18 Ocak 2020 01:00
-A +A
Nurettin Bozan

Nurettin Bozan

EVLİLİKTE EŞLERİN BİRBİRLERİNİ TANIMALARI

Aile yuvası bireysel sorumluluk dışında farklı sorumlulukları da beraberinde getirmektedir. Evlilikte birlikte eşler iyi ve kötü günlerinde birbirlerinin yanında olmak zorundadır. Çünkü evlilikte adım atmak bir bütün olmak demektir. Hastalıkta, sağlıkta, sevinçte ve hüzünde eşler birbirlerinin yanında olmalıdırlar. Hayatı paylaşmalıdırlar. Paylaşmanın sağlıklı olabilmesi için ilk iş, eşlerin birbirlerini doğru tanımalarıdır.
     Eşler, birbirlerinin kişilik özelliklerini, yeteneklerini, güçlü zayıf yanlarını öğrenmeli ve başta birbirlerini olduğu gibi kabul etmelidirler. Daha önce yerleşmiş yanlış tavırların zorlama, baskı ile değiştirilmesi zordur. Anlayış ve sabır ile tavırlarda güzelleşme sağlanabilir.
     Bu vesile ile tekrar ediyoruz ki evlilik öncesi mutlak surette belediyelerce “Evlilik Öncesi Adayların Birbirlerini Tanıma” eğitimi verilmelidir. Cicim günlerinden gerçeklerle yani aynanın arka yüzü ile şimdiden yüzleşmeleri gerekir. Evlilik öncesi belirli zamanlarda görüşen adayların hep iyi yönlerini öne çıkarmakta, zayıf yönlerini arka planda tutmaktadırlar. Oysa evlilikte devamlı beraber olduklarında tüm gerçekler apaçık ortaya çıkacak ve de istenmeyen anlaşmazlıklar, şiddet ve de boşanmalara kadar gidebilecek sonuçlar doğurabilecektir.
     Evlilik öncesi eğitimde birbirlerini daha iyi tanıyarak bazı zayıf yönleri kabullenebileceklerse devam diyebilecek sonrasında oluşabilecek sorunun önüne geçilmiş olacaktır. Bu konu çocuk açısından ele alındığında önemi daha da öne çıkmaktadır. Zira boşanan eşlerin çocukları anne-baba sevgisinden yoksun kalacak, yeterli ilgi ve terbiye verilemediği takdirde topluma da olumsuz davranış olarak yansıyacaktır.
     Günümüzde faydacı bakış açısıyla yetişmiş gönül zenginliğini kazanamamış bireyler, aile ortamında kolayca gergin, tahammülsüz, geçimsiz bir eşe dönüşebilmektedir. Bu kişilerin kurduğu aileler, kısa sürede geçimsizlik girdabı içine düşebilmekte ve şiddetli geçimsizlik nedeniyle kolayca boşanma yoluna gidebilmektedir. Oysa aile yuvası paylaşma, özveri, sevgi ile huzur ve mutluluğu sürekli kılabilir.
                             Evlilikte Ağır İmtihan Çocuk
     Anne babalık, çocuğu sadece doyurup giydirmek değildir. Bunun çok daha ötesine, yavrunun terbiyesi gibi yuvanın sınırlarını aşarak tüm toplumu etkileyen bir alana ulaşır. Çocuk terbiyesi, hassasiyet isteyen uzun bir süreçtir. İnsan yetiştirmek, zorluğu kadar değerli, yoruculuğu kadar onurlu bir iştir.
     Her ne kadar çocuğunun faydalı bir birey olup olmayacağını bilmese de anne babaya düşen, kendisine yaratanı tarafından emanet edilen ve imtihan vesilesi olan çocuklarına karşı sorumluluklarını en güzel şekilde yerine getirmektir.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti