Europen 09 2022 Desktop

KAMUNUN KAYNAKLARI BABASININ MALI DEĞİL…

21 Şubat 2023 00:46
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Bağış kampanyasını izledim. Komedi. Kamu bankalarının başındaki idarecilerinin bağışımı olurmuş?  Olamaz. Zaten o para milletin parası.
Ama AKP iktidarında nedense oluyor..
Hele merkez bankasının bağışı tam bir komedi. Yahu zaten 2022 kârını yasal olarak hazineye verecek.
Bunun adı bağış olacak…Yörük sırtından kurban kesmek derler buna..
En büyük bağışı yapan kim? Kamu Bankaları
Helal olsun sen neymişsin be abi..
O cepten bu cebe geçiş. Kimleri kandırıyorsunuz? Hani başkaları belki de inanabilir de bizim gibi patates mühürlü diploması olmayanları kandıramazlar..
Sahi devlet nerede diye neden kızıyorsunuz ki? Kızmayın beylerBir gün gelir hesaplar sorulur? Hiç kimse kamu malını babasının malıymış gibi sen kimsin hesap soramazsınız diyemez. Tam tersine sizler kimsiniz?
Hani fakirin fukaranın yanındaydınız?  Böyle düşünenler varsa kendilerini bir öz eleştiri yapsınlar.
AKP+ MHP cumhur ittifakı sınıfta kalmıştır.
Yoksa millet gereğini yapar, bizden söylemesi. Tarih bunları öğretti bizlere. Sandıkları patlatalım derken sandıkta deprem olursa hiç şaşırmayın.
Ama içinde palavracılar, soyguncu müteahhitler, cambaz, yalancı, dün söylediklerini bu gün inkâr eden politikacılar olmayacak.
İçinde helal süt emmiş vatanseverler olacak. Düşük emekli gurubundan esirgedikleriniz var ya. Bir de onların ahını düşünün!
Söylenecek çok söz var ama kalabalık yerdeyim.
 
Amasya Genelgesi'ndeki,  "Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır."
****
17 ağustos 1999 Marmara depremi hapsimiz yaşadık. Henüz ECEVİT hükümeti 3.5 aylık. Muhalefet yapan AK Parti Ecevit’i yerden yere vuruyordu..
Vuranlardan başında  Nurettin Canikli geliyor.. Hani Gaziantep’te depremzede vatandaşın yardım feryatlarına karşı telefonuna bakarak kayıtsız kalan AKP’li Nurettin Canikli..  
 
DERİN DEPREM?
İşte Canikli’nin 1999 depreminde Yeni Şafak’ta yayımlanan derin depremden sonra başlıklı  yazısı  gündeme geldi..
 O zaman neler yazmış?
Depremin 4.günü ulaşılamayan yerler var, vatandaşın Devlet’i aradığı an. Devlet diye haykırdığı zaman. Devlet böyle zamanda olmayacakta ne zaman olacak? Ancak, Devlet yok. Tam bir kargaşa. Kim? Ne yaptığını bilen yok! .Belki binlerce insan, vatandaşın çabalarıyla sağ çıkarıldı enkazın altından.
Böyle bir deprem için Devlet’in hazırlığının olmadığını hepimiz gördük. Bugün depremin 4. günü ulaşılamayan yerleşim birimleri, enkazlar var halen. Belki bir kısmı yaşıyor. Belki geç müdahale edildiği için ölen insanlar var” ..
Devletin enkazın altında kalan insanlara elini uzatamadığını gördük. “Hazırlıklar hep iltica korkusu üzerine yapılmış. Yani on milyonlarca insana karşı. En ince ayrıntıda irticanın defterinin dürülmesinin planları mevcut. Devlet yüz binlerce insanın kaydını tutuyor. Hangi kamu görevlisinin annesinin başörtüsü taktığını biliyor devlet.
Ancak, aç ve susuz vatandaşına su ve yemek ulaştıramıyor. Yardıma hazır vatandaşın imkânlarını afet bölgelerine aktaracak köprüyü kuramıyor. Bütün imkânlar irticaya karşı kullanıldığından deprem için seferber edeceği kaynak yok denecek kadar az” ..
DIŞ DÜNYANIN YARDIMINA MUHTAÇ KALMAMIZDAN UTANIYORUM”
Türk Hava Kurumu ve Kızılay’ın imkânlarını neden kullanmadığını eleştirerek Almanya’nın yaptığı 1 milyon Mark yardım karşısında utandık. “Bu millet 1 milyon Mark teklif edilecek duruma mı düşecekti?. Birkaç ülkeden gelen 5-10 kişilik yardım ekiplerine bağladık ümitleri. Kahroluyorum. Her yıl depremin yaşandığı bir ülkede 500 kişilik profesyonel ekip kurmak zor? O kadar yeteneksiz bir milletiz?”
Şimdi bu yazıyı bugün bu yazıyı yazsanız yerden göğe kadar hak verirsiniz.
Fakat bu yazı tam 23 yıl önce yazılmış. Peki, bu günün fotoğrafını  aynen yansıtmıyor mu?
Aradan 23 yıl geçmiş Sayın Canikli ne diyorsun?  ECEVİT daha 3.5 aylık hükümet… Ne yapabilirdi ki!
Siz 21 yılık kesintisiz iktidarsınız. Allah utanma duygusu vermiştir insanlara ama bunlarda ne gezer!..
Gerçi AKP’nin bir özelliği dün söylediklerini unutuveriyor. Nasıl olsa kader planıymış diye insanlara teselli veriyorlar.
17 ağustos depremi de kader planı olmuyor mu o zaman?
Yaaaaa kınandığınla sınanırsınız!
16/09/2013 tarihli ve 2013/5382 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Hatay ili İskenderun ilçesi Meydan, Cumhuriyet, Modern evler, Numune, Pınarbaşı ve Esentepe mahallerinde bulunan bazı alanların riskli alan ilan edilmesini O gün başbakan olan Sayın Tayyip Erdoğan imza atmış.
***
Ne güzel değil mi? Karar doğrumu? Doğru. Peki, sonra ne olmuş… Bu bölgeyle ilgili bir çalışma yapmış mı devlet? Hayır. Sonra ne olmuş biliyor musunuz? 4 Şubat 2022’de, İskenderun'un 6 mahallesindeki bazı bölgeleri “riskli alan”  ilan eden bakanlar kurulu kararını res’en iptal etmiş.
Kısacası afet riskli alanlardan çıkartılmış. Bundan ne anlıyorsunuz? AKP deprem konusunda samimi değil. Şimdi anladınız mı Eskişehir de depremden sonra tartışılan afet riskli alanlar meselesinin neden sürüncemede kaldığını?
Mecliste bir AKP’li meclis üyesinin Büyükerşen’e sorduğu gibi, bunu da sorabilir Cumhurbaşkanına Bakanlar kurulu kararını iptal ettiniz diye?
Mesele daha iyi anlaşılsın diye!
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat