Dyt. Şükriye Eral

GIDA ZAMLARININ BESLENMEMİZE ETKİSİ

23 Aralık 2021 00:29
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Yıllarca sağlıklı beslenmek için günlük yediklerimizin dışında popüler besinlere yönelmemize gerek olmadığından, evdeki peynir-zeytinle de ekonomik bir şekilde sağlıklı beslenmenin mümkün olduğundan bahsettim. Şu sıralar durum çok vahim çünkü artık evdeki peynir-zeytinle ekonomik bir şekilde beslenmeyi geçtim evde  peynir –zeytin bulundurabilmek bile çoğu kesim için lüks hale geldi.
Marketlerdeki zamlara yetişemeyen bir toplum haline geldik. Bugün gittiğimiz fiyatları ertesi gün bulamıyoruz.Yağ tüketiminizi azaltın derkenfiyatlardaki  mecburiyetten değil sağlık açısından önemine dikkat çektik yıllarca  oysa şimdi yağ fiyatlarındaki artışların altındaki artışla kıyaslandığı bir dönemden geçiyoruz.
Bazılarımız “Simit yeriz.” diyor fakat bazılarımız “Simit alsam bir ben doyarım en azından o parayla ekmek alayım daçocuklarım da yer” diyor. Ekonomik eşitsizliklerin gıda fiyatlarına yansıdığı, artık yoksulluk değil açlık sınırlarından bahsettiğimiz dönemleri yaşıyoruz maalesef.
Beslenmek birlüks değil bir hayatta kalma mücadelesi, en temel sosyal haklarımızdan bir tanesi.
Hiç unutamadığım bir anıdır:
Staj yıllarımda hastanede diyet programını hazırladığım hiperkolesterolemitanılı  yaşlı bir amcaya “ Kaşar peyniri gibi yağlı peynirler yerine daha az yağlı peynirler tercih etmelisiniz.” dediğimde amca, bana : “Kızım sen kaşar peyniri kaç para biliyor musun, ben istesem de alamıyorum ki ?” demişti.Ben o gün kaşar peyniri kaç para biliyordum çünkü beslenme programına ne yazdıysam danışanlarım ne yiyebiliyorsa ona uyun besinler seçmeyi ve pazar-market fiyatlarına hakim olmayı çoktan ilke edinmiştim. Şimdi aklıma o amca geliyor şu anki şartlarda amcayı çok daha iyi anlayabiliyorum ,tek farkla, şu an kaşar peynirinin fiyatını ben de takip edemiyorum hatta sadece kaşar peynirinin değil beyaz peynirin, yoğurdun, zeytinin hatta ekmeğin dahi fiyatını takip etmekte herkes gibi ben de zorlanıyorum.
Umarım en azından temel ihtiyaçlar için bir  fiyat düzenlemesi yapılabilir veya günlük zamların bu denli etkilemesinin önüne geçilebilir yoksa  artık emekli yaşlı amcalar değil ülkenin dört bir yanında her yaş grubunun konuştuğu market fiyatları ülkenin psikolojisini altüst etmeye devam edecek. Bu sefer de o peynirin parasını psikoterapilere ilaçlara vermek zorunda kalacak bu millet tabi paraları yeterse.
Beslenme en temel ihtiyaç ve biz bebeklik çağından hatta anne karnından itibaren sağlıklı beslemeye çalışıyoruz. Şimdilerde ise bebek mamalarındaki fiyat artışını da görünce annelere anne sütünü 5 yaşına kadar teşvik çalışmaları başlamasın diye umuyoruz.
Normal standartlarda yaşamanın , beslenmenin,  hayatta kalmanın lüks olmadığı günler diliyorum.
Sağlıklı haftalar
 
1000
icon
Gülvezir Özdamar 6 Ekim 2021 16:33

Çok güzel bir yazı olmuş Tebrikler.

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir