Deniz Çağlar Fırat

EY DUYAR KASICI İNSAN HAKKI ŞEYCİLERİ BU YAZI SİZE!

4 Ocak 2022 00:00
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Yılbaşı gecesi İstiklal Caddesindeki görüntü sosyal medyanın gündemindeydi. Yüzlerce hatta binlerce yabancı uyruklu erkek caddeyi adeta işgal etmiş ve ortaya ilginç görüntüler çıkarmıştı. Bu görüntülere tepki gösterenlere de bir grup sözde liberal ve insan hakları şeycileri karşı tepki göstermeye başlamıştı. Ben bu görüntüleri izleyip yazılanları okudukça aklıma 2019 yılında CHP’li Mudanya Belediyesi’nin plajı kullanan Suriyelilere plajı yasaklaması geldi.
Mudanya Plajını kullanan Suriyeliler; çadır, yorgan, at, deve, eşek ve mangal kullanarak sahili diğer insanların kullanımına kapatmış ve belediye de Suriyelilerin ‘uygunsuz’ davranışlarına daha fazla tahammül edemeyerek onları plajdan çıkartmıştı.
Duyar kasıcılar da bu durumu ırkçılık olarak tanımlayıp karşı saldırıya geçmişti. Tıpkı dün olduğu gibi…
İstiklal Caddesi üzerindeki görüntüleri sosyal medya üzerinden incelerken Eskişehir’den Ankara’ya YHT ile seyahat ederken karşılaştığım bir anonsu da anımsadım. YHT ile seyahatimin tam ortasında bir anons yapılmıştı;
Değerli yolcularımız, lütfen yolculuğunuz esnasında ayakkabılarınızı çıkarmayın” diye masum ve sevimli bir kadın sesi hepimizi uyarmıştı.
Evet, yüksek hızlı tren ile seyahat ederken ayakkabılarımı çıkarmamam yönünde TCDD tarafından uyarılmıştık.
İlginçtir ki seyahat ederken “ayakkabılarını çıkarmaması” yönünde ikaz edilenler; Mudanya’da halk plajında at, eşek, deve, ateş, çadır, yorgan ile sahili işgal eden Suriyelilerin sahilden çıkarılmasına tepki gösteriyor, İstiklal Caddesinin o sahnelere maruz bırakılmasına neden olanları eleştirenleri insan hakları şeysinden yakalayıp eleştiriyordu.
Aslında o sözde liberal ve insan hakları şeyci savunucularının anlayamadığı konu şu:
Toplum içinde nasıl davranılması, diğer insanların rahatsız edilmemesi, bulunduğumuz ortamda çevreye zarar verilmemesi yönünde ciddi sorunlarımız var. Ve bu sorun genel olarak Türk, Arap, Iraklı, Suriyeli demeden genel bir sorun olarak hepimizi ele geçirmiş durumda.
TEK BİR SORUNUMUZ VAR MEDENİ OLMAK
Konuya ırkçılık ve insan hakları şeysi gibi kavramlar sergileyerek yaklaşmak yerine çok daha basit bir temelden yaklaşmak gerekiyor; medeni olmak.
Medeniyet basamağında ileriye doğru adımlamak yerine toplumların, grupların, bireylerin geri bilincine ve geri davranış biçimlerine yaslanarak ve hatta bunlara “yaşam tarzı” diyerek saygı duymamız beklenerek medeniyet merdiveninden aşağıya doğru hızla iniyoruz.
İstediğimiz kadar yüksek teknolojiye sahip olalım, en akıllı telefonları kullanalım, en kaliteli yerlerden giyinelim, büyüme hızımız isterse %15 olsun, gelirimiz aylık 5 haneli rakamlara ulaşsın hiç önemi yok. Önemli olan toplum içinde nasıl davrandığımız ve bu davranışlarımızdan dolayı uyarılıp uyarılmadığımız… Eğer toplum içinde nasıl davranmamız konusunda hiçbir bilgimiz yok ve çevreye zarar verecek düzeye kadar ulaşmışsa kimse kusura bakmayacak elbette ki uyarılacak, elbette ki gerekeni yapılacak.
Duyar kasmaya hiç gerek yok. Medeni misiniz değil misiniz? Tek soru bu işte.
Hiç kimse Suriyeli olduğu için plajlardan kovulmuyor. Hiç kimse de durup dururken “YHT içinde ayakkabılarınızı çıkarmayın” diye uyarılmıyor. Hiç kimse İstiklal Caddesinde o görüntüleri sergileyen insanları durup dururken eleştirmiyor.
Ortada topluma zarar verecek davranışlar sergilendiği için Suriyeliler plajlara sokulmak istenmiyor, ayakkabılar çıkarıldığı için uyarılar yapılıyor, caddede nasıl eğlenilmesi bilinmediği için tepki gösteriliyor.
Duyar kasmaya da gerek yok, ırkçılık safsatası yapmaya da…
SENİN ÖZGÜRLÜĞÜN BENİM ÖZGÜRLÜĞÜMÜ KISITLAYAMAZ
Başkalarının rahatını bozmaya kimsenin hakkı yok. Özgürlüğü sonuna kadar savunuyoruz ama sizin özgürlüğünüz bizim özgürlüğümüzü kısıtlayamaz. Benim özgürlüğüm de sizin özgürlüğünüzü kısıtlamaz. Bu görsel anlamda, gürültü anlamında her anlamda yorumlanabilir. Bizim söylemek istediğimiz de bu…
Medeni misiniz değil misiniz?
Olay bu...
Ey duyar kasıcı, sözde liberal ve insan hakları şeyci savunucuları…
Sözüm sizeydi…
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir