Hepsiburada’nın Paralı Üyeliği Ne Anlama Geliyor?

25 Haziran 2022 00:01
A
a
Türkiye’nin en büyük internet alışveriş sitelerinden biri olan Hepsiburada, Amazon’un Prime aboneliğine benzer bir sistem üzerinde çalıştığı iddia edildi. Önümüzdeki haftalarda duyurulması beklenen yeni sistemin ismi “Hepsiburada Premium” olacak.
Özel ayrıcalıklar sunan Hepsiburada Premium şimdiden merakla beklenmeye başladı. Birçok kolaylık sunan bu paket ayda 10 TL'ye alınabilecek. Paketin içerisinde ise ücretsiz BluTV üyeliğinden tüm alışverişlerde geçerli olacak ücretsiz kargoya kadar birçok avantaj yer alacak. Paket içerisinde yer alan normal BluTV aboneliğinin bile 35 TL olduğu düşünülürse bu fiyat oldukça avantajlı gözüküyor.
Hepsiburada’nın sunmaya hazırlandığı yeni paket birçok yönden Amazon Prime aboneliğine benziyor. Sosyal medyada da oldukça konuşulan Hepsiburada Premium paketi kimi kullanıcıları heyecanlandırırken bazı kullanıcılar ise Amazon Prime ile yarışamayacağı yönünde tahminde bulunuyor.
Zaten burada Hepsiburada’nın yapmaya çalıştığı şey doğrudan Amazon ile rekabet etmek. Ancak Amazon’u sadece bir e-ticaret sitesi olarak ele alamayız. Bugün itibariyle dünyanın en büyük veri depolama sistemine sahip Amazon’un bunun yanında dünyanın en büyük lojistik ağına da sahip olduğunu unutmayın. Hepsiburada’nın Amazon ile rekabet etmeye çalışması bile oldukça olumlu olarak bakılmalı.
Hepsiburada Premium’u ve Amazan Prime sundukları avantajları madde madde karşılaştırdığımızda Hepsiburada Premium’un BluTV aboneliği vermesi bu paketin en büyük avantajı gibi duruyor. Amazan Prime’nın Prime Video adı altında BluTV benzeri bir aboneliği bulunsa da BluTV’nin içerik anlamında özellikle Türk izleyicisine daha büyük yelpaze sunduğunu söyleyebilirim.
Paketler içerisinde sunulan geri kalan tüm avantajları göz önünde bulundurduğumda Amazon’un bir adım önde olduğunu belirtmeliyim. Özelikle Amazon Prime’mın Türkiye’deki 41 ilde sunduğu bedava ve hızlı teslimat ile beraber aynı gün teslimat ve ertesi gün teslimat gibi avantajları onu önemli bir noktaya çıkartıyor. Tüm bunların yanında pastanın üzerine konulan çilek misali Amazon Prime’mın ülkemizde de çok sık kullanılan Twitch Prime aboneliği vermesi ise atlanmaması gereken bir detay olduğunu düşünüyorum.
Ayrıca Amazon, Prime aboneliğiyle sağladığı tüm ayrıcalıkları kendi bünyesinde bulunan şirketler vasıtasıyla sağlıyor. Dünyanın en büyük beş büyük bilişim şirketinden biri olan Amazon, Prime’dan kaynaklanabilecek zararı da belli bir noktaya kadar süspanse edebilir büyüklükte. Bu noktada BluTV ile Hepsiburada’nın Doğan Holding’e ait olduğunu söyleyecek olan vardır. Ancak benim kafamdaki en büyük soru işareti ücretsiz BluTV aboneliği değil tüm alışverişlerde geçerli olacak olan ücretsiz kargo. Hepsiburada çoğunlukla kendi bünyesinde yer almayan kargo firmalarıyla çalışıyor. Bu noktada ücretsiz kargo imkânın Türkiye’nin her yerinde geçerliği olacağını ya da çok uzun vadeli olacağını düşünmüyorum.
Tabii ki de bu rekabet her türlü biz kullanıcıların lehine olacaktır. Ancak ben Hepsiburada Premium'un uzun süre 10 TL üzerinden satılacağını düşünmüyorum. Umarım yanılırım ve bu rekabet e-ticarette çok daha iyi bir noktaya gelmemizi sağlar.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat