Aslıcan Özgür İleli

EVİ YENİ ALAN EV SAHİBİ KİRACIYI ÇIKARABİLİR Mİ ?

11 Nisan 2022 00:01
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Merhaba Değerli Okurlar;

Geçtiğimiz hafta epikriz raporunu vermeyen hastanenin sorumluluğunu detaylı olarak Yargıtay kararları ve kanunlar nezdinde incelemiştik. Bu hafta ise günümüzün sorunu olan ev sahibi ve kiracıları ilgilendiren bir konuyu yargıtay kararları ve kanunlar nezdinde değerlendireceğiz. Yeni bir ev aldınız ve evin içinde eski ev sahibinin kiracısı halen oturuyor, sizin il aklınıza gelen çıkartabilir miyim oturmaya daha ne kadar devam edebilir veya kiracısınız oturduğunuz ev satıldı bu seferde yeni ev sahibi sizi çıkartabilir mi ? Günümüzde herkesin başına gelecek çok olağan durumlardır.Şimdi detaylıca bakalım;

 
KİRALANAN 3. KİŞİYE DEVREDİLİRSE ESKİ KİRA SÖZLEŞMESİ DEVAM EDER Mİ?
Hukukumuzda sözleşmeler sadece tarafları bağlar fakat kanumuzda kiracıların korunması ve hak kaybına uğramaması amacıyla kiralanan 3. Kişiye devredilse bile sözleşmenin ayakta tutulması kanunlar tarafından esas kabul edilir.
BAZI ŞARTLAR HALİNDE YENİ EV SAHİBİ KİRALANANIN TAHLİYESİNİ İSTEYEBİLİR Mİ ?
Türk Borçlar Kanunu 351. Maddesi
Madde 351 – Kiralananı sonradan edinen kişi, onu kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut veya işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa, edinme tarihinden başlayarak bir ay içinde durumu kiracıya yazılı olarak bildirmek koşuluyla, kira sözleşmesini altı ay sonra açacağı bir davayla sona erdirebilir.
Kiralananı sonradan edinen kişi, dilerse gereksinim sebebiyle sözleşmeyi sona erdirme hakkını, sözleşme süresinin bitiminden başlayarak bir ay içinde açacağı dava yoluyla da kullanabilir.”
İlgili kanun maddesindende anlayacağımız üzere yeni malikin ihtiyacı sebebiyle yazılı bildirim şartını yerine getirerek dava yoluyla sözleşme sona erdirilebilir
KONUT BAKIMINDAN OLABİLECEĞİ GİBİ İŞYERİ BAKIMINDAN DA MEVCUT OLABİLİR
Yukarıda kanun maddesinde belirttiğimiz gibi yeni malik ihtiyaç sebebiyle eski sözleşmeyi dava yoluyla sona erdirebilir. Bu şartlar konut bakımından da işyeri bakımındanda geçerlidir.Türk Borçlar Kanunu’nun 351.  maddesi, konut ve çatılı iş yeri kiraları için özel hüküm niteliğindedir. Bunlar dışındaki kalan kira sözleşmelerinde bu madde kanun gereği uygulanmaz.
KİRACIYI HEMEN EVDEN ÇIKARMAK İSTİYORUM
Kiracıya çekeceğiniz ihtar tapu devrinden sonraki 1 ay içinde yapılmış olması gerekmektedir. 1 aylık sürede kiracıya karşı ihtar çekilmez ise şayet kiracı ile eski ev sahibnin kira sözleşmenizi kabul etmiş sayılırsınız. Bu ihtardan sonrada kanun gereği dava açılması gerekmektedir. Tabiki bu süreçler detaylı ve titizlikle hukuka uygun ve ihtiyacınıza göre ispatlanır nitelikte olmalıdır.
 
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir