Herkes Neden Bu Oyunu Konuşuyor?  

30 Temmuz 2022 00:35
A
a

Bu yılın başında Elden Ring’ten sonra en çok konuşulacak oyunun bir kediyi yönetme oyunu olacağını söylesek herhalde kimse inanmazdı. Ancak Stray çıktığı ilk günden bu yana sevenin de sevmeyenin de çok konuştuğu bir oyun haline geldi. Peki Stray’i bu kadar popüler hale getiren şey ne? Neden herkes bu oyunu konuşuyor ve gerçekten aldığı puanları hakkediyor mu?
 
Önce gelelim oyunun yapısına ve hikayesine…
 
Blue Twelve Studio adında oldukça ufak sayılabilecek bir ekip tarafından geliştirilen ve yayıncılığını Annapurna Interactive’ın üslendiği bu oyunda ailesinden kopmuş bir kediyi yönetiyoruz. Yalnız ve kaybolmuş kedimizin en büyük yardımcısı ise sırtımızda taşıdığımız bir Android. Oyun Cyberpunk bir evrende geçiyor ve kedimizi ailesine kavuşturmak oyundaki bir numaralı amacımız. Oyunla ilgili çok fazla spoiler vermek istemiyorum çünkü Stray hikayesiyle ön plana çıkan bir oyun.
 
Oyunun hikayesi her ne kadar çok fazla klişeler barındırsa da bence ortalamanın üzerinde bir hikâyeye sahip. Diyalogların kısalığı ve Türkçe dil desteğinin olması oyunun hikâyesinin kolay takip edilmesini sağlıyor.  Ancak oyunun oynanışıyla alakalı bu kadar pozitif olamayacağım.
 
Stray, oynanış çeşitliliği anlamında oldukça kısır bir yapım. Zaten internetteki taşıtmaların ana odağında da bu var. Oynanıştaki vasatlığın karşısında oyun değerlendirme sitelerinden aldığı yüksek puanlar birçok insanı ikiye bölmüş durumda. Bazı insanlar bu puanları hakketmediğini söylüyor bazı insanlar ise oynarken çok keyif aldığını ve oyunun bu puanları hakkettiğini söylüyor.
 
Oynanışın vasatlığı ile alakalı bir örnek verecek olursam. Oyunda bir yerden bir yere atlamak için ekranda atlama tuşunun çıkması gerekiyor. Yani oyunda istediğiniz her yere çıkamıyorsunuz. Bu da oyunu oynarken oldukça kısıtlanmış hissetmenize neden oluyor. Başka bir örnek ise mesela yaralanabileceğiniz yüksek bir yerden düşemiyorsunuz. Oyun size bu imkânı tanımıyor sadece onun istediği rotada ilerlemenizi ve çıkmasını istediğiniz yerlere çıkmanıza olanak sağlıyor.
 
Peki nasıl oluyor da oynanış çeşitliliği bu kadar kısır olan bir yapım bu kadar çok insana oynarken keyif verebiliyor?
 
Bunun bir numaralı nedeni Stray’ın, kedi olmayı çok iyi yansıtmış olmasında yatıyor. Karakterimizi yönetirken ki animasyonlar o kadar gerçekçi ki gerçekten bir kediyi yönetiyor hissi uyandırıyor. Görünen o ki oyunun animasyonlarına ve post prodüksiyonuna ciddi zaman ve emek harcanmış.
 
Bir de internetten takip ettiğim kadarıyla oyunu kedi, köpek sahibi olan insanlar çok daha fazla seviyor. Bunu da sevilen bir hayvanın oyununu yapmanın avantajı olarak görebiliriz.
 
Oyunun negatif yanlarına dönecek olursam, oyunun içerisinde yer alan puzzle-bulmaca mekaniğinin de çok iyi olmaması (Hem çeşitlilik hem de sayısal olarak azlığı) oyunun hanesine bir eksi daha yazmama neden oluyor.Zaten dört ayaklı bir karakteri yönettiğimiz bir oyunda kimse eline silah alıp aksiyona girmeyi beklemiyor ancak oyunu daha ilgi çekici hale getirmek için oyunun bulmacalarının daha iyi olması gerekiyor.
 
Oyunu genel olarak değerlendirdiğimde bence Stray, fena olmayan bir hikâyeye sahip çıtır çerez bir yapım. Fakat oyunun, oyun değerlendirme sitelerindeki puanlarına aldanıp beklentiyle oynarsanız hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Benden söylemesi.
 
Bu arada oyun Steam’de 160 TL’den satılıyor ve Türkçe altyazı desteği bulunuyor. Eğer Playstation’da Playstation Plus Extra ya da Playstation Plus Deluxe paketine sahipseniz oyunu ücretsiz bir şekilde bu paketlerin kütüphanesinden oynayabilirsiniz. Oyunun yaklaşık 5-6 saatlik bir oynanış süresi bulunuyor. Bence fiyatına göre denenmeyi hakkeden bir oyun. Çok fazla beklentiye girmeden keyifle oynayabilirsiniz.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat