Google Çöplüğü Büyüyor

2 Temmuz 2022 00:31
A
a

Google’ın görüntülü görüşme ve mesajlaşma uygulaması nedir diye bir soru sorsam ne cevap verirsiniz? Meet, Duo, Hangouts, Chat… Aslında hepsi doğru cevap. Google zaman içerisinde çeşitli sebeplerden dolayı bu tarz birçok uygulama geliştirdi. Ancak hiçbirinden tam olarak beklediğikarşılığı alamadı.
Şimdi ise Google ortaya çıkan bu uygulama karmaşasına bir son vermek istiyor.
2013 yılında Google +’ın görüntülü görüşme ve mesajlaşma özelliği olarak ortaya çıkan Hangouts, Google +’ın kapanmasıyla beraber yoluna tek başına devam etti. 2017’de ise Hangouts'u kurumsal iletişimi hedefleyen ve iki ürüne ayıran bir ürüne dönüştürmeye planladıklarını açıkladılar ve bu kapsamda Google Meet ve Google Chat uygulaması duyuruldu. Tabi bu iki uygulamadan önce 2016 yılında Google I/O’da yeni bir görüntülü sohbet uygulaması Google Duo duyurulmuştu.
Google’ın bu uygulama bolluğu birçok kullanıcı tarafından olumsuz eleştiriler almasına neden oldu. Google da uygulamaları sadeleştirmek ve daha anlaşılabilir hale getirmek için bir dizi adımlar atacağını açıkladı.
 
GOOGLE HANGOUTS KAPANIYOR
Hangouts’ınyerine geçmesi beklenen Google Chat, 2020 Ekim ayında herkes tarafından kullanılabileceği açıklanmıştı. Ancak kullanıcılar o tarihten beri Hangouts’ı kullanmaya devam ettiler ve isterlerse de Google Chat’e geçebiliyorlardı. Ancak Google, önümüzdeki kasım ayında Hangouts'u tamamen kapatacağını açıkladı.
Hangouts kullanıcılarının bu süre zarfında Chat'e geçiş yapması gerekiyor. Google'ın blog yazısına göre Hangouts mobil uygulamasını kullanmaya devam eden kişilerin Chat'e geçmek için bir mesaj göreceği belirtiliyor. Şirket, Gmail'deHangouts kullanan kullanıcıların ise temmuz ayına kadar Chat'e geçiş yapmalarını istemeyeceğini belirtti.Hangouts, masaüstü sitesinde kasım ayına kadar kullanılabilir durumda kalacak ve Google, Hangouts sitesini Chat'e yönlendirmeye başlamadan önce kullanıcıları en az bir ay önceden uyaracak.
Çoğu kişi için görüşmeler otomatik olarak Hangouts'tan Chat'e taşınacak, bu nedenle kalınan yerden devam etmek kolay olacak. Ancak, Hangouts verilerinin bir kopyasını saklamak isteyen kullanıcılar, Hangouts kullanımdan kaldırılmadan önce bu talimatları izleyerek verilerini Google Paket Servisi'ni kullanarak indirebilecek.
Google Hangouts’danbu kadar bahsetmişken atası Google Talk’tan da bahsetmesek ayıp olur. Google Talk, Google’ın ilk çıkardığı anlık mesajlaşma uygulaması.Google, Hangouts’ı piyasaya sürünce 2015 yılında Google Talk, yerini Hangouts’a bıraktı. Günümüzde ise Hangouts da Talk ile aynı kaderi paylaşmak üzere.

MEET VE DUO BİRLEŞİYOR
Pandemi döneminde Zoom'un devasa yükselişi, Google dahil olmak üzere pek çok teknoloji şirketini çevrimiçi toplantı araçlarını yenilemeye itti. Google Duo’da bu yeniliklerden nasibini alan uygulama oldu. Görüntü kalitesi iyileştirilen uygulamaya aile modu özelliği ile Google Duo sohbetlerine efektler, sanal maskeler ve çıkartmalar geldi.
Aynı dönemde şirket G Suite, Google Workspace'edönüşütürürken, Meet'ede Zoom benzeri arkaplan görselleri ekledi. 2022'de ise Google Meet'in baştan aşağı yenilendiğini gördük. Toplantı içi tepkiler, uçtan uca şifreleme, "Picture in Picture" modu dahil olmak üzere Google Meet'epek çok yeni özellik eklendi.
Günümüze geldiğimizde ise Google, Meet ve Duo’nun birleşeceği bununla birlikte yoluna sadece Google Meet ile devam edeceğini açıkladı.Google Duo’nun sağladığı tüm özellikler Meet’'e aktarılacak. Tabi bu geçiş bir günde olmayacak. Google Duo mobil uygulaması, kademeli olarak Google Meet uygulamasına dönüşecek. Kullanıcılar, ilk olarak yalnızca Google Meet'in özelliklerini görmeye başlayacak, uygulama bu yılın sonlarına doğru Google Meet ismini alacak.
Uzun lafın kısası Google çöplüğü büyümeye devam ediyor.Google’ın uygulamaları kapatma konusunda ne kadar acımasız olduğunu daha önce de görmüştük. Önce bu kadar çok uygulama piyasaya çıkartıp sonra bunların yarısını kapatması çok aptalca geliyor. Şirketin bu politikasını gözden geçirmesi gerekiyor.
 
Oyun Dünyasından Haberler
 
  • Epic Games 3 Oyunu Ücretsiz Veriyor
Yaz indirimleri festivali kapsamında her hafta ücretsiz oyunlar veren EpicGames'in bu haftaki hediyesi erişime açıldı ve haftaya vereceği hediye belli oldu.EpicGames'in bu hafta oyunculara verdiği hediye Geneforge1 -Mutagen, Hood: Outlaws&Legends ve Iratus: Lord of theDead. Oyunların toplam değeri yaklaşık 180 TL.Hediyeyi 7 Temmuz 2022 Türkiye saati ile 18:00'e kadar EpicGames'ten kütüphanenize eklerseniz, tamamen sizin olacak. Mağaza sayfasını aşağıda bulabilirsiniz.EpicGames'in haftaya vereceği hediye ise Ancient Enemy ve Killing Floor 2. Onları da 7 Temmuz'dan itibaren ücretsiz olarak hesabınıza ekleyebilirsiniz.
 
  • GTA 6 Kardeş Karakterlerle Geliyor
 
Rockstar, şubat ayında geliştirdiğini açıkladığı GTA 6’dan yeni sızıntılar gelmeye başladı. GTA topluluğunda tanınmış bir kullanıcı olan Matheusvictorbr’un paylaştığı bilgilere göre oyunda iki karakter olacak. Ebeveynleri kartel üyeleri tarafından öldürülen ve ardından birbirlerinden ayrılmak zorunda kalan erkek ve kız kardeşi oynayacağımız GTA 6’daki bu olaylar önsözde gösterilecek, ardından hikâye 2003'ten 2020'lere taşınacak.GTA 6'daki olayların en az dört yerde geçeceği söyleniyor: Vice City, Carcer City, Kolombiya ve Küba. Yıkılabilir ve tahrip edilebilir binalar da oyunun temel özelliklerinden biri olacak. Grand Theft Auto 6'nın, 2024 ya da 2025'te piyasaya sürülmesi bekleniyor.
 
 
  • Portal ve Portal 2 Nintendo Switch için yayınlandı
Valve’ıngeliştirdiği oyunlarından olan Portal ve Portal 2, oyuncular tarafından çok beğenilmişti. Özellikle 2011’de çıkış yapan Portal 2 ile tarihin en sevilen oyunlarından birini geliştiren Valve, Portal serisini NintendoSwitch’e getirdi.NVIDIA LightSpeedStudiosile birlikte geliştirilen Portal: Companion Collection, iki oyunu da içeriyor. Ayrıca Companion Collection, Portal 2’de bulunan co-op modunu da destekliyor. Böylece Portal 2, çevrimiçi veya çift kontrolcü ile oynanabiliyor.Normalde Nintendo Switch pahalı oyun fiyatları ile eleştirilse de Valve, Nintendo Switch için yayınladığı Portal serisinde 20 dolar gibi uygun bir fiyat seçerek kullanıcıları mutlu etti.
 
 
 
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat