Deniz Çağlar Fırat

GAYE USLUER’E YAKIŞAN AÇIKLAMA GELDİ

11 Ocak 2022 00:18
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

 
Memleket Partisi Genel Başkan Vekili ve Parti Sözcüsü Prof. Dr. Gaye Usluer, önceki gün gündeme yönelik değerlendirmelerde bulundu. Gaye Hocanın açıklamalarından benim öne çıkarmak istediğim bazı bölümler oluştu.
Öncelikle artan omicron vakaları üzerine gözlerin açık olan okullara çevrilmesinden dolayı aynı zamanda bir eğitimci de olan Gaye Hoca, bu konuda oldukça net konuştu. Okulların kapatılmaması gerektiğini ifade eden Gaye Hoca, okulların açık kalması için aşılanmanın önemine vurgu yaptı.
“Okullar kapatılmamalı, eğitimde süreklilik sağlanmalıdır. Bunun için öğretmenlerin istisnasız aşılanmaları yanında, mutlaka 5-11 yaş grubuna aşı hakkı tanınmalıdır. Aşı zorunluluğu, özellikle ön hizmetlerde çalışanlara getirilmeli. Aşısızların toplu alanlara katılımla ilgili kısıtlamalar getirilmeli” dedi


Memur ve emekli maaşlarına getirilen zamlara da eleştiri getiren Gaye Hoca bu konuda da hükümete sert sözlerle yüklendi. Dedi ki; “İnsanların çaresizliğiyle dalga mı geçiyorsunuz? TÜİK bile gıda enflasyonunu 43.80 açıklamışken, memurun ve emeklinin bu enflasyonist ortamda temel harcama kalemi büyük oranda gıda olduğuna göre yani maaşları sadece gıda tüketimine ancak yettiğine göre bu oranın dahi altında yüzde 25-30 emekli ve memur maaşı artışlarını kabul etmiyoruz
EYT VE 3600 EK GÖSTERGE SEÇİM VAADİYDİ, HANİ?
Hükümetin 3600 ek gösterge ve EYT’lilere yönelik açıklamalarına da değinen Memleket Partisi Genel Başkan Vekili ve Parti Sözcüsü Prof. Dr. Gaye Usluer “Bir de utanmadan; ‘3600 ek gösterge 6 ay içinde mecliste olacak’ diyorlar. 2018 seçimlerinde 3600 ek göstergeyi seçim vaadi yapan siz değil miydiniz?EYT çalışmamız devam ediyor’ ne demek? Sorunun varlığından yeni mi haberiniz oldu? Dönün bakın seçim vaatleriniz” ifadelerini kullandı.
GIDA KRİZİ GELİYOR
Gaye Hocanın açıklamalarında bana göre en dikkat çekici kısım ise gıda krizine yönelik konuşmasıydı. Gıda krizinin kapıda olduğunun altını ısrarla çizen Gaye Hoca; “Yem fiyatları arttı, Çiğ süt fiyatı düştü. Süt inekleri kesiliyor. Önümüzdeki aylarda ne süt ne de et bulamayacağız. Ayçiçek yağı başta olmak üzere bitkisel yağlarda yüzde 100’ü aşan zamlar 2021’e damgasını vurdu. Artan yağ fiyatlarını düşürmek için ayçiçeği, kanola ve aspirde ithalat vergileri sıfırlandı. Toprak Mahsulleri Ofisine verilen yetki çerçevesinde hem yılın başında hem de sonunda iki kez ham Ayçiçek yağı ithalatı yapıldı. Buna rağmen fiyatlar düşürülemedi. Buğday üretiminde azalma, ekmek fiyatlarını artıracak. Arpa üretiminin azalma, yem fiyatlarını artıracak. Ey AKP gözünü aç, kulaklarını aç; gıda krizi geliyorum demez, gelir.” dedi.
“Tehlike büyük. Bir kez daha yineliyoruz, “Gıda kıtlığı” önümüzde ki en büyük tehlike. Bitkisel, hayvansal gıda üretimi ve gıda güvenliği siyaset üstüdür. Milli güvenlik meselesidir.” İfadelerini kullanan Gaye Hoca, önemli bir konunun altını çizdi.
GAYE HOCA ASLINDA NE DEMEK İSTEDİ?
Memleket Partisi Genel Başkan Vekili ve Parti Sözcüsü Prof. Dr. Gaye Usluer’in açıklamaları bana göre son günlerde hükümete yönelik gerçekleştirilen en nitelikli ve dikkat çekici eleştirilerdendi. Hatta belki de uzun zaman sonra ilk kez Memleket Partisi üst düzey yöneticilerinden CHP’ye dokunmadan yapılan bir açıklamaydı.
Bu açıklama da bir kez daha gösterdi ki, Memleket Partisi yöneticileri böylesi bir dönemde CHP’yi eleştirmeden, CHP’nin adını bile telaffuz etmeden çok nitelikli muhalefet yapabilir, hatta bu tarzla ana muhalefetmiş gibi dikkat çekebilir.
Sol eksenli olup da sosyal demokratları kucaklayabilecek sadece iki parti olduğunu düşünürsek (CHP ve Memleket Partisi) eleştirilerin her iki parti tarafından iktidara yöneltilmesi kendileri için büyük fayda sağlayacaktır. Çünkü Memleket Partisi, CHP’yi eleştirdikçe aslında CHP tabanını kızdırdığını da iyi bilmelidir. Siyasal İslam ve siyasal milliyetçilerin zaten her fırsatta CHP’yi eleştirdiği bir ortamda bir de sosyal demokrat tabana sahip bir diğer partinin eleştirmesi kime yarar?
Seçmeni kızdırmak yerine onların duymak istediklerini söylemek her zaman daha birleştirici ve kucaklayıcı olur.
İşte Gaye Hoca, bu açıklaması ile bu yöne büyük hizmet etmiş oldu.
 
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir