16 Eylül 2020 00:01
-A +A
Halil Ünal

Halil Ünal

İçerde

         Oldum olası, içinin güzelliği yüzüne vurmuş ( içinin kötülüğü yüzüne vurmuş - iki türlü de söylenebilmekte. )  toplumsal genellemesi zihnimde kabul görmemiştir. Bu kabul görmeyiş de, biçimsel temelli  çıkarımlar yapılmasına  genel manada bir  mesafe sahibi olmamın etkisi de yadsınamaz elbet. Hele ki günümüzde yüze vuran güzelliğin pek de içerden gelmediğini;  kozmetik-estetik kaynaklı dış güçler vasıtasıyla yüzün muhtelif yerlerine dışardan  temas ettirildiğini  söyleyebiliriz.

         Yine halk arasında kullanımına sıkça rastladığımız   '' bu çok temiz yüzlü bir adam''  ibaresi de, aslında  temelsiz diyebileceğimiz akla zarar  bir betimlemedir. (Neye göre temiz, neye göre kirli!) Bu temiz yüzlü insan tanımlama hevesimiz, biz insanoğlunu  çoğu zaman  yanlış bir algının kucağına bırakır. Sonrası  malum üzüntüler, ahlar, vahlar...
         Anne babaların kızlarının evleneceği adamda  aradıkları temel kriterlerden biri temiz yüzlü biri olmasıdır. Teyzelerimizin  birini  betimleme ezberi olan ''maşallah çok temiz yüzlü çocuk '' beyanı da  bunu destekler niteliktedir. Ticaret yaparken, ortak iş yaparken  ve daha birçok  mevzuda temiz yüzlü insan arayışımız ve hevesimiz, çoklukla  sıkıntılı sonuçlara gebe olmuştur. Yani ters köşe olduğumuzu sıklıkla görebiliriz. Adliye arşivlerinin dili olsa da bir konuşsa...

 
         Hem akrabam olan hem de çocukluğumda beraber oyunlar oynadığımız bir yakınımın ailece şahit olduğumuz durumu buna bir örnekti. Tüm aile eşrafının dilinde ortak payda olan ''damat çok temiz yüzlü biri'' ifadesi  aradan geçen iki ay sonra anlamını yitirmişti. Betimlenen temiz yüzün kirli bir şiddetin maskelenmiş yüzü olduğu anlaşılmıştı. İşte alın size,  bir ters köşe daha!
         İnsanı insan yapan bedeni değil, ruhudur. Kötü olan da iyi olan da ruhtur. İstisnaları ayrı tutmak kaydıyla, ruhla yüz güzelliği veya temizliği arasında doğru orantılı bir ilişki kurmak pek sağlıklı bir çıkarım olmasa gerek. (Siz de bu yazıyı okurken geçmişte ki deneyimlerinizi anımsayabilirsiniz.)
         Diyorsanız ki; ben yüz çeperinde illaki de  içerden gelen bir güzelliği  görmek istiyorum. Gözlere bakın o halde! İnsanın karakterinin, niyetinin dışa  nasıl yansıdığı görmek istiyorsanız   sadece gözlerine bakın...  Temizliği de, yaşanmışlığı da,  kötülüğü de o gözlerde görebilirsiniz. Tabii bakmasını biliyorsanız.
         Ne demişler  ''GÖZLER RUHUN AYNASIDIR.''
          Ama güzel demişler...

SES ve AŞK

 
aşkın kendisi unutulduğunda
kuru bir ağacın gölgesi kalır sana
güneşi suyu bilmez bir toprak olur gölgen
karanlığında üç beş kuru yapraksındır
 
aşkın kendisi unutulduğunda
ten kirlenir
dil lal olur
söz süs olur
 
aşkın kendisi unutulduğunda
çocuklar neşesini bırakır göğe
ama düşmez tek bir damlası  o yağmurun
ne sevincine
ne düşüne...
 
ve
aşkın kendisi unutulduğunda
dokunamazsın artık  hayallerine...
                                 İNCİRALTI...
 
 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti