış mı?
Zannediliyor ki verilen paraların hepsi sanatçıya gidiyor. İşin aslı öyle değil.
*****
Bu soruları Aydın ünlüce yanıtlamış. Meclis üyeleride bilgi sahibi olmuşlar.
Ayrıntılarıda var..
Ünlüce kendisine verilen ayrıntılıları bulunan bilgiyi meclis üyeleri ile paylaşıyor.
Melek Mosso ile 250 bin TL artı ücretler olarak anlaşmıştır.Konser organizasyonuna harcanan parada sadece kaşe parası geçerli değildir. Ekibin ulaşımı, kulis ihtiyaçları, sahne, sanatçının orkestrası için istediği müzik aletlerinin kiralanması gibi unsurlar için para harcanmıştır.
Sanatçı kaşe bedeli 250 bin TL, 12x18’lik sahne kurulumu, ses ve ışık sistemleri, led ekran, sanatçı ulaşımı, kulis ihtiyaçları, müzik aletleri 290 bin TL olmak üzere toplam 540 bin TL, KDV 97 bin TL olmak üzere toplam 637 bin lira olmuş.
Soru önergesinden sonra, aynı sanatçının menajeri ile arkadaşlarımız görüşmüşler. Ulusal bayramlar ve tatil günleri dışındaki günler için sanatçının istediği ücret 350 bin TL artı KVD. 540 bin liraya mal olmuş konser. Konser 55 bin kişi tarafından izlenmiştir.
Ceylan Ertem’e tüm masraflarla beraber 214 bin TL artı 38 bin TL KDV olmuş, Bulutsuzluk Özlemi’ne 70 bin TLartı vergiler ödenmiş. Tüm bunlar doğrudan temin usulü ile olmuştur” dedi.
Yani Eskişehirlilerin ücretsiz izlediği bu konserin kişi başına düşen pay sadece yaklaşık olarak 11.40 TL
Bunuda mı esirgesinler gençlerden.
Şimdi 29 ekimde yapılacak konsere geldi sıra..
*****
Türk dünyası için harcananlar var. Bilinenler var, bilinmeyenler var. Şimdiye kadar kamu oyuna hesap verdikleri söylenemez..
Keşke yapılan harcamaların hesaplarını verebilseler. Harcanan paraların dedikoduları AKP’ lilerin dillerinden düşmüyor.
Adı üstünde dedikodu.
Şaibe hesap verilmediği zaman olur. Birsen haklı olabilir. Dürüstlüğü ve iyi niyetli olduğunun aksini kimse iddia edemez.
Benim de önerim,Şu Türk dünyası için yapılan harcamalar içinde bir yerli ve milli komite kursalar. Hiç bir engel de yok..
Nasıl olur?
Ben söyleyeyim bazıları Eskişehir’ de yürüyemez!
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat