4 Eylül 2019 00:40
-A +A
Osman Kara

Osman Kara

GLOBAL DÜNYANIN YENİ ALFABESİ: EMOJİ

OSMAN KARA

Akıllı telefonlar hayatımıza girdiğinden beri zamana yarışır olduk. Derdimizi en kısa yoldan hızlı bir biçimde anlatma telaşı hayatımıza emjoilerin girmesine neden oldu. Kısa cümlelerle ifade etmekte zorlandığımız pek çok duygu ve düşünceyi, küçük surat ifadeleri ile anlatma işi günümüz dünyasında macerasına oldukça farklı bir şekilde devam ediyor.
Aslında emojilerin hayatımıza girmesi akıllı telefonlardan da önceye dayanıyor. MSN ve mIRC gibi programları kullanmış nesil emojilerle daha eski tanışıklığı olsa da, Z kuşağının gençleri hemen hemen her şeyi anlatmaya çalışırken emojileri kullanıyor.
Basit bir ‘gülen surat’ emojisi bizim için ne anlam ifade ediyorsa, elin İngiliz’i, Alman’ı, Japon’u içinde aynı şeyi ifade ediyor. İşte bu noktada emojiler, evrensel dünyanın yeni alfabesi olmuş durumda.
 
GÖZDEMİZ KALPLİ ÖPÜCÜK
Emoji kelimesi, Japonca’da ‘harf, karakter’ anlamına gelen ‘moji’ ile ‘resim’ anlamına gelen ‘e’nin birleşmesinden oluşuyor. Resmi olarak 230’un üzerinde ifade bulunan emoji alfabesi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de en çok kullanılanın ‘gülen surat’ emojisi olsa da en sevilenin ‘kapli öpücük’ olduğu ifade ediliyor. Fransızlar en çok ‘kırmızı kalp’ emojisi, İngilizler ‘göz kırpma’, Avustralyalılar ise ‘içki’ emojilerini seviyor. Günlük yazışmalarında emoji kullananların yüzde 77’si hemen hemen her iletişimde emoji kullanıyor.
 
60 YAŞ ÜSTÜ DE KULLANIYOR
Asya ülkelerinden çıkmış olsalar da bugün emojiler, uluslararasında emoji işaretleri için düzenleyicisi olarak kabul edilen Evrensel Kod Konsorsiyumu (Unicode) tarafından yaratılıyorlar. Unicode, dışarıdan insanların da emoji kütüphanesine katkı sağlamasına imkân veriyor. Fakat bu çok uzun ve meşakkatli bir süreç. Bir emojinin Unicode tarafından kabul edilip alfabeye eklenmesi en az 2 yıl sürüyor.
Emojiler her şeyden önce vurgulamak istediğimiz mesajın anlamını güçlendiriyor. Haliyle kullanımı da hızla yaygınlaşıyor. 18-65 yaş aralığındaki her beş kişiden dördü günlük hayatında emoji kullanıyor. Peki, emoji dili nasıl bu kadar hızlı yaygınlaştı? Dijital iletişimi hazmetmeye başlayan ilk demografik kesim olarak gençler emoji kullanımıyla dijital iletişimi zenginleştiriyorlar.
 
Z KUŞAĞININ FAVORİSİ
Özellikle Z kuşağı olarak tabir ettiğimiz 2000 yılı ve sonrasında doğanlar adeta emoji dünyasının içine doğdu. Bu dili kullanmayı kendilerini ifade etmenin ‘en kısa yolu’ olarak görüyorlar.
Emoji dünyası her geçen gün büyümekte ve kendine yeni üyeler kazandırmakta. Geçtiğimiz ayalarda Android 10 ve iOS13 için gelecek olan yeni emojiler tanıtıldı. Birbirinden farklı emojiler arasında engelli bireyler de unutulmamış. Apple, iOS13 ile aralarında tekerlekli sandalye kullananların, elinde bastonla yürüyen görme engellilerin ve işaret dili kullanan işitme engellilerin de bulunduğu emojileri akıllı telefon kullanıcıları için kullanıma açıyor.
Bu sevimli yüzlerin artık bir günü de var. Her yıl 17 Temmuz’da ‘Dünya Emoji Günü’ olarak kutlanıyor. Emojilerin kuşaklar arası ve küresel iletişimde büyük fayda sağlayacağı aşikâr. Çünkü dünyanın neresine giderseniz gidin aynı anlamlar içeren ifadelerin olması inanılmaz bir iletişim fırsatı sunuyor. Farklı dilleri konuşan insanları yakınlaştıran emojilerin geleceği çok parlak görülüyor.
 
???????????????????????????
 
HAFTANIN ÜRÜNÜ
UMIDIGI Q1 (4,6/5) /Fiyatı: 141.16- 223.06 TL
15W kadar hızlı sarj desteği bulunan kablosuz sarj aleti UMIDIGI Q1 ince yapısı ve şık görüntüsüyle dikkat çekiyor. iPhone ve Android işletim sistemli cihazlar ile uyumlu UMIDIGI Q1, Qi özellikli cihazlar için 15W’a kadar şarj gücü sunuyor. Bu UMIDIGI Q1’i piyasadaki en hızlı kablosuz şarj cihazı yapıyor.
Qi kablosuz şarj standardını kullanan UMIDIGI Q1 bizlere dört farklı şarj seviyesi sunuyor. Telefonunuzun kılıfını çıkartmandan şarj etme imkânı sunun cihazın içerisinden bir adette USB Type-C kablo çıkıyor. Ön yüzeyinin cam olması nedeniyle cihazınızı ayna olarak da kullanabiliriz.
5mm yüksekliği ve 5 cm yarıçapı ile kompakt ve seyahat dostu tasarım, UMIDIGI Q1’in cebinize veya çantanıza kolayca sığmasını sağlar.
 
Ürünün Genel Özellikleri
  • Giriş Gerilimi: 5/9/12V
  • Giriş Akımı (Maks): 2A
  • Çıkış Gerilimi (Maks): 5/9V
  • Çıkış Akımı (Maks): 1.65A
  • Cam Yüzey
Fiyat:4,4/5
Kalite:4,6/5
Performans:4,8/5
 
???????????????????????????
 
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ
 
TEKNOLOJİ DÜNYASININ YENİ FENOMENİ: ZAO
FaceApp’in ardından şimdi de yeni bir yüz değiştirme uygulaması popüler olmayı başardı. FaceApp'tan farklı olarak kullanıcının bir fotoğrafını istenen bir videodaki kişinin yüzü ile değiştiren iOS uygulması ZAO, dünya çapında yayılmaya başladı. Cuma günü Çin'de kullanıma sunulan uygulama milyonlarca kişi tarafından indirildi. Çin'in iOS uygulama merkezinden yüklenebilen uygulama bir video sekansındaki görüntüde bulunan kişinin yüzünü istenen bir fotoğraftan alarak değiştiriyor. Genelde ünlü filmlerin sahnelerinin ya da ünlü sanatçıların filmlerinden alınan farklı görüntülerin kullanıldığı uygulama Çin'de çok popüler olmuş durumda.
 
TWİTTER CEO'SU JACK DORSEY'İN TWİTTER HESABI HACKLENDİ
Sosyal medya platformu Twitter'ın CEO’su Jack Dorsey'in Twitter hesabı hacklendi. Dorsey'in hacklenen 4 milyon takipçili hesabından ırkçı ve ahlaksız paylaşımlarda bulunuldu. Saldırının Chuckling Squad adlı bir grup tarafından gerçekleştirildiği iddia ediliyor. Gece saatlerinde Twitter iletişim ekibinden, "Mobil sağlayıcı tarafından gelen bir güvenlik açığı nedeniyle hesapla ilişkilendirilen telefon numarası tehlike altındaydı. Bu, yetkisiz bir kişinin telefonundan kısa mesaj yoluyla tweet oluşturma ve göndermesine izin verdi. Sorun artık çözülmüş durumda" şeklinde açıklama yayınladı.
 
INSTAGRAM’DA BÜYÜK SKANDAL
Instagram'da büyük bir güvenlik açığı olduğu ortaya çıktı! Business Insider'ın haberine göre Hyp3r isimli bir veri şirketi normal koşullarda 24 saat içinde silinmesi gereken Instagram hikaye gönderilerini kayıt etmenin bir yolunu buldu. Şirket sadece bununla kalmayıp ayda 1 milyon açık Instagram profilinin paylaştığı gönderileri, bu gönderilerin gönderildiği yerleri de server'larına almayı başardı. Instagram durumu fark ettikten sonra şirketin hesaplara erişiminin engellediğini açıkladı.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti