4 Nisan 2020 00:04
-A +A
Nurettin Bozan

Nurettin Bozan

İFFETLİ, HAYSİYETLİ İNSAN OLABİLMEK

     İffet; insanın bedeni ve maddi hazlara aşırı düşkünlükten korunmasını sağlayan ahlaki bir özelliktir. İffeti “yeme, içme ve cinsi arzular” konusunda ölçülü olmak, aşırı istekleri bastırıp aklın buyruğu altına sokmak suretiyle kazanılan erdem olarak tanımlamak mümkündür.
     İnsan, hayatını sürdürmek için gerekli olan tüm ihtiyaçlarını kişiliğine uygun şekilde ve belli ölçüler içinde gidermek durumundadır. İşte iffet bu ölçülü ve dengeli yaşayışı, nefsin aşırı arzularına boyun eğmeyip insanlık vakarına yaraşır bir hayatı temin eden kalbi bir melekedir.
     Dürüst ve iffetli bir hayat sürmek, insan olarak en önemli ahlaki sorumluluklarımızdandır. İffet önce kalpte başlar. Kalbini her türlü kötü duygudan arındırmaya, her daim temiz tutmaya özen gösterir. Kalbin iffeti, bedeni hazlara ve nefsi aşırılıklara ilgi duymaktan kurtarılmış bir ruhi yapıya sahip olmaktır. Bu duygu kalpten organlara, ele, dile, göze, kulağa edep olarak yansır. İffetli insan, edeplidir. İffetli insan, onur sahibidir.
     Haysiyet; Değer, saygınlık, itibar, onur ve şeref gibi olgulara sahip olma anlamındadır. İnsanın itibarlarının adeta ölçü birimidir. Bazı durumlarda insanın kişiliği ve haysiyeti seviyesi hemen ortaya çıkar.
                                  Korona virüsü ile mücadele
     Korona virüsü ile dünya mücadele ediyor. Bu mikrobun çıkışı ile ilgili birçok senaryolar havada uçuşuyor. Bazıları da doğru olabilir. Dünyaya kan kusturan ben güçlüyüm istediğimi yaparım, yönetirim diyen başta haydut Abd bile görünmez küçük bir mikroba yenik düştü. İnsanlık son yıllarda iyice şirazesinden çıkmıştı. Güçlü devletlerin zayıf devletleri sömürmesi ve zulüm etmesi iyice ayyuka çıkmıştı.  O güçlüye; ders gibi bir mikrop çıktı ve onu yenemiyor…
     Kara gün dostunun belli olduğu bu zamanda AB ülkeleri birbirine girdi. Herkes kendi can derdine düştü. İspanya ile İtalya AB’ye oldukça tepkililer, bizi yalnız bıraktınız diye.
     Ülkemiz gerekli her türlü tedbirleri alarak mücadelesini sürdürüyor. Hatta malzeme açısından İspanya, İtalya başta olmak üzere bazı ülkelere tıbbi ve diğer malzemeleri gönderiyor. Birçok ülke tarafından da takdir topluyor.

     Ekonominin en az zararla durumu idare etmesi, mağdur olan işçilerin, çalışanların ve de insanlarımızın rahatı huzuru için Cumhurbaşkanımız tarafından “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” kampanyası başlatıldı. Tamamen gönüllülük esasına göre başlatılan, bir bakıma “çok paranın yer değiştirmesi” anlamına gelebilecek, birlik ve beraberliğimizin işareti olarak başlatıldı. Birçok kesimden oldukça rağbet gördü ve duyarlı vatandaşlarımız katıldı. Türk milletinin milli birlik ve beraberlik dayanışmasının örneği yine en güzel şekilde ortaya çıktı.
     Bütün bu güzel gelişmelere rağmen yine malum zihniyet bunu siyasallaştırarak saçma sapan yönlere çekerek ne kadar basit ve aykırı insanlar olduklarını yine ortaya koydular. Topluma hiç ama hiç faydası olmayan, yalan ve iftira üzerine kurulu anlayışlarını sürdürerek ortamı geriyorlar. Muhalefet yapacağız diye efendilerine şirin gözükmek için yapmadıkları rezillik kalmadı. Yine bazı medyacısı, gazeteci kılığındaki koronadan daha tehlikeli olanları, tarih ve millet asla affetmeyecek.

     Yazının başında ne dedik; iffetli olmak, haysiyetli olmak, insan itibarının ölçü birimidir dedik.
     Gecesini gündüzüne katarak insan hayatını kurtarma çabasıyla kendi canlarını feda eden kahraman sağlık çalışanlarımıza şükranlarımı, saygı ve sevgilerimi iletiyorum. Yine canla başla çalışan başta güvenlik güçlerimiz olmak üzere tüm çalışanlarımıza başarı diliyorum. Dualarımız sizlerle.
     Korona virüsüne yakalanıp vefat edenlere C.Allahtan rahmet, tedavi olan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyor, ailelerine de güç ve kuvvet diliyorum.
     VATANDAŞIM; Kendi sağlığın ve toplumun sağlığı, huzuru için bir müddet daha “EVDE KAL, HUZURLU KAL” 
                          *                           *                             *
-Namus ve şerefinizi koruyun ki Allah da sizin namus ve şerefinizi korusun. Yiyeceklerinizin helal ve temiz olmasına dikkat eden.      Hz. Osman
-Ölüm hiçbir şeydir, şerefsiz yaşamak ise her gün ölmektir.  Napoleon
-Şerefini kaybeden bir insanın kaybedeceği başka bir şey yoktur. Schopenhauer
 
 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sayfalar
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...

Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti