iPhone’nun ‘Gizli Tuşu’ ile Yapılabilecekler

2 Nisan 2022 00:34
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

iPhone kullanıcıları dikkat! Uygulamaları, ayarları ve kısayolları hızlı başlatmak için telefonunuzun arkasına dokunabileceğinizi biliyor muydunuz?
Uzun süredir olan ancak pek çok kullanıcı tarafından bilinmeyen bir özellik olan Back Tap’i (Arkaya Dokun) hemen hemen her komutu çalıştırmak için kullanabilirsiniz. Bu özellik aslında insanlara telefonları üzerinde daha fazla kontrol sağlamak için tasarlanmış bir erişilebilirlik seçeneği.
‘Back Tap’ ya da diğer bir deyişle ‘Arkaya Dokun’ özelliği sayesinde iPhone’unuzun arkasına iki veya üç kez art arda dokunarak sık kullandığınız işlevleri yerine getirebilir veya oluşturduğunuz kısayolları etkinleştirebilirsiniz.
Özellikle büyük ekranlı telefonlarda ‘Arkaya Dokun’ oldukça kullanışlı olacaktır. Üstelik akıllı telefonunuzu elinizde oynatmadan, işaret parmağınızın arka yüzeye temas ettiği noktaya iki veya üç kez dokunmanız ayarladığınız hareketlerin yerine getirilmesini sağlayacaktır.
 
iPhone’da Back Tap özelliği nasıl açılır?
Back Tap, iOS 14 ile gelen bir yenilik. iOS 14 ve üzeri bir iPhone sahipseniz bu özelliği kullanabilirsiniz. Ayrıca bu özelliği kullanabilmeniz için önce ‘Arkaya Dokun’ seçeneğini aktif etmeniz gerekiyor.
 • Ayarlar‘ı açın.
 • Erişilebilirlik bölümüne girin.
 • Dokunma seçeneğini takip edin.
 • Dokunma sayfasının en altında bulunan Arkaya Dokun seçeneğine girin.
 • Arkaya Dokun sayfası içinde Çift Dokunma ve Üç Kez Dokunma bölümlerini göreceksiniz.
 • Her bir bölüme giriş yaptığınızda Sistem, Erişilebilirlik, Kaydırma Hareketleri, Kestirmeler gibi başlıklar altında çeşitli seçenekler göreceksiniz. İstediğinizi seçin ve ayarlamaları bitirin.
 
Back Tap ile yapabilecekleriniz
Bu özellikle telefonunuzda hemen hemen her şeyi yapmanız mümkün. Bu özellik sayesinde iPhone’nuzda sık gerçekleştirdiğiniz işlevleri veya oluşturduğunuz kısayolları arkaya iki veya üç kez tıklatarak hızlı şekilde etkinleştirebilirsiniz.  
 • El fenerini etkinleştirebilirsiniz
 • Kamerayı açabilir
 • Ekran görüntüsü alabilirsiniz
 • Siri’yi etkinleştirebilir
 • İstediğiniz kısayolu aktif edebilirsiniz
 
Arkaya Dokun özelliği telefon kılıflarında işe yarıyor mu?
Bu özellik orijinal kılıfların hepsinde çalıştığı gibi üçüncü parti kılıflarda da gönül rahatıyla kullanabilirsiniz. Telefonunuzun arkasına MagSafe özellikli herhangi bir şey taksanız bile bu özelliği kullanabilirsiniz.
 
 
 
 
 
 
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Göksel Tantuni Eskişehir