Deniz Çağlar Fırat

ESKİŞEHİRLİ SANAYİCİLER ÜLKE SANAYİSİNE YÖN VERECEK

27 Nisan 2022 00:01
A
a
Eskişehir sanayisi ve iş insanları son günlerde oldukça önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu sadece üretim anlamında söylemiyorum. Ülke sanayi politikalarına yön verebilecek kendi sektörlerinin üst birlikleri olarak kabul edilen ülkemizin önemli ve saygın örgütlerinin yönetim kurullarına seçilerek önemli başarılar sergilediler.
Önce ESO üyesi ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanlığına seçildi. Ülkemizin sanayi ve ekonomi politikalarının belirlenmesinde ciddi şekilde baskı grubu olabilen TÜSİAD Başkanlığına bir ESO üyesi sanayicinin seçilmesinin ardından ikinci önemli bir başarı haberi de Güven Karaca’dan geldi.
İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine ESO üyesi Güven Karaca Deri’nin sahibi Güven Karaca’nın seçilmesi Eskişehirli sanayicilerin bir diğer başarısı olarak kayıtlara geçti.
Bu haberden sonra ise Eskişehir ve ülke çapında yaptığı açıklamalar ve hayata geçirdikleri başarılı projeler ile dikkat çeken Eskişehir Madencilik Kümelenmesi içinden bir başarı haberi duyduk. Küme Başkanı ve ESO üyesi sanayicilerimiz Metin Çekiç (Çekiçler Mermer), Cihad Sadık Yağmuroğlu ve Yavuz Çekiç (Çempa Çekiçler) ülkemizin bir diğer önemli üst organlarından ve iş dünyasının saygın kurumlarından İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kuruluna seçildiler. Üstelik de bir önceki başkanın yerine bu önemli görevi devralmayı başardılar.
Ve son olarak da dün ESO Üyesi olan Şimşekler Mermer’in Sahibi Hanifi Şimşek’in, Tüm Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği’nin (TÜMMER) başkanlığına seçildiğini öğrendik.
Bu birlik ve dernekler hem sivil toplumumuzun hem de iş dünyamızın ele alındığı ve sanayi politikalarının da belirlendiği önemli kurumlardır.
TÜSİAD, İMİB, İDMİB VE TÜMMER gibi hem iş dünyasının hem de sektörlerin genel duruş, talep ve çözüm mekanizmalarının ele alındığı iş dernek ve birliklerine ESO üyesi sanayicilerimizin hem yönetim kurullarına hem de yönetim kurulu başkanlıklarına gelmesi Eskişehir ve Eskişehir sanayicilerinin vizyonlarını göstermektedir.
1961’de Topluma Yönelik Sanayici Bildirgesini kaleme alan Eskişehirli sanayicilerin çocukları ve hatta torunları bugün o bayrağı başarıyla taşımaya devam ediyor. Bu vizyon hem kentimizin hem de ülkemizin önünü açacak vizyon olacaktır.
Bu yazı silinip gitmezse haklılığımı yıllar geçince görecek ve daha iyi anlayacaksınız.
Yeter ki sanayicilerin üretim, ihracat, katma değer yaratmada önlerine çıkan engelleri kaldıralım.
 
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir