22 Şubat 2020 01:15
-A +A
Nurettin Bozan

Nurettin Bozan

İÇİMİZDEKİ GÜÇ; BİLİNÇALTI

Nurettin Bozan

                        
     Bilinç ve bilinçaltı insan zihninin birbirinden farklı özellikleri olan ama birbirlerinden ayrılamayan iki güç. “Nedir bu bilinçaltı?” “Bilinci etkileyen bilinçaltında neler var?”  “Her düşüncenin nedenini bilinçaltında aramak doğru mu?” “Bilinçaltını yönlendirebilir miyiz?” Sorular sorular…
    Bilinç; insanın kendisini, çevresini ve olup biteni tanıma, algılama, kavrama, fark etme yetisidir. Bilinçaltı ise; tıpkı bilgisayarın hard diski gibi tüm kayıtların tutulduğu bir bilgi bankasıdır. İçten gelen dürtülerin ve buna cevap olarak ortaya çıkan davranış ve duygusal tepkilerin ana kaynağıdır. Yaşadığımız olaylar ve durumlar sonucunda tutulan kayıtlar zamanla düşüncelerimizde ve davranışlarımızda çeşitli değişiklikler olmasına neden olur. Kısaca bilincimizi etkilemektedir.
     Bilinçaltı; düşünmez, sorgulamaz sadece kendisine ne söylenirse onu yapar. Ona gönderdiğimiz cümlelerin olumlu ya da olumsuz olup olmadığına bakmaz. Yani bizimle tartışmaya girmez. Cümlelerimiz olumsuzsa tersine çevirip olumlu cümle haline getirmez. Mesela; “Bu sorumluluğu kaldıramam””Torpilim olsaydı bu iş olurdu.” Gibi sözlerle yanlış ve olumsuz düşünceleri bilinçaltına yüklemiş oluruz. Bilinçaltı bunları doğru kabul eder, bu önerileri koşul, deneyim, olay olarak karşımıza getirir.
    Bilinçaltına yanlış ve olumsuz kavramlar gönderdiğimizde bunlarla baş etmenin en güvenli yöntemi, güçlü telkinlerle yapıcı ve uyumlu düşünceleri sürekli tekrarlayarak bilinçaltına kabul ettirmektir.
     Bilinçaltına gönderdiğimiz telkinler net, anlaşılır ve olumlu kalıpta cümleler olmalıdır. Çünkü bilinçaltı hayal ve gerçeği ayırt edemez. Tüm söylenenleri gerçek olarak algılar. Mesela; “Yemek yemeyeceksin.” gibi bir telkin cümlesi bilinçaltında “Yemek ye.” olarak anlaşılacaktır.
     Bilinçaltının telkinleri nasıl yerine getirdiğini görmek için, uykuya dalmadan önce bilinçaltımıza “Yarın sabah saat altıda uykumu almış, kendimi zinde ve mutlu hissederek uyanacağım.” Cümlesini telkin edelim. Bilinçaltımız bizi sadece tam saatinde uyandırmakla kalmayacak, aynı zamanda uykumuzu almış, kendimizi zinde ve mutlu hissederek uyanmamızı sağlayacaktır. Bilinçaltımız 24 saat bizim yararımıza hazırlıklar yapar ve çalışır. Onun bu gücünden neden yararlanmayalım ki!
     Gün içinde başımız çok ağrıyor ve bu durumdan çok rahatsızız. Baş ağrımızdan kurtulmak için “Başım ağrıyor dersem ağrır, kendimi zinde hissediyorum. Sağlıklı olmak güzel. Neden hastalığı düşüneyim ki…” şeklinde olumlu bir cümle ile baş ağrımızı azaltabiliriz. Ya da son günlerde her şeyin ters gittiğini düşünüyoruz, kendimizi çok mutsuz hissediyoruz,”Mutlu olmak için önce mutlu olduğumu düşünmeliyim. Düşüncelerim bilinçaltımı tetikleyecek ve mutlu olmam için bana gerekli olan pozitif enerjiyi verecektir.” Şeklinde olumlu bir cümle ili içimizde gizlediğimiz pozitiflik duygusunu uyandırabiliriz.
     Şunu unutmayalım: Bizim dışımızda kalan dünyayı biçimlendiren kendi içimizdeki dünya, yani düşüncelerimiz, duygularımız ve hayallerimizdir. Tüm güç içimizdeki düşüncelerimizin hareketidir. Düşüncelerimizi kendimiz belirleriz. O halde verdiğimiz kararlarımızı ve düşüncelerimizi en güzel umutlarla süsleyelim. İnançlarımız düşüncelerimizdir. İyi şeyler düşünelim ki iyi şeylerle karşılaşalım. İyi düşüncelerle bilinçaltımızı yönlendirelim. Ne düşünürsek onu yaşarız.
    

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti