23 Nisan 2019 01:01
-A +A
Bülent Doğdu

Bülent Doğdu

Hayatın Dengesi

Hayatta her şey alma verme dengesi üzerine kuruludur. İlişkilerinizde, işinizde dengeyi sağlam bir şekilde kurarsanız hayatınız mutlu, keyifli bir hale gelir. Eğer bu dengeyi iyi bir şekilde kuramazsanız, sorunların daha fazla olduğu bir hayat geçirdiniz. Bu sorunları yaşarken aslında ilahi güç size bir mesaj veriyor. Bu mesajda diyor ki, burada bir hata yapıyorsun, dengeyi bozuyorsun!
Bu mesajı algılayıp yaşadığınız sorun ile ilgili alma verme dengesini kurarsanız, sorunları kolay şekilde atlatabilirsiniz.
Alma verme dengesi denilince son dönemlerde hep akla para gelmekte. Bu denge sadece para ile ilgili değil, hayatının her alanında olmak zorundadır.
Alma verme dengesini sadece para olarak görenlerde şöyle bir durum oluşuyor. Örneğin bir sevgili çift dışarı çıkacaklar, baştan şöyle bir anlaşma yapıyorlar. Alma verme dengesi gereği, sinema ve kahveler senden olsun, yemek benden olsun. Bu durum maalesef artmaya başladı. Bu da aslında gösteriyor ki, ortada gerçek sevgi maalesef yok.
Alma verme dengesinde yeri gelir, bir teşekkür almanız bile yeterlidir.
Alma verme dengenizin düzgün olmamasından dolayı kendini sevmeme, değersiz hissetme, yeterli görmeme, onaylanma, korkular yaşama gibi durumlarla karşılaşırsınız.
İnsanlar alma verme dengesinde sorun yaşadığında genellikle veren kısmında fazla olurlar. Bu da belirli bir süre sonra veren kişiyi yıpratır ve mutsuz bir duruma çeker. Bu almayı bilmemek ile de alakalı bir durum.
Bizim çocukluğumuzda misafirliğe gitmeden önce anne çocuğunu uyarır. Bak orda bir şey istemeyeceksin, verdiklerinde de alma!
İşte bizim alma verme dengemiz taa çocukluktan bozulmaya başlıyor. Ev sahibi çikolata uzatıyor, almak istiyor ama alamıyorsun. Bu da ileriki yaşlarda farklı bir şekilde karşımıza çıkıyor.
Aslında bu konuyla ilgili o kadar çok yazılacak şey var ki... Diğer haftalarda özellikle almayı bilmek ile ilgili bir yazı sizlere hazırlayabilirim.
Hayatınızda alma verme dengesini ne kadar doğru sağlıyorsunuz bunu düşünmenizi isterim. Eksikleri ve fazlalıkları tespit edip, düzeltme yoluna gittiğinizde hayatınız daha keyifli hale gelecektir.
 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti